Դատախազը հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել Ոստիկանության նախկին պետ Վ.Գ.-ի դստեր նկատմամբ
Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող քրեական վարույթի ընթացքում փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Ոստիկանության նախկին պետ Վ.Գ.-ի դուստրը՝ Յ.Գ.-ն, միջոցներ տրամադրելով և խոչընդոտներ վերացնելով, օժանդակել է 2012-2018 թվականներին Կառավարությանն առընթեր Ոստիկանության պետի տեղակալ-ոստիկանության զորքերի հրամանատարի պաշտոնը զբաղեցրած Լ.Ե.-ին, որը, պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով, 2015-2018 թվականների ընթացքում իրեն վստահված առանձնապես խոշոր չափերով վատնման եղանակով գույք է հափշտակել:
Մասնավորապես, 2011-2018 թվականներին Ոստիկանության պետի պաշտոնը զբաղեցրած Վ.Գ.-ն, 2015 թվականի մարտի 7-ի թիվ 490-Ա հրամանով, իր դստերը՝ Յ.Գ.-ին, նշանակել է Ոստիկանության զորքերի շտաբի օպերատիվ բաժնի ավագ սպայի պաշտոնին: Այնուհետև, Ոստիկանության զորքերի հրամանատար Լ.Ե.-ի՝ 2018 թվականի մարտի 16-ի 225-Ա հրամանով Յ.Գ.-ն նշանակվել է Ոստիկանության զորքերի անձնակազմի հետ տարվող աշխատանքների բաժանմունքի պետի պաշտոնին և Վ.Գ.-ի՝ 2018 թվականի մարտի 16-ի 23-Ա հրամանով Յ.Գ.-ին շնորհվել է ոստիկանության փոխգնդապետի կոչում, որից երեք օր անց՝ Ոստիկանության զորքերի հրամանատար Լ.Ե.-ի՝ 2018 թվականի մարտի 19-ի 248-Ա հրամանով Յ.Գ.-ն կրկին նշանակվել է Ոստիկանության զորքերի շտաբի օպերատիվ բաժնի ավագ սպայի պաշտոնին, իսկ Ոստիկանության պետի՝ 2018 թվականի մայիսի 10-ի 1388-Ա հրամանով, Յ.Գ.-ի կողմից ներկայացված զեկուցագրի հիման վրա՝ վերջինս ազատվել է Ոստիկանությունում ծառայությունից:
Նշված պաշտոնին նշանակվելուց հետո՝ մինչև պաշտոնավարման դադարեցումը, Յ.Գ.-ն առհասարակ ծառայության չի ներկայացել, ծառայողական պարտականությունները չի կատարել:
Լ.Ե.-ն, քաջատեղյակ լինելով Յ.Գ.-ի կողմից ավելի քան երեք տարի՝ 2015 թվականի մարտի 7-ից մինչև 2018 թվականի մայիսի 10-ն ընկած ժամանակահատվածում ծառայողական պարտականություններն անհարգելի պատճառով չկատարելու, սահմանված կարգով ծառայության չներկայանալու մասին, ոչ միայն չի ձեռնարկել կանխարգելիչ միջոցառումներ, այլև իրեն վստահված առանձնապես խոշոր չափերով ուրիշի գույքը վատնման եղանակով հափշտակելու միասնական դիտավորությամբ, պաշտոնական դիրքի օգտագործմամբ, նշված ժամանակահատվածում յուրաքանչյուր ամիս իր ստորագրությամբ հաստատել է Ոստիկանության զորքերի ամսական ֆինանսավորման հայտերը և Ֆինանսների նախարարություն ուղարկված վճարման հանձնարարագրերը, որոնցում ներառված են եղել նաև անհարգելի պատճառներով ծառայության չներկայացած և ծառայողական պարտականությունները չկատարած Յ.Գ.-ի տվյալները: Արդյունքում վերը նշված ժամանակահատվածում Յ.Գ.-ին, որպես աշխատավարձ, պարգևատրումներ, արձակուրդային գումարներ, փաստացի վճարվել է առանձնապես խոշոր չափերի՝ ընդհանուր 8 մլն 838 հազար դրամ, վերջինս էլ, աշխատանքի չհաճախելու և ծառայողական պարտականությունները փաստացի չկատարելու պայմաններում, ստացել և կանխիկացրել է իրեն որպես աշխատավարձ, պարգևատրումներ, արձակուրդային վճարներ տրամադրված գումարները:
Այսպիսով, Յ.Գ.-ն պաշտոնավարման ընթացքում, միջոցներ տրամադրելով և խոչընդոտները վերացնելով, օժանդակել է Լ.Ե.-ին՝ պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով, վատնման եղանակով պետական միջոցներից առանձնապես խոշոր չափերի՝ ընդհանուր 8 մլն 838 հազար դրամ հափշտակություն կատարելուն:
Վերը նշված հանցանքը կատարելու համար 2022 թվականի նոյեմբերի 30-ին հսկող դատախազի կողմից որոշում է կայացվել Յ.Գ.-ի նկատմամբ արարքի կատարման պահին գործող Քրեական օրենսգրքի 38-179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու մասին. մեղադրանք ներկայացնելու և խափանման միջոց ընտրելու համար այն ուղարկվել է Հակակոռուպցիոն կոմիտե:

Прокурор возбудил публичное уголовное преследование в отношении дочери бывшего начальника полиции В.Г.
В ходе уголовного производства, расследуемого в Антикоррупционном комитете, были получены фактические данные о том, что дочь бывшего начальника полиции В.Г.- Я.Г., предоставляя средства и устраняя препятствия, содействовала заместителю начальника Полиции при Правительстве в 2012-2018 годах Л.Е., занимавшему должность командующего войсками Полиции, который, используя свое служебное положение, в течение 2015-2018 годов похитил вверенное ему имущество в особо крупном размере путем растраты.
В частности, в 2011-2018 годах В.Г., занимавший должность начальника полиции, приказом № 490-А от 7 марта 2015 г. назначил свою дочь Я.Г. на должность старшего офицера отдела оперативного штаба войск Полиции. Затем приказом № 225-А командующего войсками Полиции Л.Е. от 16.03.2018 Я.Г. было присвоено звание подполковника полиции, а через три дня приказом № 248-А командующего войсками Полиции Л.Е. от 19 марта 2018 года Я.Г. снова была назначена на должность старшего офицера отдела оперативного штаба войск Полиции, а приказом № 1388-А от 10 мая 2018 года на основании рапорта, представленного Я.Г., последняя была освобождена от должности.
После назначения на указанную должность, до прекращения должности Я.Г. вообще не являлась на службу, должностных обязанностей не исполняла.
Л.Е., будучи хорошо осведомленным о неисполнении Я.Г. должностных обязанностей в течение более трех лет, с 7 марта 2015 г. по 10 мая 2018 г., неявке на службу в установленном порядке, не только не принял меры по пресечению, но и с общим намерением похитить путем растраты вверенное ему чужое имущество в особо крупных размерах, пользуясь своим служебным положением, в указанный период утвердил ежемесячные заявки на финансирование войск Полиции и платежные инструкции, направленные в Министерство Минфина за его подписью ежемесячно, куда также включались данные Я.Г., не явившейся на службу по неуважительным причинам и не исполнявшей свои служебные обязанности. В результате за указанный период Я.Г. фактически были выплачены особо крупные суммы в виде заработной платы, премий, отпускных, на общую сумму 8 млн. 838 тыс. драм РА.
Таким образом, в течение срока своих полномочий Я.Г. путем предоставления средств и устранения препятствий содействовала Л.Е., используя свое служебное положение, в хищении особо крупных сумм государственных средств, в общей сложности 8 млн 838 тыс. драм РА.
За совершение указанного преступления 30 ноября 2022 года надзирающим прокурором было вынесено постановление о возбуждении публичного уголовного дела в отношении Я.Г. по пункту 1 части 3 статьи 38-179 действующего на тот момент уголовного кодекса РА, оно было направлено в Антикоррупционный комитет для предъявления обвинения и избрания меры пресечения.