Գլխավոր դատախազի տեղակալը ԵԽ գործընկերների հետ քննարկել է համագործակցության զարգացման հեռանկարները
Գլխավոր դատախազի տեղակալ Անահիտ Մանասյանը նոյեմբերի 29-ին ընդունել է ԵԽ իրավական բարեփոխումների և մարդու իրավունքների հարցերով համագործակցության ծրագրերի բաժնի փոխտնօրեն Լիլիթ Դանեղյանին, ծրագրի ղեկավար Գայանե Հովհաննիսյանին և ծրագրի ազգային համակարգող Թամարա Բարբակաձեին:
Հանդիպման ընթացքում Անահիտ Մանասյանը բարձր է գնահատել մարդու իրավունքների և իրավունքի գերակայության երաշխավորման, ինչպես նաև ժողովրդավարության ամրապնդման գործում Եվրոպայի խորհրդի գործունեությունը։ Գլխավոր դատախազի տեղակալը ներկայացրել է Դատախազությունում իրականացվող բարեփոխումները՝ միտված հանրային վստահության ամրապնդմանը։
Հանդիպմանը կարևորվել են համատեղ միջոցառումները՝ ուղղված դատախազների մասնագիտական պատրաստման և վերապատրաստման ծրագրերի իրականացմանը։ Հատուկ կարևորվել է մարզերում դատախազների համար դասընթացների կազմակերպման անհրաժեշտությունը:
Գլխավոր դատախազի տեղակալն ընդգծել է նաև Դատախազության «Օրինականություն» ամսագիրը միջազգային լավագույն չափանիշներին համապատասխանեցնելու անհրաժեշտությունը և  այդ հարցում շեշտել միջազգային գործընկերների հետ համագործակցության կարևորությունը:
ԵԽ ներկայացուցիչ Լիլիթ Դանեղյանը Դատախազության հետ գործակցությունը խորացնելու պատրաստակամություն է հայտնել:
Գլխավոր դատախազի տեղակալը և Եվրոպայի խորհրդի ներկայացուցիչները նախանշել են հետագա համագործակցության ուղղությունները և փոխգործակցությունը զարգացնելու պայմանավորվածություն են ձեռք բերել:

Заместитель генерального прокурора обсудила с коллегами СЕ перспективы развития сотрудничества
29 ноября заместитель генерального прокурора Анаит Манасян приняла заместителя директора Отдела программ сотрудничества по правовым реформам и правам человека СЕ Лилит Данегян, руководителя программы Гаяне Оганнисян и национального координатора программы Тамару Барбакадзе.
В ходе встречи Анаит Манасян высоко оценила деятельность Совета Европы по обеспечению прав человека, верховенства закона и укреплению демократии. Заместитель генерального прокурора представила реформы, проводимые в Прокуратуре, направленные на укрепление общественного доверия.
На встрече были обсуждены совместные меры, направленные на реализацию программ профессиональной подготовки и обучения прокуроров. Особое внимание было уделено необходимости организации курсов для прокуроров областей.
Анаит Манасян подчеркнула также необходимость приведения журнала «Законодательство» Прокуратуры в соответствие лучшим международным стандартам и придала важность сотрудничеству с международными партнерами в этом вопросе.
Представитель СЕ Лилит Данегян выразила готовность к углублению сотрудничества с Прокуратурой.
Заместитель генерального прокурора и представители Совета Европы наметили направления дальнейшего сотрудничества и достигли договоренности о дальнейшем развитии сотрудничества.