Պետական դավաճանությանն օժանդակելու մեջ մեղադրվող Ա.Պ.-ն կալանավորվել է. Վերաքննիչ դատարանը բավարարել է դատախազի բողոքը
Վերաքննիչ դատարանը 2022 թվականի նոյեմբերի 21-ին բավարարել է դատախազի կողմից ներկայացված բողոքը և բեկանել Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշումը՝ անթույլատրելի ճանաչելով պետական դավաճանությանն օժանդակելու մեջ մեղադրվող Ա.Պ.-ին կալանքից գրավով ազատելը:
Ազգային անվտանգության ծառայությունում նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակում տվյալներ են ձեռք բերվել, որ Ա.Պ-ն, հանդիսանալով ՀՀ քաղաքացի, օժանդակել է ամուսնուն՝ կատարելու պետական դավաճանություն: Մասնավորապես՝ 2021 թվականին Ա.Պ.-ն, ամուսնու պահանջով, ազգականների միջոցով ճշտել է ՀՀ զինված ուժերի զորամասերից մեկի տեղակայման հասցեն, և որոշակի գումարի դիմաց՝ օտարերկրյա հետախուզության ներկայացուցիչներին հանձնելու նպատակով, հաղորդել ամուսնուն: Վերջինս տեղեկությունները փոխանցել է օտարերկրյա  հատուկ ծառայություններին:
2022 թվականի ապրիլի 29-ին քրեական վարույթը հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան: 2022 թվականի հոկտեմբերի 11-ին Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը, քննության առնելով Ա.Պ.-ի վերաբերյալ փաստաբանի միջնորդությունը, ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը փոփոխել է և կիրառել անազատության հետ չկապված խափանման միջոց: Մեղադրանքը պաշտպանող դատախազի կողմից նշված դատական ակտի դեմ ներկայացվել է հատուկ վերանայման բողոք, որը Վերաքննիչ դատարանը 2022 թվականի նոյեմբերի 21-ին բավարարել է:
Դատարանը, մասնավորապես, հաշվի է առել վերագրվող արարքի բնույթը, հանրային վտանգավորությունը, ինչպես նաև քրեական վարույթով հաստատված փաստական տվյալները, որոնք հիմք են տալիս ենթադրելու, որ ամբաստանյալը կարող է անօրինական ազդեցություն ունենալ քրեական դատավարությանը մասնակցող անձանց վրա, որի պայմաններում անգամ գրավի գումարը վճարված լինելու հանգամանքը չի կարող նրա կողմից ոչ իրավաչափ վարքագծի դրսևորման հավանականությունը չեզոքացնել:
Վերաքննիչ դատարանի որոշումն ուղարկվել է Ոստիկանության Գեղարքունիքի մարզային վարչություն՝ կատարման նպատակով:

Обвиненная в пособничестве в государственной измене А.П. арестована Апелляционный суд удовлетворил протест прокурора
21 ноября 2022 года Апелляционный суд удовлетворил протест, поданный прокурором, и отменил постановление Суда общей юрисдикции первой инстанции города Еревана, признав недопустимым освобождение под залог А.П., обвиняемой в пособничестве и подстрекательстве к государственной измене.
В рамках уголовного производства, возбужденного СНБ, была получена информация о том, что А.П., являясь гражданкой РА, содействовала своему мужу в совершении государственной измены. В частности, в 2021 году А.П. по требованию мужа через своих родственников уточнила адрес дислокации одной из воинских частей ВС РА, и в обмен на определенную сумму денег с целью передачи к представителям иностранной разведки, сообщила мужу. Последний передал информацию иностранным спецслужбам.
29 апреля 2022 года уголовное производство было направлено в суд с утвержденным обвинительным заключением. 11 октября 2022 года Суд общей юрисдикции города Еревана, рассмотрев ходатайство адвоката в отношении А.П., изменил избранную меру пресечения в виде заключения под стражу и применил меру пресечения, не связанную с лишением свободы. На указанный судебный акт прокурором, защищающим обвинение, была подана жалоба в особом порядке, которая была удовлетворена Апелляционным судом 21 ноября 2022 года.
Суд, в частности, учел характер вменяемого деяния, общественную опасность, а также фактические данные, подтвержденные уголовным производством, которые дают основания предполагать, что подсудимый может оказывать противоправное влияние на лиц, участвующих в судебном разбирательстве, при условиях которого факт внесения залога не сможет нейтрализовать возможность противоправных действий с ее стороны.
Постановление Апелляционного суда было направлено в Гегаркуникское областное управление Полиции для исполнения.