Աննա Վարդապետյանը խորհրդակցություն է անցկացրել Արարատի մարզի դատախազությունում
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը նոյեմբերի 26-ին աշխատանքային այցով Արարատի մարզում էր:
Արտաշատ համայնքում տեղակայված Արարատի մարզի դատախազությունում Աննա Վարդապետյանն անցկացրել է խորհրդակցություն, որին մասնակցել են Արարատի մարզպետ Սեդրակ Թևոնյանը, մարզի նորանշանակ դատախազ Ռաֆայել Մանուկյանը, իրավապահ կառույցների մարզային ղեկավարները, ինչպես նաև մարզի դատախազության դատախազներն ու Եղեգնաձորի կայազորի զինվորական դատախազի պաշտոնակատարը:
Գլխավոր դատախազ Վարդապետյանը ողջույնի խոսքում շնորհավորել է Ռաֆայել Մանուկյանին՝ մարզի դատախազի պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ և վստահություն հայտնել, որ մարզային իրավապահ մյուս կառույցների հետ համագործակցված և գործընկերային աշխատանքի միջոցով, առանց անցումային փուլի անհրաժեշտության, հնարավորինս սահուն ու արդյունավետ կշարունակվի վարույթներում գտնվող գործերի հսկողությունը:
Աննա Վարդապետյանը շեշտել է, որ Ռաֆայել Մանուկյանի նշանակումը հուշում է իր կադրային քաղաքականության տրամաբանության մասին և այդ համատեքստում հատուկ ընդգծել է, որ իր աշխատանքային պարտականությունների կատարման պատասխանատվությունը ցանկանում է կիսել դատախազների հետ, որոնք ունեն վարքագծի և մասնագիտական պահանջների առավելագույն նշաձող, ամենօրյա աշխատանքով կատարելագործում են իրենց գիտելիքները և ամենակարևորը՝ նվիրված են իրենց մասնագիտությանն ու հայրենիքին:
Մարզպետ Թևոնյանը ողջունել է գլխավոր դատախազի՝ Արարատի մարզ կատարած աշխատանքային այցն ու համակարծիք եղել Աննա Վարդապետյանի դիտարկմանը, որ միայն համատեղ աշխատանքի շնորհիվ է հնարավոր հասնել հաջողության:
Մարզի նորանշանակ դատախազը ներկայացրել է գործընկեր կառույցների հետ աշխատանքային հարաբերությունների կազմակերպման վերաբերյալ իր մոտեցումներն ու ընդգծել, որ Դատախազությունը գործընկերների համար «երկաթե վարագույր» չէ,  շփումները չպետք է վերածվեն փոստային գրագրությունների, քանի որ դրանց արդյունքում առաջին հերթին տուժում է հանրային շահը:
Խորհրդակցության երկրորդ մասում, ի թիվս այլ հարցերի, քննարկվել են ութ ամսից ավելի քննվող քրեական վարույթների պատճառները. գլխավոր դատախազի կողմից տրվել են հանձնարարականներ, սահմանվել դրանց կատարման ժամկետներ:

Анна Вардапетян провела совещание в Прокуратуре Араратской области
Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян 26 ноября находилась с рабочим визитом в Араратской области.
Анна Вардапетян провела совещание в Прокуратуре Араратской области, расположенной в общине Арташат, в котором приняли участие марзпет Араратской области Седрак Тевонян, новоназначенный прокурор области Рафаел Манукян, руководители правоохранительных структур области, а также прокуроры областной прокуратуры и исполняющий обязанности военного прокурора Ехегнадзорского гарнизона.
В своем приветственном слове генеральный прокурор Вардапетян поздравила Рафаела Манукяна с вступлением в должность прокурора области и выразила уверенность, что посредством сотрудничества и партнерской работы с другими правоохранительными структурами области, без необходимости переходного этапа максимально плавно и эффективно будет продолжен надзор за незавершенными делами.
Анна Вардапетян подчеркнула, что назначение Рафаела Манукяна намекает на логику ее кадровой политики, и в этом контексте особо подчеркнула, что хочет разделить ответственность за выполнение своих служебных обязанностей с прокурорами, которые имеют максимально высокие стандарты поведения и профессиональных требований, совершенствуют свои знания ежедневным трудом, а самое главное, преданы своей профессии и родине.
Марзпет Тевонян приветствовал рабочий визит генерального прокурора в Араратскую область и согласился с замечанием Анны Вардапетян о том, что успеха можно добиться только совместными усилиями.
Новоназначенный прокурор области представил свои подходы к организации рабочих отношений с партнерскими структурами и подчеркнул, что Прокуратура не является «железным занавесом» для партнеров, контакты не должны превращаться в почтовую переписку, так как в результате их, в первую очередь, затрагиваются общественные интересы.
Во второй части совещания, среди прочих вопросов, обсуждались причины уголовных производств, расследуемых более восьми месяцев: генеральным прокурором были даны поручения, установлены сроки их выполнения.