ՀՀ նախկին վարչապետը մեղադրվում է առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացման, պաշտոնեական լիազորություններն անցնելու և ձեռնարկատիրական գործունեությանն ապօրինի մասնակցելու մեջ
ՀՀ նախկին վարչապետ Հ.Ա.-ն, 2006 թվականից մինչև 2016 թվականի սեպտեմբերի 8-ն ընկած ժամանակահատվածում հանդիսանալով հանրային պաշտոն զբաղեցնող պաշտոնատար անձ, անցել է պաշտոնեական լիազորությունները, ինչպես նաև ձեռնարկատիրական գործունեություն իրականացնելու արգելքին հակառակ՝ վստահված անձանց միջոցով մասնակցել է ավազի արդյունահանմամբ զբաղվող «Ավազահատիկ» ՍՊ ընկերության կառավարմանը՝ օրինականացնելով դրա արդյունքում հանցավոր ճանապարհով ստացված առանձնապես խոշոր չափերով գույքերը:
Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող քրեական վարույթով հիմնավորվել է, որ Հ.Ա.-ն, 1995-2016 թվականների ընթացքում զբաղեցնելով տարբեր պաշտոններ (ՀՀ ազգային ժողովի առաջին գումարման պատգամավոր, Արտաշատի քաղխորհրդի գործկոմի նախագահ, Արտաշատի քաղաքապետ, Արարատի մարզպետ, ՀՀ տարածքային կառավարման նախարար, ՀՀ փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար, ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար, ՀՀ չորրորդ գումարման ազգային ժողովի պատգամավոր, ՀՀ ազգային ժողովի նախագահ, ՀՀ վարչապետ) ավազի արդյունահանում իրականացնող «Ավազահատիկ» ՍՊ ընկերության 60 տոկոսի բաժնետեր Գ.Գ.-ի բաժնեմասին ապօրինի տիրանալու և վստահված անձանց միջոցով ընկերության կառավարմանը մասնակցելու դիտավորությամբ, 2006 թվականի վերջից մինչև 2008 թվականի ամառն ընկած ժամանակահատվածում, պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների ներկայացուցիչների միջոցով խոչընդոտներ է ստեղծել «Ավազահատիկ» ՍՊ ընկերության կողմից Արարատի մարզի Նորամարգ համայնքից վարձակալած 5 հա հողատարածքից օրենքով սահմանված կարգով իրականացվող ավազի արդյունահանումը իրականացնելու համար, ինչպես նաև միջոցներ է ձեռնարկել արդյունահանումը դադարեցնելու ուղղությամբ:
Այդ ընթացքում Հ.Ա.-ի և այլ պաշտոնատար անձանց բանավոր ցուցումով Հ.Ա.-ի եղբայրը՝ Հե.Ա.-ն հանձնարարել է Արարատի մարզի Նորամարգ համայնքի ղեկավարի պաշտոնը զբաղեցրած Ս.Գ.-ին լուծել համայնքի ու «Ավազահատիկ» ՍՊ ընկերության միջև կնքված պայմանագիրը՝ «Ավազահատիկ» ՍՊ ընկերությանը վարձակալությամբ տրամադրված հողատարածքը ոչ նպատակային շահագործելու պատճառաբանությամբ: Համայնքի ղեկավար Ս.Գ.-ն, մտավախություն ունենալով, որ նշված պահանջը չկատարելու դեպքում իր համար կարող են առաջանալ անբարենպաստ հետևանքներ, ընդհուպ՝ զբաղեցրած պաշտոնից ազատում, 2007 թվականի նոյեմբերի 26-ի թիվ 81 որոշմամբ միակողմանի լուծել է «Ավազահատիկ» ՍՊ ընկերության հետ կնքված վարձակալության պայմանագիրը և, մինչև հողի նպատակային նշանակության փոփոխումը, արգելել է ավազի հանույթը:
2008 թվականի հունիս 11-ին, 24-ին, հուլիսի 2-ին, 7-ին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի պաշտոնը զբաղեցրած Հ.Ա.-ն, «Ավազահատիկ» ՍՊ ընկերության 60 տոկոսի բաժնետեր Գ.Գ.-ի ընկերոջ՝ Կ.Կ.-ի միջնորդությամբ, իր աշխատավայրում տեղի ունեցած հանդիպման ժամանակ, Գ.Գ.-ին ներկայացրել է ապօրինի պահանջ, այն է՝ «Ավազահատիկ» ՍՊ ընկերության 60 տոկոս բաժնեմասը իր եղբոր՝ Հե.Ա.-ի և տվյալ պահին ՀՀ ոստիկանության պետի պաշտոնը զբաղեցնող Ա.Ս.-ի ներկայացուցչի անվամբ համամասնորեն գրանցելու վերաբերյալ: Գ.Գ.-ն, այլ ելք չունենալով, ընկերության հետագա գործունեությունը շարունակելու նպատակով, ստիպված ընդունել է այդ պահին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի պաշտոնը զբաղեցնող Հ.Ա.-ի առաջարկը և իրեն պատկանող բաժնեմասի 30 տոկոսը վաճառել է վերջինիս եղբորը՝ Հե.Ա.-ին, իսկ մյուս 30 տոկոսը՝ Ոստիկանության պետ Ա.Ս.-ի եղբոր՝ Ք.Ս.-ի աներորդուն՝ Խ.Ա.-ին:
Այնուհետև, Հ.Ա.-ի եղբայր Հե.Ա.-ն, Նորամարգի գյուղապետարանում հանդիպել է համայնքի ղեկավար Ս.Գ.-ին և վերջինիս հետ ձեռք բերել պայմանավորվածություն՝ 5 հա հողատարածքը վարձակալությամբ կրկին «Ավազահատիկ» ՍՊ ընկերությանը տալու ձևական մրցույթ կազմակերպելու շուրջ: 2008 թվականի հուլիսի 22-ին կայացած ձևական մրցույթի արդյունքում հաղթող է ճանաչվել «Ավազահատիկ» ՍՊ ընկերությունը: Դրանից հետո կնքվել է պայմանագիր, որով նշված հողատարածքն ավազի արդյունահանման նպատակով 25 տարի ժամկետով 90 հազար դրամ տարեկան վարձավճարով կրկին վարձակալության է տրամադրվել «Ավազահատիկ» ՍՊԸ-ին, այդպիսով՝ փաստացի հնարավորություն տալով նշված ընկերությանը իրականացնել ավազի հանույթ:
Վերոնշյալ եղանակով արտոնություններ և առավելություններ են տրամադրվել «Ավազահատիկ» ՍՊ ընկերությանը, որից հետո Ընկերությունը շարունակել է ավազի արդյունահանումը՝ եկամուտներ ապահովելով դրա 60 տոկոս բաժնեմասին փաստացի տիրապետող Հ.Ա.-ի համար:
2008-2015 թվականների ընթացքում Հ.Ա.-ն վստահված անձանց միջոցով, ապօրինի մասնակցելով «Ավազահատիկ» ՍՊ ընկերության գործունեությանը, ավազի հանքի շահագործումից ստացել է շուրջ 230 մլն 400 հազար դրամի շահույթ:
Ձեռնարկատիրական գործունեությանն ապօրինի մասնակցելու արդյունքում ձեռք բերված վերոնշյալ դրամական միջոցներն օրինականացնելու դիտավորությամբ, դրանց հանցավոր ծագումը խեղաթյուրելու, իրական պատկանելիությունը թաքցնելու նպատակով Հ.Ա.-ն վերոնշյալ գումարը միախառնել է իր այլ եկամուտների հետ, ապա տարատեսակ քաղաքացիաիրավական գործարքների, այդ թվում՝ տարբեր գույքեր ձեռք բերելու, բանկային գործարքներ կատարելու եղանակներով, դրանց հաղորդել է օրինական տեսք:
Մասնավորապես՝ Հ.Ա.-ն, ինչպես 2008-2015 թվականների ընթացքում, այնպես էլ դրանից հետո՝ ներառյալ 2018 թվականը, ձեռք է բերել և իր ու իր հետ փոխկապակցված անձանց անուններով հաշվառել է մեկ տասնյակից ավելի, տարբեր արժողության գույքեր:
Վերոնշյալ գործողությունների հետևանքով թաքցվել է գույքերի իրական պատկանելիությունը, խեղաթյուրվել է դրանց հանցավոր ծագումը, ինչի արդյունքում օրինականացվել է հանցավոր ճանապարհով ստացված նշված առանձնապես խոշոր չափերի՝ 230 մլն 400 հազար դրամը:
Հսկող դատախազը սեփական նախաձեռնությամբ 2023 թվականի ապրիլի 17-ին որոշում է կայացրել Հ.Ա.-ի նկատմամբ 18.03.2003 թվականին ընդունված ՀՀ քրեական օրենսգրքի 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով (պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով՝ հանցավոր ճանապարհով ստացված առանձնապես խոշոր չափերով գույքն օրինականացնելը (փողերի լվացումը)), 309-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնեական լիազորություններն անցնելը) և 310-րդ հոդվածով (ձեռնարկատիրական գործունեությանն ապօրինի մասնակցելը) հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու մասին:

The Former Prime Minister of the RA has been charged with lundering of money in particularly large amount, abuse of official authority and illegal participation in entrepreneurial activity
H.A., the former Prime Minister of the RA, being an official occupying a public post since 2006 to 8 September of 2016, abused his official authority and opposing to the prohibition of participation in entrepreneurial activity, took part in the management of “Avazahatik” LLC, a company engaged in sand mining, through proxies and legalized in particularly large properties procured through crime in the result of the above-mentioned activity.
According to the criminal proceedings examined by the Anti-Corruption Committee, it was proved that H.A., having held various positions during 1995-2016 (Member of the National Assembly of the RA - first convocation, Chairman of the Executive Committee of Artashat Political Council, Mayor of Artashat, Minister of Territorial Adminidstration of the RA, Deputy Prime Minister of the RA, Head of Staff of the President of the RA, Member of the National Assembly of the RA - forth convocation, Prime Minister of the RA) with negligence of illegally taking over the shares of G.G., a 60 percent shareholder of the sand mining company "Avazahatik" and participating in the management of the company through proxies, during 2006 – 2008, through representatives of the state and local self-government bodies, created obstacles for sand mining from the 5 ha of land leased by "Avazahatik" LLC from the Noramarg community of Ararat region, carried out in accordance with the law and also took measures to stop the mining.
By the verbal instruction of H.A. and other officials, H.A.'s brother He.A., assigned S.G., who was the Head of Noramarg community of Ararat region, to dissolve the contract between the community and "Avazahatik" LLC, on the grounds of non-purposeful exploitation of the land leased to "Avazahatik" LLC company.
S.G., the Head of the community, having fear for adverse consequence in case of failure to fulfill the specified requirement, up to and including dismissal, dissolved the lease agreement signed with "Avazahatik" LLC based on the decision N81, dated 26 November, 2007 and banned send mining, before changing the purpose of the land.
On 11, 24, June and 2, 7, July of 2008, H.A., occupying the position of the Head of Staff of the President of the RA, through the mediation of K.K., the friend of G.G. (a 60 percent shareholder of "Avazahatik" LLC), during a meeting held at his workplace, presented an illegal demand to G.G. regarding the proportionate registration of the 60% share of "Avazahatik" LLC in the name of his brother, He.A. and A.S., Head of Police.
Having no other choice and in order to continue the company's further activities, G.G. had to accept the offer of H.A., Head of Staff of the President of the RA, and sold 30 percent of his share to his He.A., the latter’s brother, and the other 30 percent to Kh.A., the brother-in-law of Q.S. (brother of A.S., Head of Poloce).
Later, He.A., H.A.'s brother, met with S.G., the Head of the Noramarg community and obtained an agreement on leasing the the 5 ha of land to "Avazahatik" LLC, based on the results of a formal tender held on 22 July 2008. Avazahatik" LLC was declared the winner. After that, an agreement was signed, according to which the said land was again leased to "Avazahatik" LLC for a period of 25 years for the purpose of sand mining at an annual rent of 90 thousand AMD, thus giving the said company the opportunity to carry out sand mining.
Privileges and advantages were provided to "Avazahatik" LLC in the above manner, after which the company continued to manifacture sand, ensuring income for H.A., who actually owned the 60 percent of its share.
During 2008 – 2015, A.H. received profit of around 230 million 400 thousand AMD by illegaly participating in the activity of "Avazahatik" LLC.
H.A. mixed the above-mentioned amount with his other incomes, then gave them a legal appearance by means of various civil and legal transactions, including acquiring various properties and making bank transactions, with negligence to legalize the sum acquired in the result of illegal participation in entrepreneurial activity, distort their criminal essence and cancel their real affiliation.
In particular, H.A. acquired and accounted for more than a dozen properties of various values in the names of himself and affiliated persons, both in 2008 – 2015, and thereafter, including 2018.
On 17 April 2023, a decisionon on initiating a public criminal prosecution against H.A. was released by the initiative of the supervising prosecutor in accordance with Points 1 and 3, Part 3 of Article 190 of the Criminal Code of the RA adopted on 18.03.2003 (abuse of the official position, legalization of in particularly large properties procured through crime (lundering of money)), Part 1 of Article 309, (exceeding official powers) and Article 310 (illegal participation in entrepreneurial activities).