ՀՀ նախկին վարչապետը մեղադրվում է առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացման, պաշտոնեական լիազորություններն անցնելու և ձեռնարկատիրական գործունեությանն ապօրինի մասնակցելու մեջ
ՀՀ նախկին վարչապետ Հ.Ա.-ն, 2006 թվականից մինչև 2016 թվականի սեպտեմբերի 8-ն ընկած ժամանակահատվածում հանդիսանալով հանրային պաշտոն զբաղեցնող պաշտոնատար անձ, անցել է պաշտոնեական լիազորությունները, ինչպես նաև ձեռնարկատիրական գործունեություն իրականացնելու արգելքին հակառակ՝ վստահված անձանց միջոցով մասնակցել է ավազի արդյունահանմամբ զբաղվող «Ավազահատիկ» ՍՊ ընկերության կառավարմանը՝ օրինականացնելով դրա արդյունքում հանցավոր ճանապարհով ստացված առանձնապես խոշոր չափերով գույքերը:
Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող քրեական վարույթով հիմնավորվել է, որ Հ.Ա.-ն, 1995-2016 թվականների ընթացքում զբաղեցնելով տարբեր պաշտոններ (ՀՀ ազգային ժողովի առաջին գումարման պատգամավոր, Արտաշատի քաղխորհրդի գործկոմի նախագահ, Արտաշատի քաղաքապետ, Արարատի մարզպետ, ՀՀ տարածքային կառավարման նախարար, ՀՀ փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար, ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար, ՀՀ չորրորդ գումարման ազգային ժողովի պատգամավոր, ՀՀ ազգային ժողովի նախագահ, ՀՀ վարչապետ) ավազի արդյունահանում իրականացնող «Ավազահատիկ» ՍՊ ընկերության 60 տոկոսի բաժնետեր Գ.Գ.-ի բաժնեմասին ապօրինի տիրանալու և վստահված անձանց միջոցով ընկերության կառավարմանը մասնակցելու դիտավորությամբ, 2006 թվականի վերջից մինչև 2008 թվականի ամառն ընկած ժամանակահատվածում, պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների ներկայացուցիչների միջոցով խոչընդոտներ է ստեղծել «Ավազահատիկ» ՍՊ ընկերության կողմից Արարատի մարզի Նորամարգ համայնքից վարձակալած 5 հա հողատարածքից օրենքով սահմանված կարգով իրականացվող ավազի արդյունահանումը իրականացնելու համար, ինչպես նաև միջոցներ է ձեռնարկել արդյունահանումը դադարեցնելու ուղղությամբ:
Այդ ընթացքում Հ.Ա.-ի և այլ պաշտոնատար անձանց բանավոր ցուցումով Հ.Ա.-ի եղբայրը՝ Հե.Ա.-ն հանձնարարել է Արարատի մարզի Նորամարգ համայնքի ղեկավարի պաշտոնը զբաղեցրած Ս.Գ.-ին լուծել համայնքի ու «Ավազահատիկ» ՍՊ ընկերության միջև կնքված պայմանագիրը՝ «Ավազահատիկ» ՍՊ ընկերությանը վարձակալությամբ տրամադրված հողատարածքը ոչ նպատակային շահագործելու պատճառաբանությամբ: Համայնքի ղեկավար Ս.Գ.-ն, մտավախություն ունենալով, որ նշված պահանջը չկատարելու դեպքում իր համար կարող են առաջանալ անբարենպաստ հետևանքներ, ընդհուպ՝ զբաղեցրած պաշտոնից ազատում, 2007 թվականի նոյեմբերի 26-ի թիվ 81 որոշմամբ միակողմանի լուծել է «Ավազահատիկ» ՍՊ ընկերության հետ կնքված վարձակալության պայմանագիրը և, մինչև հողի նպատակային նշանակության փոփոխումը, արգելել է ավազի հանույթը:
2008 թվականի հունիս 11-ին, 24-ին, հուլիսի 2-ին, 7-ին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի պաշտոնը զբաղեցրած Հ.Ա.-ն, «Ավազահատիկ» ՍՊ ընկերության 60 տոկոսի բաժնետեր Գ.Գ.-ի ընկերոջ՝ Կ.Կ.-ի միջնորդությամբ, իր աշխատավայրում տեղի ունեցած հանդիպման ժամանակ, Գ.Գ.-ին ներկայացրել է ապօրինի պահանջ, այն է՝ «Ավազահատիկ» ՍՊ ընկերության 60 տոկոս բաժնեմասը իր եղբոր՝ Հե.Ա.-ի և տվյալ պահին ՀՀ ոստիկանության պետի պաշտոնը զբաղեցնող Ա.Ս.-ի ներկայացուցչի անվամբ համամասնորեն գրանցելու վերաբերյալ: Գ.Գ.-ն, այլ ելք չունենալով, ընկերության հետագա գործունեությունը շարունակելու նպատակով, ստիպված ընդունել է այդ պահին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի պաշտոնը զբաղեցնող Հ.Ա.-ի առաջարկը և իրեն պատկանող բաժնեմասի 30 տոկոսը վաճառել է վերջինիս եղբորը՝ Հե.Ա.-ին, իսկ մյուս 30 տոկոսը՝ Ոստիկանության պետ Ա.Ս.-ի եղբոր՝ Ք.Ս.-ի աներորդուն՝ Խ.Ա.-ին:
Այնուհետև, Հ.Ա.-ի եղբայր Հե.Ա.-ն, Նորամարգի գյուղապետարանում հանդիպել է համայնքի ղեկավար Ս.Գ.-ին և վերջինիս հետ ձեռք բերել պայմանավորվածություն՝ 5 հա հողատարածքը վարձակալությամբ կրկին «Ավազահատիկ» ՍՊ ընկերությանը տալու ձևական մրցույթ կազմակերպելու շուրջ: 2008 թվականի հուլիսի 22-ին կայացած ձևական մրցույթի արդյունքում հաղթող է ճանաչվել «Ավազահատիկ» ՍՊ ընկերությունը: Դրանից հետո կնքվել է պայմանագիր, որով նշված հողատարածքն ավազի արդյունահանման նպատակով 25 տարի ժամկետով 90 հազար դրամ տարեկան վարձավճարով կրկին վարձակալության է տրամադրվել «Ավազահատիկ» ՍՊԸ-ին, այդպիսով՝ փաստացի հնարավորություն տալով նշված ընկերությանը իրականացնել ավազի հանույթ:
Վերոնշյալ եղանակով արտոնություններ և առավելություններ են տրամադրվել «Ավազահատիկ» ՍՊ ընկերությանը, որից հետո Ընկերությունը շարունակել է ավազի արդյունահանումը՝ եկամուտներ ապահովելով դրա 60 տոկոս բաժնեմասին փաստացի տիրապետող Հ.Ա.-ի համար:
2008-2015 թվականների ընթացքում Հ.Ա.-ն վստահված անձանց միջոցով, ապօրինի մասնակցելով «Ավազահատիկ» ՍՊ ընկերության գործունեությանը, ավազի հանքի շահագործումից ստացել է շուրջ 230 մլն 400 հազար դրամի շահույթ:
Ձեռնարկատիրական գործունեությանն ապօրինի մասնակցելու արդյունքում ձեռք բերված վերոնշյալ դրամական միջոցներն օրինականացնելու դիտավորությամբ, դրանց հանցավոր ծագումը խեղաթյուրելու, իրական պատկանելիությունը թաքցնելու նպատակով Հ.Ա.-ն վերոնշյալ գումարը միախառնել է իր այլ եկամուտների հետ, ապա տարատեսակ քաղաքացիաիրավական գործարքների, այդ թվում՝ տարբեր գույքեր ձեռք բերելու, բանկային գործարքներ կատարելու եղանակներով, դրանց հաղորդել է օրինական տեսք:
Մասնավորապես՝ Հ.Ա.-ն, ինչպես 2008-2015 թվականների ընթացքում, այնպես էլ դրանից հետո՝ ներառյալ 2018 թվականը, ձեռք է բերել և իր ու իր հետ փոխկապակցված անձանց անուններով հաշվառել է մեկ տասնյակից ավելի, տարբեր արժողության գույքեր:
Վերոնշյալ գործողությունների հետևանքով թաքցվել է գույքերի իրական պատկանելիությունը, խեղաթյուրվել է դրանց հանցավոր ծագումը, ինչի արդյունքում օրինականացվել է հանցավոր ճանապարհով ստացված նշված առանձնապես խոշոր չափերի՝ 230 մլն 400 հազար դրամը:
Հսկող դատախազը սեփական նախաձեռնությամբ 2023 թվականի ապրիլի 17-ին որոշում է կայացրել Հ.Ա.-ի նկատմամբ 18.03.2003 թվականին ընդունված ՀՀ քրեական օրենսգրքի 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով (պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով՝ հանցավոր ճանապարհով ստացված առանձնապես խոշոր չափերով գույքն օրինականացնելը (փողերի լվացումը)), 309-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնեական լիազորություններն անցնելը) և 310-րդ հոդվածով (ձեռնարկատիրական գործունեությանն ապօրինի մասնակցելը) հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու մասին:

Бывшего премьер-министра РА обвиняют в отмывании денег в особо крупных размерах, злоупотреблении служебными полномочиями и незаконном участии в предпринимательской деятельности
Бывший премьер-министр РА О.А., будучи должностным лицом, занимавшим государственную должность с 2006 г. по 8 сентября 2016 г., злоупотребил своими служебными положениеми, а также, вопреки запрету на предпринимательскую деятельность, через доверенных лиц участвовал в управлении компании «Авазаатик» ООО по производству песка, в результате легализовав особо крупное имущество, полученное преступным путем.
Уголовное производство, расследованное Антикоррупционным комитетом, доказало, что О.А., занимая различные должности в 1995-2016 годах (депутат Национального Собрания РА первого созыва, председатель исполнительного комитета общественного совета Арташата, Мэр Арташата , губернатор Араратской области, министр территориального управления РА, вице-премьер-министр РА, Министр территориального управления, руководитель аппарата президента РА, депутат Национального собрания РА четвертого созыва, председатель Национального Собрания РА, Премьер-министр РА) незаконно завладел акциями Г.Г., 60-процентного акционера компании по проезводству песка "Авазахатик" ООО и через доверенных лиц компании с намерением участвовать в управлении, в период с конца 2006 года и летом 2008 года через представителей государственных органов и органов местного самоуправления создал препятствия для осуществления производства песка с 5 га земли, арендованной компанией «Авазахатик» ООО у общины Норамарг Араратской области, а также принял мери по остонавлению произвoдства.
В этот периуд, по устному указанию О.А. и других должностных лиц, брат О.А., Оэ.А., поручил С.Г., являвшемуся главой общины Норамарг Араратского марза, расторгнуть договор между общиной и «Авазахатик» ООО, по основании нецелевой эксплуатации переданного в аренду земельного участка. Глава общины С.Г., опасаясь, что в случае невыполнения указанного требования для него могут вазникнуть неблагоприятные последствия, вплоть до увольнения с занимаемой должности, решением №81 от 26.11.2007 г. в одностороннем порядке расторг договор аренды, заключенный с компанией «Авазахатик» ООО и запретил производство песка до изменения целевого назначения земли.
11, 24 июня, 2, 7 июля 2008 г. О.А., занимавший должность пуководителя аппарата Президента РА, во время собрания, проведенного на его рабочем месте, предъявил незаконное требование к Г.Г., при посредничестве его друга К.К., а именно зарегистрировать 60 процентов акций компании "Авазахатик" ООО на имя своего брата Оэ.А. и представителя А.С., занимающего в то время должность начальника Полиции РА. Не имея другого выбора, для продолжения дальнейшей деятельности компании, Г.Г. был вынужден принять предложение О.А., который в то время возглавлял аппарат Президента РА, и продать 30 процентов своей доли его брату Оэ.А., а остальные 30 процентов продал К.А., шурину брата главы полиции А.С.
Затем брат О.А., Оэ. А., встретился с главой общины С.Г. и договорился с последним об организации формального тендера на повторную аренду 5 га земли компании "Авазахатик" ООО. По итогам формального конкурса, проведенного 22 июля 2008 года, победителем была признана компания «Авазахатик» ООО. После этого был подписан договор, согласно которому указанный земельный участок сроком на 25 лет был вновь передан в аренду «Авазахатик» ООО с целью добычи песка по годовой арендной плате 90 тыс. драмов, что дало компании возможность осуществлять проезводство песка.
Вышеуказанным образом компанию «Авазахатик» ООО были предоставлены привилегии и преимущества, после чего компания продолжила производство песка, принося доход О.А., которому фактически принадлежит 60 процентов его доли.
В течение 2008-2015 годов О.А. через доверенных лиц, незаконно участвовавших в деятельности компании "Авазахатик", получил около 230 млн. 400 тыс. драмов прибыли от эксплуатации песчаного карьера.
С целью легализации вышеуказанных денежных средств, полученных в результате незаконного участия в предпринимательской деятельности, искажения их преступного происхождения и сокрытия их истинного права собственности, Г.А. смешал вышеуказанную сумму с другими своими доходами, а затем придал им законную форму посредством различных гражданско-правовых сделок, включая приобретение различного имущества и совершение банковских операций.
В частности, О.А., как в течение 2008-2015 годов, так и после этого, включая 2018 год, приобрел и учёл более десятка объектов различной стоимости на имя себя и связанных с ним лиц.
В результате вышеуказанных действий было сокрыто реальное право собственности на имущество, искажено его преступное происхождение, в результате чего были легализованы упомянутые особо крупные суммы в размере 230 миллионов 400 тысяч драмов, полученные преступным путем.
17 апреля 2023 г. надзирающий прокурор по собственной инициативе вынес постановление о возбуждении уголовного дела в отношении О. А. в соответствии с пунктами 1 и 3 части 3 статьи 190 Уголовного кодекса РА, принятого 18.03.2003 г. (легализация  имущества в частности в крупных размерах получено преступным путем  (отмывание денег) через злоупотреблении служебными полномочиями), ч. 1 ст. 309 (превышение должностных полномочий) и ст. 310 (незаконное участие в предпринимательской деятельности).
Постановление было направлено в тот же день следователю, осуществляющему производство по обвинению Г.А.