Պաշտոնատար անձանց օժանդակությամբ տարեցների բնակության համար խնամքի տներ ձեռք բերելու ծրագրի շրջանակում ընկերության տնօրենը խարդախությամբ հափշտակել է առանձնապես խոշոր չափերով գումար
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության նախկին պաշտոնատար անձանց կողմից պաշտոնեական դիրքի չարաշահման և պաշտոնեական կեղծիք կատարելու դեպքերի առթիվ  քննվող քրեական վարույթի շրջանակում «Լեքսհաբ» ՍՊ ընկերության տնօրեն Պ.Թ.-ի նկատմամբ հարուցվել է քրեական հետապնդում:
Ընկերության տնօրենը, լինելով 100 տոկոս մասնակցություն ունեցող բաժնետեր և տնօրեն, պատրաստել և օգտագործել է բովանդակությամբ կեղծ փաստաթուղթ և Նախարարության պաշտոնատար  անձանց հետ  համատեղ կատարել  առանձնապես խոշոր չափերի հափշտակություն:
Հիշեցնենք, որ Կառավարության 2019 թվականի որոշմամբ, Նախարարությանը հատկացվել է  2 մլրդ 380 մլն 457 հազար  դրամ, որից 270 մլն դրամը՝ շենքերի և բնակարանների ձեռքբերման ու կահավորման՝ այդ թվում նաև տարեցների բնակության համար խնամքի տների ձեռքբերման համար:
Ընկերության տնօրենը, մասնակցելով Նախարարության կողմից հայտարարված գնման մրցույթին, առանձնապես խոշոր չափերով գումար հափշտակելու դիտավորությամբ, Նախարարություն է ներկայացրել մասնակցության դիմում-հայտարարություն և կազմել մատակարարվելիք ապրանքի կեղծ տեխնիկական բնութագիր:
Մասնավորապես, Արմավիրի մարզի երկու գյուղերում ձեռք բերված առանձնատները, որոնք, ըստ փաստաթղթերի ունեցել են երկու սանհանգույց և  եղել են պիտանի բնակության համար, պարզվել է չեն համապատասխանել Նախարարության ներկայացրած բնութագրին: Սակայն, հրատապ մեկ անձից գնման ընթացակարգի գնահատող հանձնաժողովը ընտրված մասնակից է ճանաչել ՍՊ ընկերությանը և հաստատել պայմանգիրը:
Բացի այդ, Նախարարության գլխավոր քարտուղարը, տեղյակ լինելով չհամապատասխանող տեխնիկական բնութագրին, Նախարարության մյուս պաշտոնատար անձանց միջոցով  դրական եզրակացությամբ հաստատել է, որ բնութագրի և գույքի որակակական հատկանիշների միջև անհամապատասխանություններ առկա չեն: Նախարարության պաշտոնատար անձանց և ՍՊ ընկերության միջև 18 մլն 205 հազար և 18 մլն 495 հազար դրամ շուկայական արժեքով առանձնատների պայմանագրերը կնքվել են 26 մլն 730 հազար և 26 մլն 950 հազար դրամ արժեքներով, որն էլ փոխանցվել է ՍՊ ընկերությանը: Արդյունքում ՍՊ ընկերության տնօրենը հափշտակել է 17 մլն 160 հազար դրամը:
Քրեական վարույթով նախաքննությունը շարունակվում է: Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ միջոցներ` կոռուպցիոն սխեմայում ներգրավված անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու և նրանց նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու ուղղությամբ:

В рамках программы по приобретению домов для проживания престарелых с помощью должностных лиц директор компании мошенническим путем похитил сумму в особо крупных размерах
В рамках уголовного производства, расследуемого по факту совершения должностного подлога и злоупотребления должностным положением бывшими должностными лицами Министерства труда и социальных вопросов, в отношении директора ООО «Лексихаб» П.Т. было возбуждено уголовное преследование.
Директор компании, являясь акционером и директором со 100-процентным участием, изготовил и использовал подложный документ и совместно с должностными лицами Министерства совершил хищение в особо крупных размерах.
Напомним, что решением Правительства от 2019 года Министерству было выделено 2 млрд 380 млн 457 тысяч драм, из которых 270 млн драм было выделено на приобретение и обустройство зданий и квартир, в том числе на приобретение домов для проживания престарелых.
Директор компании, участвуя в тендере на закупку, объявленном Министерством, с умыслом хищения суммы в особо крупных размерах подал в Министерство заявку на участие и составил ложную техническую характеристику поставляемой продукции.
В частности, приобретенные в двух селах Армавирской области частные дома, которые по документам имели два санузла и были пригодны для проживания, оказались не соответствующими предъявляемым Министерством характеристикам. Однако оценочная комиссия процедуры срочной закупки из одного лица признала компанию выбранным участником и утвердила договор.
Кроме того, генеральный секретарь Министерства, зная о несоответствии технической характеристики, через других должностных лиц Министерства утвердил положительным заключением отсутствие расхождений между характеристикой и качественными признаками имущества. Между должностными лицами Министерства и ООО были заключены договоры частных домов рыночной стоимостью 18 млн 205 тысяч и 18 млн 495 тысяч драм стоимостью 26 млн 730 тысяч и 26 млн 950 тысяч драм, которые были переданы компании. В результате директор ООО похитил 17 млн ​​160 тысяч драм.
Предварительное следствие по уголовному делу продолжается. Принимаются необходимые меры по выявлению всего круга лиц, причастных к коррупционной схеме, и возбуждению против них уголовного преследования.