Գլխավոր դատախազությունը՝ Պեմզաշենում տեղի ունեցած դեպքի վերաբերյալ
2022 թվականի նոյեմբերի 9-ին, ժամը 12:28-ին, Շիրակի մարզի Պեմզաշեն գյուղի բնակիչների՝ դռան թակոցներին և հեռախոսազանգերին չարձագանքելու վերաբերյալ հաղորդում է ստացվել Արթիկի հրշեջ-փրկարարական ջոկատում:
Մեկնած օպերատիվ խումբը Պեմզաշեն գյուղի N տան ննջասենյակում հայտնաբերել է նույն հասցեի բնակիչներ՝ 1991 թվականին ծնված Զ.Մ.-ի և նրա երեխաների՝ 2010 թվականին ծնված Կ.Մ.-ի ու 2014 թվականին ծնված Ս.Մ.-ի դիերը՝ կտրած-ծակած վնասվածքներով:
Նույն օրը Քննչական կոմիտեի Շիրակի մարզային քննչական վարչության Արթիկի և Անիի քննչական բաժնում Քրեական օրենսգրքի 155-րդ հոդվածի 1-ին մասով, Քրեական օրենսգրքի 155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետով և Քրեական օրենսգրքի 155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ:
Դեպքի վայրի զննությամբ` նշված տան ննջասենյակի մեկտեղանի մահճակալին հայտնաբերվել է արական սեռի երեխայի դի՝ կրծքավանդակի հատվածում կտրած-ծակած վերքերով՝ ձեռքերը և ոտքերը կապած վիճակում, նույն ննջասենյակի հատակին հայտնաբերվել է իգական սեռի երեխայի դի՝ կրծքավանդակի հետին մակերեսին և որովայնի հատվածներում կտրած-ծակած վերքերով, իգական սեռի դի՝ որովայնի և կրծքավանդակի հատվածներում ու կրծքավանդակի հետին մակերեսին կտրած-ծակած վերքերով՝ ձեռքերը հետնամասում թելով կապված վիճակում:
Նշանակվել են մի շարք փորձաքննություններ, հարցաքննվել են վկաներ, որոշումներ են կայացվել Զ.Մ.-ին, Կ.Մ.-ին և Ս.Մ-ին տուժող ճանաչելու մասին:
Կատարվում են անհետաձգելի քննչական, վարութային այլ գործողություններ, ձեռնարկվում են օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ՝ դեպքի հանգամանքները, հանցանքը կատարած անձի /անձանց/ ինքնությունը պարզելու ուղղությամբ:
Գլխավոր դատախազությունը հանրությանը պարբերաբար կտեղեկացնի վարույթի ընթացքի վերաբերյալ և հորդորում է զանգվածային լրատվության միջոցներով չտարածել այնպիսի տեղեկություններ կամ դեպքի վերաբերյալ մեկնաբանություններ, որոնք հաստատված չեն նախաքննության ընթացքում կատարված գործողությունների արդյունքներով և կարող են խուճապի ու տագնապի պատճառ հանդիսանալ:

Генеральная прокуратура об инциденте, произошедшем в Пемзашене
9 ноября 2022 года около 12:28 часов в спасательный отряд Артика поступил сигнал о том, что семья не реагирует на стук в дверь и звонки жителей села Пемзашен Ширакской области.
Прибывшая по вызову оперативная группа в спальне N села Пемзашен обнаружила тела жителей того же адреса З.М. 1991 года рождения и ее детей К.М. 2010 года рождения и С.М. 2014 года рождения с колото-резаными ранениями.
В Следственном отделе Артика и Ани Ширакского областного следственного управления Следственного комитета по части 1 статьи 155 Уголовного кодекса, по пункту 5 части 2 статьи 155 Уголовного кодекса и по пункту 5 части 2 статьи 155 Уголовного кодекса инициировано уголовное производство.
При осмотре места происшествия на одноместной кровати в спальне обнаружено тело мальчика со связанными руками и ногами, с колото-резаной раной в области грудной клетки, на полу в той же комнате обнаружено тело девочки со связанными за спиной руками, с колото-резаными ранами в области спины и живота, тело женщины с колото-резаными ранами в области живота и груди, руки были связаны за спиной при помощи нитки.
Назначен ряд экспертиз, допрошены свидетели, вынесены постановления о признании З.М., К.М. и С.М. потерпевшими.
Проводятся неотложные следственные и другие производственные действия, предпринимаются оперативно-розыскные мероприятия по выяснению обстоятельств произошедшего и установлению личности лица /лиц/, совершивших преступление.
Генеральная прокуратура будет регулярно информировать общественность о ходе производства и призывает не распространять в СМИ сведения или комментарии по делу, которые не подтверждаются результатами предпринятых на предварительном следствии действий и могут вызвать панику и тревогу.