Դատարանի կողմից փաստաբան Է.Ա.-ի նկատմամբ կալանքի ժամկետը երկարաձգելու միջնորդությունը մերժելը ապատեղեկատվություն է
Փաստաբան Ժիրայր Ղարագյոզյանը նախօրեին «Facebook» սոցիալական ցանցում գրառում է արել՝ նշելով. «Քիչ առաջ Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը, նախագահությամբ դատավոր Ռ. Մարիկյանի, քննության առնելով ՀՀ ՔԿ ԵՔՔՎ ծանր հանցագործությունների քննության բաժնի քննչական բաժնի պետի տեղակալի կողմից ներկայացված միջնորդությունը Էրիկ Ալեքսանյանի ու իմ պաշտպանյալի նկատմամբ կիրառված կալանքի ժամկետը երկարաձգելու մասին, որոշեց այն մերժել»:
Շփոթմունքի կամ դիտավորության արդյունքում զանգվածային լրատվության միջոցներում և սոցցանցերում լուրեր են տարածվում, թե փաստաբան Է.Ա.-ի նկատմամբ կալանքի երկարաձգման միջնորդությունն է մերժվել, հետևապես փաստաբան Է.Ա.-ն ազատ է արձակվելու:
Գլխավոր դատախազությունը հարկ է համարում տեղեկացնել, որ փաստաբանի գրառումը վերաբերում է մեկ այլ քրեական վարույթի շրջանակում մեկ այլ անձի նկատմամբ կալանքի ժամկետը երկարաձգելու միջնորդությունը մերժելու մասին որոշմանը: Նշված գործով Է.Ա.-ն հանդիսացել է պաշտպան և այն որևէ առնչություն չունի Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի 2022 թվականի հոկտեմբերի 19-ի որոշման հետ, որով բավարարվել է Ազգային անվտանգության ծառայության միջնորդությունը, և փաստաբան Է.Ա.-ի նկատմամբ խափանման միջոց կալանքը կիրառվել է երկու ամիս ժամկետով:

Отклонение судом ходатайства о продлении срока заключения под стражу в отношении адвоката Э.А. является дезинформацией
Вчера адвокат Жирайр Карагёзян сделал в социальной сети «Фейсбук» запись, отметив: «Только что Суд общей юрисдикции города Еревана под председательством судьи Р. Марикяна, рассмотрев представленное заместителем начальника следственного отдела управления по расследованию тяжких преступлений СУГЕ СК РА ходатайство о продлении срока заключения под стражу, примененного к Эрику Алексаняну и моему подзащитному, решил отклонить его».
В результате недоразумения или преднамеренности в средствах массовой информации и социальных сетях распространяется информация о том, что ходатайство о продлении срока заключения под стражу адвоката Э.А. было отклонено, следовательно, адвокат Э.А. будет освобожден.
Генеральная прокуратура считает необходимым сообщить, что запись адвоката касается постановления об отказе в удовлетворении ходатайства о продлении срока заключения под стражу в отношении другого лица в рамках другого уголовного производства. В указанном деле Э.А. являлся защитником и не имеет никакого отношения к постановлению Суда общей юрисдикции города Еревана от 19 октября 2022 года, которым было удовлетворено ходатайство Службы национальной безопасности, и мера пресечения в отношении адвоката Э.А. в виде заключения под стражу была продлена на срок два месяца.