Դատարանի կողմից փաստաբան Է.Ա.-ի նկատմամբ կալանքի ժամկետը երկարաձգելու միջնորդությունը մերժելը ապատեղեկատվություն է
Փաստաբան Ժիրայր Ղարագյոզյանը նախօրեին «Facebook» սոցիալական ցանցում գրառում է արել՝ նշելով. «Քիչ առաջ Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը, նախագահությամբ դատավոր Ռ. Մարիկյանի, քննության առնելով ՀՀ ՔԿ ԵՔՔՎ ծանր հանցագործությունների քննության բաժնի քննչական բաժնի պետի տեղակալի կողմից ներկայացված միջնորդությունը Էրիկ Ալեքսանյանի ու իմ պաշտպանյալի նկատմամբ կիրառված կալանքի ժամկետը երկարաձգելու մասին, որոշեց այն մերժել»:
Շփոթմունքի կամ դիտավորության արդյունքում զանգվածային լրատվության միջոցներում և սոցցանցերում լուրեր են տարածվում, թե փաստաբան Է.Ա.-ի նկատմամբ կալանքի երկարաձգման միջնորդությունն է մերժվել, հետևապես փաստաբան Է.Ա.-ն ազատ է արձակվելու:
Գլխավոր դատախազությունը հարկ է համարում տեղեկացնել, որ փաստաբանի գրառումը վերաբերում է մեկ այլ քրեական վարույթի շրջանակում մեկ այլ անձի նկատմամբ կալանքի ժամկետը երկարաձգելու միջնորդությունը մերժելու մասին որոշմանը: Նշված գործով Է.Ա.-ն հանդիսացել է պաշտպան և այն որևէ առնչություն չունի Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի 2022 թվականի հոկտեմբերի 19-ի որոշման հետ, որով բավարարվել է Ազգային անվտանգության ծառայության միջնորդությունը, և փաստաբան Է.Ա.-ի նկատմամբ խափանման միջոց կալանքը կիրառվել է երկու ամիս ժամկետով:

The rejection of the motion to extend the detention of the advocate E. A. is disinformation
The advocate Zhirayr Gharagyozyan made a post in “Facebook’’ social network, stating. “A few minutes ago, the Court of General Jurisdiction of Yerevan City, presided by the Judge R. Marikyan, examining the motion brought by the Deputy Head of the Investigation Division of Serious Crimes of Yerevan Investigation Department of the RA Investigative Committee on extending the detention of Erik Aleksanyan and my defendant, decided to reject it”.
In the result of confusion or intention, news was spread in the mass media and social networks that the motion to extend the detention of the advocate E.A. was rejected, and therefore the advocate E. A. will be released.
The Prosecutor General’s Office finds it worth to mention that the post of the advocate refers to another rejection of the motion of criminal proceedings on another person. In the mentioned case E. A. was defendant, and that had nothing with the Decision of the Court of General Jurisdiction of Yerevan of 19 October 2022, according to which the motion of the National Security Service was granted and the detention against the advocate E. A. was applied as a precautionary measure for two months.