Անահիտ Մանասյանը նշանակվել է ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ
Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի հրամանով՝ իրավաբանական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ Անահիտ Մանասյանն այսօր նշանակվել է ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ:
2022 թվականի նոյեմբերի 7-ին Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազին առընթեր որակավորման հանձնաժողովը կազմակերպել և անցկացրել է գլխավոր դատախազի տեղակալի թափուր պաշտոնի համալրման նպատակով 2022 թվականի հոկտեմբերի 4-ին հայտարարված մրցույթը:
Մրցույթին դիմել և մասնակցել է Անահիտ Արտյոմի Մանասյանը: Մրցույթի արդյունքներն ամփոփվել են գաղտնի քվեարկությամբ: Հանձնաժողովի կողմից միաձայն քվեարկությամբ որոշում է կայացվել դրական եզրակացություն ներկայացնել Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազին՝ Անահիտ Մանասյանին Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազի տեղակալի պաշտոնին նշանակելու վերաբերյալ:
Անահիտ Մանասյանի կենսագրությունը ստորև՝
ԱՆԱՀԻՏ ԱՐՏՅՈՄԻ ՄԱՆԱՍՅԱՆ
Իրավաբանական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ
Ծնվել է 1988 թվականի հունիսի 24-ին:
Մասնագիտական գործունեություն
2022թ. ապրիլից օգոստոս – ԵՄ աջակցությամբ իրականացվող «Հայաստանում արդարադատության համակարգի ամրապնդում» ծրագրի ավագ իրավական փորձագետ,
2015թ-ից այժմ - ԵՊՀ սահմանադրական իրավունքի ամբիոնի դոցենտ,
2019թ. հունվարից 2021թ. հուլիս - Արդարադատության ակադեմիայի պրոռեկտոր,
2017թ. փետրվարից 2019թ. հունվար – Արդարադատության ակադեմիայի՝ գիտական աշխատանքի գծով պրոռեկտոր,
2016թ. դեկտեմբերից 2018թ. մարտ - ՀՀ Սահմանադրական դատարանի խորհրդական,
2014թ.-ից 2016թ. դեկտեմբեր - ՀՀ Սահմանադրական դատարանի նախագահի ավագ խորհրդական,
2013-2014 թթ. - ՀՀ Սահմանադրական դատարանի նախագահի խորհրդական,
2014թ.-ից  2021թ. հուլիս – Դասախոս` ՀՀ արդարադատության ակադեմիայում,
2012թ.-ին ստաժավորում` Հունգարիայի Սահմանադրական դատարանում,
2010-2015թթ. - ԵՊՀ սահմանադրական իրավունքի ամբիոնի դասախոս,
2009 - 2013թթ. - ՀՀ Սահմանադրական դատարանի նախագահի օգնական,
2008-2009թթ. - փորձագետ ՀՀ արդարադատության նախարարի աշխատակազմում:
Կրթություն
2016թ. հունվար-հունիս - ԱՄՆ Թաֆթս համալսարանի Ֆլեթչերի իրավունքի և դիվանագիտության դպրոց,
2010-2013թթ. - ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի ասպիրանտուրա,
2008-2010թթ. - ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի մագիստրատուրա (գերազանցության դիպլոմ),
2004-2008թթ. - ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի բակալավրիատ (գերազանցության դիպլոմ):
Այլ տվյալներ
Իրավաբանական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ,
2022թ. մարտից այժմ – Սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի անդամ, 2020թ. օգոստոսից այժմ - Դատավորների գործունեության գնահատման հանձնաժողովի անդամ,
2020թ. հունվարից 2021թ. հունվար - Սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի անդամ,
2021թ. փետրվարից այժմ – Ուկրաինայում հրատարակվող «JURIDICA» միջազգային գիտական ամսագրի խմբագրական խորհրդի անդամ,
2020թ. հունվարից այժմ – Վարշավայում հրատարակվող «Քաղաքագիտական հետազոտություններ» միջազգային գիտական ամսագրի խմբագրական խորհրդի անդամ,
2019թ.-ից 2021թ. հուլիս – Եվրոպայի խորհրդի HELP հեռավար հարթակի Հայաստանյան ներկայացուցիչ,
2015թ.-ից այժմ - ՀՀ ԲՈԿ-ի` ԵՊՀ-ում գործող իրավագիտության 001 մասնագիտական խորհրդի անդամ,
2015թ.-ից 2019թ. - ՀՀ ԲՈՀ-ի` ԵՊՀ-ում գործող իրավագիտության 001 մասնագիտական խորհրդի գիտական քարտուղար,
2016թ.-ից այժմ - «Սահմանադրական մշակույթ» միջազգային վերլուծական կենտրոնի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ,
2014թ.-ից 2017թ. – «Իրավունքի տեսություն և սահմանադրական իրավունք» ծրագրով՝ ԵՊՀ-ում գործող պետական քննական հանձնաժողովի անդամ,
2018թ.-ից 2021թ. փետրվար - «Իրավունքի տեսություն և սահմանադրական իրավունք» ծրագրով՝ ԵՊՀ-ում գործող պետական քննական հանձնաժողովի նախագահ,
2016թ.-ից 2017թ. - «Սահմանադրական դատարանի մասին» ՀՀ սահմանադրական օրենքի նախագիծը մշակող աշխատանքային խմբի անդամ,
2013թ.-ից 2020թ. - տարածաշրջանային «Հարավային Կովկաս իրավաբանական ամսագրի» խմբագրական խորհրդի անդամ,
2012թ.-ից 2018թ. - ՀՀ սահմանադրական դատարանի տեղեկագրի ռուսերեն հավելվածի հրատարակչական խմբի անդամ,
2012թ.-ից 2017թ. - Մոսկվայում հրատարակվող «Համեմատական սահմանադրական տեսություն» միջազգային գիտական հանդեսի տարածաշրջանային թղթակից,
2008թ.-ից այժմ - ՀՀ իրավաբանների միության անդամ:
Հեղինակ և համահեղինակ է 11 մենագրությունների, 4 ուսումնական ձեռնարկների և 7 տասնյակից ավելի գիտական հոդվածների, որոնք հրատարակվել են Հայաստանյան և միջազգային հեղինակավոր հրատարակչությունների կողմից (այդ թվում՝ Մեծ Բրիտանիայում, Գերմանիայում, Լեհաստանում, Լիտվայում, Լատվիայում, Բոսնիա և Հերցեգովինայում, Ռուսաստանում, Ուկրաինայում, Մոլդովայում, Բելառուսում):
Որպես փորձագետ մասնակցել է միջազգային տարբեր կառույցների    (ԵԱՀԿ, Եվրոպայի խորհուրդ, ՄԱԿ և այլն) կողմից մի շարք հարցերի վերաբերյալ եզրակացությունների, հետազոտությունների, ձեռնարկների նախապատրաստման գործընթացներին, դասախոսություններով է հանդես եկել միջազգային մի քանի սեմինարների շրջանակներում և արտասահմանյան տարատեսակ գիտական և ուսումնական հաստատություններում (այդ թվում` Վրաստանում, Հունգարիայում, Ուկրաինայում):

Anahit Manasyan was appointed as the RA Deputy Prosecutor General
According to the order of Prosecutor General Anna Vardapetyan, today Anahit Manasyan - PhD in Law, Associate Professor was appointed as the RA Deputy Prosecutor General.
On 7th of November 2022 the Qualification Committee adjunct to the Prosecutor General of the Republic of Armenia has organized and held competition for the vacant position of the Deputy Prosecutor General announced on 4th of November 2022.
See Anahit Manasyan’s biography bellow.
ANAHIT MANASYAN
PhD in Law, Associate Professor
Born on 24 June 1988.
Work experience
April – August 2022 - Senior Legal Expert of the EU-funded project “Consolidation of the Justice System in Armenia”
2015 – present - Associate Professor at the Chair of Constitutional Law of Yerevan State University
January 2019 – July 2021 - Vice-Rector of the Academy of Justice
February 2017 – January 2019 - Vice-Rector of the Academy of Justice on Scientific Affairs
December 2016 – March 2018 - Adviser of the RA Constitutional Court
2014 – December 2016 - Senior Adviser to the President of the RA Constitutional Court
2013 –2014 - Adviser to the President of the RA Constitutional Court
2014 – July 2021 - Lecturer at the Academy of Justice of the Republic of Armenia
2012 - Internship at the Constitutional Court of Hungary
2010 – 2015 - Lecturer at the Chair of Constitutional Law of Yerevan State University
2009 – 2013 - Assistant to the President of the Constitutional Court of the Republic of Armenia
2008 – 2009 - Expert in the staff of the Minister of Justice of the Republic of Armenia
Education
2016 January – June - Fletcher School of Law and Diplomacy at Tufts University
2010 – 2013 - postgraduate student (aspirant) of Faculty of Law of Yerevan State University
2008 – 2010 - Master of Law (diploma with honorary distinction) Faculty of Law of Yerevan State University
2004 – 2008 - Bachelor of Law (diploma with honorary distinction) Faculty of Law of Yerevan State University
Other data
March 2022 – present - Member of the Professional Commission on Constitutional Reforms of the Republic of Armenia
2020 August – present – Member of the Evaluation Commission of the Activities of Judges
2020 January – 2021 January - Member of the Professional Commission of Constitutional Reforms of the Republic of Armenia
2021 February – present - Member of the editorial board of the international academic journal “JURIDICA” published in Ukraine
2020 January – present - Member of the editorial board of the international academic journal “Political science research” published in Warsaw
2019 – 2021 July – Armenian representative of the HELP distance platform of the Council of Europe
2015-present - member of the professional council 001 on law at Yerevan State University of the Supreme Certifying Commission of the Republic of Armenia
2015-2019 – scientific secretary of professional council 001 on law at Yerevan State University of the Supreme Certifying Commission of the Republic of Armenia
2016 – present - Member of the Board of Trustees of the International Public Analytical Center “Constitutional Culture”
2014-2017 – Member of the state examination commission of Yerevan State University in the scope of the Program “Law theory and constitutional law”
2016-2017 – Member of the working group for developing the Draft Constitutional Law of the RA on Constitutional Court
2013-2020 – member of the editorial board of territorial “South Caucasus law journal”
2012 – March 2018 - member of the editorial group of the Russian Annex to the Bulletin of the RA Constitutional Court
2012 – 2017 - regional analyst for the International Scientific Journal “Comparative Constitutional Review”, published in Moscow
2008 – present – member of the Armenian Lawyers Association
She is the author and co-author of 11 monographs, 4 manuals and more than 7 dozen scientific articles, which were published by prestigious Armenian and international publishing houses (including Great Britain, Germany,
Poland, Lithuania, Latvia, Bosnia and Herzegovina, Russia, Ukraine, Moldova, in Belarus).
She has been an expert within the frames of different projects of various regional and international organizations (OSCE, Council of Europe, UN, etc.), participating in the development of opinions, research, manuals on a number
of issues, delivered lectures in the frame of several seminars and various foreign scientific and educational institutions (including in Georgia, Hungary and Ukraine).