Անահիտ Մանասյանը նշանակվել է ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ
Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի հրամանով՝ իրավաբանական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ Անահիտ Մանասյանն այսօր նշանակվել է ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ:
2022 թվականի նոյեմբերի 7-ին Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազին առընթեր որակավորման հանձնաժողովը կազմակերպել և անցկացրել է գլխավոր դատախազի տեղակալի թափուր պաշտոնի համալրման նպատակով 2022 թվականի հոկտեմբերի 4-ին հայտարարված մրցույթը:
Մրցույթին դիմել և մասնակցել է Անահիտ Արտյոմի Մանասյանը: Մրցույթի արդյունքներն ամփոփվել են գաղտնի քվեարկությամբ: Հանձնաժողովի կողմից միաձայն քվեարկությամբ որոշում է կայացվել դրական եզրակացություն ներկայացնել Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազին՝ Անահիտ Մանասյանին Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազի տեղակալի պաշտոնին նշանակելու վերաբերյալ:
Անահիտ Մանասյանի կենսագրությունը ստորև՝
ԱՆԱՀԻՏ ԱՐՏՅՈՄԻ ՄԱՆԱՍՅԱՆ
Իրավաբանական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ
Ծնվել է 1988 թվականի հունիսի 24-ին:
Մասնագիտական գործունեություն
2022թ. ապրիլից օգոստոս – ԵՄ աջակցությամբ իրականացվող «Հայաստանում արդարադատության համակարգի ամրապնդում» ծրագրի ավագ իրավական փորձագետ,
2015թ-ից այժմ - ԵՊՀ սահմանադրական իրավունքի ամբիոնի դոցենտ,
2019թ. հունվարից 2021թ. հուլիս - Արդարադատության ակադեմիայի պրոռեկտոր,
2017թ. փետրվարից 2019թ. հունվար – Արդարադատության ակադեմիայի՝ գիտական աշխատանքի գծով պրոռեկտոր,
2016թ. դեկտեմբերից 2018թ. մարտ - ՀՀ Սահմանադրական դատարանի խորհրդական,
2014թ.-ից 2016թ. դեկտեմբեր - ՀՀ Սահմանադրական դատարանի նախագահի ավագ խորհրդական,
2013-2014 թթ. - ՀՀ Սահմանադրական դատարանի նախագահի խորհրդական,
2014թ.-ից  2021թ. հուլիս – Դասախոս` ՀՀ արդարադատության ակադեմիայում,
2012թ.-ին ստաժավորում` Հունգարիայի Սահմանադրական դատարանում,
2010-2015թթ. - ԵՊՀ սահմանադրական իրավունքի ամբիոնի դասախոս,
2009 - 2013թթ. - ՀՀ Սահմանադրական դատարանի նախագահի օգնական,
2008-2009թթ. - փորձագետ ՀՀ արդարադատության նախարարի աշխատակազմում:
Կրթություն
2016թ. հունվար-հունիս - ԱՄՆ Թաֆթս համալսարանի Ֆլեթչերի իրավունքի և դիվանագիտության դպրոց,
2010-2013թթ. - ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի ասպիրանտուրա,
2008-2010թթ. - ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի մագիստրատուրա (գերազանցության դիպլոմ),
2004-2008թթ. - ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի բակալավրիատ (գերազանցության դիպլոմ):
Այլ տվյալներ
Իրավաբանական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ,
2022թ. մարտից այժմ – Սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի անդամ, 2020թ. օգոստոսից այժմ - Դատավորների գործունեության գնահատման հանձնաժողովի անդամ,
2020թ. հունվարից 2021թ. հունվար - Սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի անդամ,
2021թ. փետրվարից այժմ – Ուկրաինայում հրատարակվող «JURIDICA» միջազգային գիտական ամսագրի խմբագրական խորհրդի անդամ,
2020թ. հունվարից այժմ – Վարշավայում հրատարակվող «Քաղաքագիտական հետազոտություններ» միջազգային գիտական ամսագրի խմբագրական խորհրդի անդամ,
2019թ.-ից 2021թ. հուլիս – Եվրոպայի խորհրդի HELP հեռավար հարթակի Հայաստանյան ներկայացուցիչ,
2015թ.-ից այժմ - ՀՀ ԲՈԿ-ի` ԵՊՀ-ում գործող իրավագիտության 001 մասնագիտական խորհրդի անդամ,
2015թ.-ից 2019թ. - ՀՀ ԲՈՀ-ի` ԵՊՀ-ում գործող իրավագիտության 001 մասնագիտական խորհրդի գիտական քարտուղար,
2016թ.-ից այժմ - «Սահմանադրական մշակույթ» միջազգային վերլուծական կենտրոնի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ,
2014թ.-ից 2017թ. – «Իրավունքի տեսություն և սահմանադրական իրավունք» ծրագրով՝ ԵՊՀ-ում գործող պետական քննական հանձնաժողովի անդամ,
2018թ.-ից 2021թ. փետրվար - «Իրավունքի տեսություն և սահմանադրական իրավունք» ծրագրով՝ ԵՊՀ-ում գործող պետական քննական հանձնաժողովի նախագահ,
2016թ.-ից 2017թ. - «Սահմանադրական դատարանի մասին» ՀՀ սահմանադրական օրենքի նախագիծը մշակող աշխատանքային խմբի անդամ,
2013թ.-ից 2020թ. - տարածաշրջանային «Հարավային Կովկաս իրավաբանական ամսագրի» խմբագրական խորհրդի անդամ,
2012թ.-ից 2018թ. - ՀՀ սահմանադրական դատարանի տեղեկագրի ռուսերեն հավելվածի հրատարակչական խմբի անդամ,
2012թ.-ից 2017թ. - Մոսկվայում հրատարակվող «Համեմատական սահմանադրական տեսություն» միջազգային գիտական հանդեսի տարածաշրջանային թղթակից,
2008թ.-ից այժմ - ՀՀ իրավաբանների միության անդամ:
Հեղինակ և համահեղինակ է 11 մենագրությունների, 4 ուսումնական ձեռնարկների և 7 տասնյակից ավելի գիտական հոդվածների, որոնք հրատարակվել են Հայաստանյան և միջազգային հեղինակավոր հրատարակչությունների կողմից (այդ թվում՝ Մեծ Բրիտանիայում, Գերմանիայում, Լեհաստանում, Լիտվայում, Լատվիայում, Բոսնիա և Հերցեգովինայում, Ռուսաստանում, Ուկրաինայում, Մոլդովայում, Բելառուսում):
Որպես փորձագետ մասնակցել է միջազգային տարբեր կառույցների    (ԵԱՀԿ, Եվրոպայի խորհուրդ, ՄԱԿ և այլն) կողմից մի շարք հարցերի վերաբերյալ եզրակացությունների, հետազոտությունների, ձեռնարկների նախապատրաստման գործընթացներին, դասախոսություններով է հանդես եկել միջազգային մի քանի սեմինարների շրջանակներում և արտասահմանյան տարատեսակ գիտական և ուսումնական հաստատություններում (այդ թվում` Վրաստանում, Հունգարիայում, Ուկրաինայում):

Анаит Манасян назначена заместителем Генерального прокурора РА
Приказом генерального прокурора Анны Вардапетян кандидат юридических наук, доцент Анаит Манасян назначена заместителем Генерального прокурора РА.
7 ноября 2022 года квалификационная комиссия при Генеральном прокуроре Республики Армения организовала и провела объявленный 4 октября 2022 года конкурс на замещение вакантной должности заместителя генерального прокурора.
Анаит Артемовна Манасян подала заявку и приняла участие в конкурсе. Итоги конкурса были подведены тайным голосованием. Комиссия единогласно проголосовала за представление генеральному прокурору РА положительного заключения о назначении Анаит Манасян на должность заместителя Генерального прокурора РА.
Биография Анаит Манасян представлена ​​ниже:
АНАИТ АРТЕМОВНА МАНАСЯН
Кандидат юридических наук, доцент
Родилась 24 июня 1988 года.
Профессиональная деятельность:
С апреля по август 2022г.- старший правовой эксперт программы «Укрепление системы правосудия в Армении», реализуемой при поддержке ЕС,
С 2015 г. по настоящее время – доцент кафедры конституционного права ЕГУ,
С января 2019г. по июль 2021г. - проректор Академии юстиции,
С февраля 2017г. по январь 2019г. – проректор по научной работе Академии юстиции,
С декабря 2016г. по март 2018г. - советник Конституционного суда РА,
С 2014 по декабрь 2016г. - старший советник Председателя Конституционного суда РА,
2013-2014гг. - советник Председателя Конституционного суда РА,
С 2014г. по июль 2021г. - преподаватель Академии юстиции РА,
В 2012г. - стажировка в Конституционном суде Венгрии,
2010-2015гг. - преподаватель кафедры конституционного права ЕГУ,
2009 - 2013гг. - помощник Председателя Конституционного суда РА,
2008-2009гг. - эксперт в аппарате министра юстиции РА.
Образование:
Январь-июнь 2016г.– Школа права и дипломатии Флетчера Университета Тафтса в США,
2010-2013гг. - аспирантура юридического факультета ЕГУ,
2008-2010гг. - магистратура юридического факультета ЕГУ (диплом с отличием),
2004-2008 гг. - бакалавриат юридического факультета ЕГУ (диплом с отличием).
Другие данные:
С марта 2022г. по настоящее время – член Профессиональной комиссии по конституционным реформам, с августа 2020г. по настоящее время - член Комиссии по оценке деятельности судей,
С января 2020г. по 2021г. - член Профессиональной комиссии по конституционным реформам,
С февраля 2021г. по настоящее время - член редколлегии международного научного журнала «JURIDICA», издаваемого в Украине,
С января 2020г. по настоящее время – член редколлегии международного научного журнала «Политические исследования», издаваемого в Варшаве,
С 2019г. по июль 2021г. – Армянский представитель удаленной платформы HELP Совета Европы,
С 2015 г. по настоящее время - член профессионального совета юриспруденции 001, действующего при ЕГУ ВАК РА,
С 2015г. по 2019г. - ученый секретарь профессионального совета юриспруденции 001, действующего при ЕГУ ВАК РА,
С 2016г. по настоящее время – член попечительского совета Международного аналитического центра «Конституционная культура»,
С 2014г. по 2017г. - член государственной экзаменационной комиссии, действующей в ЕГУ по программе «Теория права и конституционное право»,
С 2018г. по февраль 2021г. - председатель государственной экзаменационной комиссии, действующей в ЕГУ по программе «Теория права и конституционное право»,
С 2016г. по 2017г. - член рабочей группы по разработке проекта конституционного закона РА «Конституционном Суде»,
С 2013г. по 2020г. - член редколлегии регионального «Юридического журнала Южного Кавказа»,
С 2012г. по 2018г. - член издательской группы приложения известия Конституционного суда РА на русском языке,
С 2012г. по 2017г. - региональный корреспондент международного научного журнала «Сравнительная конституционная теория», издаваемого в Москве,
С 2008г. по настоящее время - член Союза юристов РА.
Является автором и соавтором 11 монографий, 4 учебных пособий и более 7 десятков научных статей, которые были опубликованы в ведущих армянских и международных издательствах (в том числе в Великобритании, Германии, Польше, Литве, Латвии, Боснии и Герцеговине, России, Украине, Молдавии, Белоруссии).
В качестве эксперта участвовала в процессах подготовки заключений, исследований, пособий по ряду вопросов различными международными структурами (ОБСЕ, Совет Европы, ООН и др.), выступала с лекциями в рамках ряда международных семинаров и различных зарубежных научных и образовательных учреждениях (в том числе в Грузии, Венгрии, Украине).