Բացահայտվել է ենթադրաբար գերեվարված զինծառայողի ազգականից կաշառքի միջնորդության պատրվակով գումար ստանալու դեպք
Ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակից ներկայացած Բ.Պ.-ն, հավաստիացնելով, որ նշված ծառայությունում իր՝ գեներալի կոչումով ծանոթի միջոցով կարող է համապատասխան  գումարի դիմաց կարգավորել Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի վրա հարձակում գործելու արդյունքում գերեվարված ՀՀ քաղաքացիներին Հայաստան վերադարձնելու հարցը, ենթադրաբար գերեվարված Կ.Կ.-ի ազգական Խ.Գ.-ին դրդել է «գեներալին» փոխանցելու պատրվակով իրեն տալ 5 մլն դրամ կաշառք:
Այս մասին փաստական տվյալները ձեռք են բերվել 2022 թվականի հոկտեմբերի 5-ին՝ Խ.Գ.-ի հաղորդման հիման վրա. Քննչական կոմիտեի Շիրակի մարզային քննչական վարչությունում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ և նույն օրն ուղարկվել Հակակոռուպցիոն կոմիտե:
2022 թվականի հոկտեմբերի 11-ին իրականացվել է «Կաշառք տալու նմանակում» գաղտնի քննչական գործողություն, որի ընթացքում Բ.Պ.-ն ձերբակալվել է ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից՝ նշված գումարի մի մասը՝ 1 մլն 200 հազար դրամը, ստանալուց անմիջապես հետո:
2022 թվականի հոկտեմբերի 12-ին քննիչի կողմից միջնորդություն է ներկայացվել հսկող դատախազին՝ Բ.Պ.-ի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու վերաբերյալ, որը բավարարվել է:
Բ.Պ.-ի նկատմամբ Քրեական օրենսգրքի 44-46-436-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով և 44-440-րդ հոդվածի 2-րդ մասով հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում, և կալանավորման միջնորդություն է ներկայացվել դատարան, որը բավարարվել է:
Բ.Պ.-ի մեղավորությունը դատարանում ապացուցելու համար բավարար գնահատելով՝ հսկող դատախազի՝ 2022 թվականի նոյեմբերի 1-ի որոշմամբ մեղադրական եզրակացությունը հաստատվել է  և ուղարկվել  Հակակոռուպցիոն դատարան:

A case of receiving money from the relative of an allegedly captured soldier under the pretext of mediation in bribery was discovered
P.B. pretending to be an employee of the National Security Service, assured Kh.G., the relative of K.K., an allegedly captured soldier, that he could solve the issue of returning the Armenian citizens captured by the armed forces of Azerbaijan in the result of the attack on the sovereign territory of Armenia for the appropriate amount of money through his friend with the title of “General”.
A criminal case has been initiated in the Regional Investigative Department of Shirak and sent to the Anti-Corruption Committee on the same day.
On the 11st of October, 2022, P.B. was arrested by the employees of the National Security Service in the result of a secret operational measure “imitation of giving a bribe”, immediately after receiving a part of the said amount - 1 million 200 thousand AMD.
A motion was submitted by the investigator to the supervising prosecutor to initiate a public criminal prosecution against B.P., which was granted.
A public criminal prosecution against P.B. was initiated under Article 44-46-436, Part 2, Point 2 and Article 44-440, Part 2 of the Criminal Code of the RA. The bill of indictment was confirmed and sent to the Court by the decision of the supervising prosecutor.