Բացահայտվել է ենթադրաբար գերեվարված զինծառայողի ազգականից կաշառքի միջնորդության պատրվակով գումար ստանալու դեպք
Ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակից ներկայացած Բ.Պ.-ն, հավաստիացնելով, որ նշված ծառայությունում իր՝ գեներալի կոչումով ծանոթի միջոցով կարող է համապատասխան  գումարի դիմաց կարգավորել Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի վրա հարձակում գործելու արդյունքում գերեվարված ՀՀ քաղաքացիներին Հայաստան վերադարձնելու հարցը, ենթադրաբար գերեվարված Կ.Կ.-ի ազգական Խ.Գ.-ին դրդել է «գեներալին» փոխանցելու պատրվակով իրեն տալ 5 մլն դրամ կաշառք:
Այս մասին փաստական տվյալները ձեռք են բերվել 2022 թվականի հոկտեմբերի 5-ին՝ Խ.Գ.-ի հաղորդման հիման վրա. Քննչական կոմիտեի Շիրակի մարզային քննչական վարչությունում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ և նույն օրն ուղարկվել Հակակոռուպցիոն կոմիտե:
2022 թվականի հոկտեմբերի 11-ին իրականացվել է «Կաշառք տալու նմանակում» գաղտնի քննչական գործողություն, որի ընթացքում Բ.Պ.-ն ձերբակալվել է ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից՝ նշված գումարի մի մասը՝ 1 մլն 200 հազար դրամը, ստանալուց անմիջապես հետո:
2022 թվականի հոկտեմբերի 12-ին քննիչի կողմից միջնորդություն է ներկայացվել հսկող դատախազին՝ Բ.Պ.-ի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու վերաբերյալ, որը բավարարվել է:
Բ.Պ.-ի նկատմամբ Քրեական օրենսգրքի 44-46-436-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով և 44-440-րդ հոդվածի 2-րդ մասով հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում, և կալանավորման միջնորդություն է ներկայացվել դատարան, որը բավարարվել է:
Բ.Պ.-ի մեղավորությունը դատարանում ապացուցելու համար բավարար գնահատելով՝ հսկող դատախազի՝ 2022 թվականի նոյեմբերի 1-ի որոշմամբ մեղադրական եզրակացությունը հաստատվել է  և ուղարկվել  Հակակոռուպցիոն դատարան:

Выявлен случай получения денег от родственника предполагаемо пленного военнослужащего под предлогом посредничества во взятке
Б.П., выдавая себя за сотрудника Службы национальной безопасности, уверяя, что через своего знакомого генерала указанной службы может урегулировать вопрос о возвращении в Армению граждан РА, попавших в плен в результате нападения на суверенную территорию Армении вооруженными силами Азербайджана, побудил родственника предполагаемого пленного К.К.- Х.Г., дать ему взятку в размере 5 млн драм под предлогом передачи ее «генералу».
Фактические данные об этом были получены 5 октября 2022г. на основании сообщения Х.Г. В Ширакском областном следственном управлении Следственного комитета было инициировано уголовное производство и в тот же день направлено в Антикоррупционный комитет.
11 октября 2022 года была проведена тайная оперативно-розыскная операция «Имитация взяточничества», в ходе которой Б.П. был задержан сотрудниками СНБ сразу после получения части указанной суммы, 1 млн 200 тысячи драм.
12.10.2022 следователем было представлено ходатайство надзирающему прокурору о возбуждении уголовного преследования в отношении Б.П., которое было удовлетворено.
В отношении Б.П. было возбуждено публичное уголовное преследование по п. 2 ч. 2 ст. 44-46-436 и по ч. 2 ст. 44-440 Уголовного кодекса РА, а также в суд было подано ходатайство об аресте, которое было удовлетворено.
Оценив вину Б.П. как достаточную для ее доказывания в суде, постановлением надзирающего прокурора от 1 ноября 2022 года обвинительное заключение было утверждено и направлено в Антикоррупционный суд.