Գլխավոր դատախազի ղեկավարությամբ քննարկվել է պետությանը պատճառված վնասի վերականգնման միասնական հաշվեհամարի գործարկման հարցը
Քրեական գործերով մինչդատական վարույթի փուլում պետությանը և համայնքներին պատճառված վնասի վերականգնման նպատակով վճարումները պետք է կատարվեն մեկ միասնական գանձապետական հաշվեհամարին: Այս մասին այսօր հայտարարել է ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը՝ այս նպատակով ՀՀ վարչապետի որոշմամբ ստեղծված միջգերատեսչական աշխատանքային խմբի առաջին հանդիպման ժամանակ:
Հանդիպմանը մասնակցել են Դատախազության, Հակակոռուպցիոն կոմիտեի, Ազգային անվտանգության ծառայության, Պետական եկամուտների կոմիտեի, ինչպես նաև Քննչական կոմիտեի ներկայացուցիչները:
Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը ողջունել է հանդիպման մասնակիցներին և տեղեկացրել, որ աշխատանքային խումբը մինչև տարեվերջ Վարչապետի աշխատակազմ պետք է ներկայացնի պետությանը և համայնքներին պատճառված վնասի վերականգնման մեկ միասնական գանձապետական հաշվեհամար ունենալու գործընթացի կազմակերպման մասին եզրակացություն՝ ֆինանսական և իրավական բաղադրիչներով: «Հարցը շատ կարևոր է. բոլորս պետք է շահագրգռված լինենք, որ օր առաջ ստեղծենք միասնական հաշիվ, որպեսզի, ինչպես ՀՀ վարչապետն է բազմիցս նշել, ամեն տարի ունենանք պետությանը պատճառված վնասի վերականգնման հանրագումար, այն արտացոլվի նաև պետական բյուջեի եկամուտների մեջ»,- ընդգծել է Աննա Վարդապետյանը:
Գլխավոր դատախազության Կազմակերպական-վերահսկողական և իրավական ապահովման վարչության պետ Արմեն Մարուխյանը աշխատանքային խմբին է ներկայացրել պետությանը և համայնքներին պատճառված վնասի վերականգնման գործող կարգավորումների կապակցությամբ իրականացված ուսումնասիրության արդյունքներն ու գույքագրված խնդիրները, որոնք խոչընդոտում են վերականգնված գումարները տնօրինելիս և հաշվառելիս:
Մասնավորապես, ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ իրավասու մարմիններում քննվող քրեական վարույթներով պետությանը կամ համայնքներին պատճառված վնասը վերականգնվում է տարբեր նախաքննական մարմինների կամ դատախազության դեպոզիտային, պետությանը պատճառված վնասի վերականգնման և ՊԵԿ միասնական հաշվեհամարներին: «Որոշ դեպքերում պատճառված վնասը վերականգնվում է այն կազմակերպության հաշվեհամարին, որին հանցագործությամբ պատճառվել է վնասը, իսկ հաճախ մեկ նախաքննական մարմնում քննվող քրեական վարույթով պատճառված վնասը վերականգնվում է մեկ այլ նախաքննական մարմնի դեպոզիտային հաշվին»,- տեղեկացրել է Վարչության պետը:
Հանդիպման ընթացքում պետական մարմինների ներկայացուցիչներն անդրադարձել են պետությանը և համայնքներին պատճառված վնասի վերականգնման արդյունավետ մեխանիզմ ներդնելու, դրան զուգահեռ՝ տարիների ընթացքում տարբեր պետական մարմիններին այդ նպատակով փոխանցված գումարների գույքագրում սկսելու հարցերին, տրվել են նաև հանձնարականներ, սահմանվել են ժամկետներ:
Աշխատանքային խմբի հանդիպումները կրելու են շարունակական բնույթ՝ ապահովելու համար Վարչապետի որոշմամբ սահմանված վերջնաժամկետի պահպանումը:

Launching of the unified account for the recovery of the damage caused to state was discussed under the leadership of the Prosecutor General
The payments for recovery of damage caused to the state and communities in the phase of pre-trial proceedings of the criminal cases must be made on a unified treasury account. This was announced by the Prosecutor General Anna Vardapetyan during the meeting of interdepartmental working group established according to the Decision of the RA Prime-Minister.
The representatives of the Prosecutor’s Office, Anti-Corruption Committee, National security Service, State Revenue Committee, as well as Investigative Committee were taking part in the meeting.
The Prosecutor General Anna Vardapetyan greeted the participants of the meeting and informed, that the working group must submit the conclusion on organizing the procedure of investing a unified treasury account with its financial and legal components till the end of the year. “The issue is very important, all of us should be interested in establishing a unified account, as mentioned by the Prime-Minister many times, for having the total amount of the recovered means caused to the state every year, so that it was shown in the incomes of the state budget”, underlined Anna Vardapetyan.
Armen Marukhyan, the Head of the Department of Organization, Supervision and Legal Assistance of the Prosecutor General’s Office represented the outcomes and fixed issues of the studies made in the frame of the existing regulations of the recovery of the damage caused to the state or the communities, which obstacle the management and accounting of recovered funds.
Particularly, the studies have shown that the damage caused to the state or communities investigated in competent bodies is restored to the deposit accounts of various preliminary investigation bodies or the prosecutor's office, to the state and joint accounts of the SRC. "In some cases, the damage caused is restored to the account of the organization to which the damage was caused by the crime, and often the damage caused by the criminal proceedings investigated in one preliminary investigation body is restored to the deposit account of another preliminary investigation body," informed the Head of the Department.
During the meeting, the representatives of the state bodies referred to the issue of introducing an effective mechanism for the recovery of damage caused to the state and communities, in parallel, to start an inventory of the money transferred to various state bodies for this purpose during the years, recommendations were also given, and deadlines were set.
The meetings of the working group will be continuous ensuring observance of the deadline set according to the Prime Minister's decision.