Գլխավոր դատախազի ղեկավարությամբ քննարկվել է պետությանը պատճառված վնասի վերականգնման միասնական հաշվեհամարի գործարկման հարցը
Քրեական գործերով մինչդատական վարույթի փուլում պետությանը և համայնքներին պատճառված վնասի վերականգնման նպատակով վճարումները պետք է կատարվեն մեկ միասնական գանձապետական հաշվեհամարին: Այս մասին այսօր հայտարարել է ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը՝ այս նպատակով ՀՀ վարչապետի որոշմամբ ստեղծված միջգերատեսչական աշխատանքային խմբի առաջին հանդիպման ժամանակ:
Հանդիպմանը մասնակցել են Դատախազության, Հակակոռուպցիոն կոմիտեի, Ազգային անվտանգության ծառայության, Պետական եկամուտների կոմիտեի, ինչպես նաև Քննչական կոմիտեի ներկայացուցիչները:
Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը ողջունել է հանդիպման մասնակիցներին և տեղեկացրել, որ աշխատանքային խումբը մինչև տարեվերջ Վարչապետի աշխատակազմ պետք է ներկայացնի պետությանը և համայնքներին պատճառված վնասի վերականգնման մեկ միասնական գանձապետական հաշվեհամար ունենալու գործընթացի կազմակերպման մասին եզրակացություն՝ ֆինանսական և իրավական բաղադրիչներով: «Հարցը շատ կարևոր է. բոլորս պետք է շահագրգռված լինենք, որ օր առաջ ստեղծենք միասնական հաշիվ, որպեսզի, ինչպես ՀՀ վարչապետն է բազմիցս նշել, ամեն տարի ունենանք պետությանը պատճառված վնասի վերականգնման հանրագումար, այն արտացոլվի նաև պետական բյուջեի եկամուտների մեջ»,- ընդգծել է Աննա Վարդապետյանը:
Գլխավոր դատախազության Կազմակերպական-վերահսկողական և իրավական ապահովման վարչության պետ Արմեն Մարուխյանը աշխատանքային խմբին է ներկայացրել պետությանը և համայնքներին պատճառված վնասի վերականգնման գործող կարգավորումների կապակցությամբ իրականացված ուսումնասիրության արդյունքներն ու գույքագրված խնդիրները, որոնք խոչընդոտում են վերականգնված գումարները տնօրինելիս և հաշվառելիս:
Մասնավորապես, ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ իրավասու մարմիններում քննվող քրեական վարույթներով պետությանը կամ համայնքներին պատճառված վնասը վերականգնվում է տարբեր նախաքննական մարմինների կամ դատախազության դեպոզիտային, պետությանը պատճառված վնասի վերականգնման և ՊԵԿ միասնական հաշվեհամարներին: «Որոշ դեպքերում պատճառված վնասը վերականգնվում է այն կազմակերպության հաշվեհամարին, որին հանցագործությամբ պատճառվել է վնասը, իսկ հաճախ մեկ նախաքննական մարմնում քննվող քրեական վարույթով պատճառված վնասը վերականգնվում է մեկ այլ նախաքննական մարմնի դեպոզիտային հաշվին»,- տեղեկացրել է Վարչության պետը:
Հանդիպման ընթացքում պետական մարմինների ներկայացուցիչներն անդրադարձել են պետությանը և համայնքներին պատճառված վնասի վերականգնման արդյունավետ մեխանիզմ ներդնելու, դրան զուգահեռ՝ տարիների ընթացքում տարբեր պետական մարմիններին այդ նպատակով փոխանցված գումարների գույքագրում սկսելու հարցերին, տրվել են նաև հանձնարականներ, սահմանվել են ժամկետներ:
Աշխատանքային խմբի հանդիպումները կրելու են շարունակական բնույթ՝ ապահովելու համար Վարչապետի որոշմամբ սահմանված վերջնաժամկետի պահպանումը:

Под руководством генерального прокурора обсужден вопрос запуска единого счета для восстановления причиненного государству ущерба
В досудебном производстве по уголовным делам платежи в целях возмещения вреда, причиненного государству и общинам, должны производиться на единый казначейский счет. Об этом заявила сегодня генеральный прокурор РА Анна Вардапетян в ходе первого заседания межведомственной рабочей группы, созданной с этой целью решением премьер-министра РА.
В заседании приняли участие представители Прокуратуры, Антикоррупционного комитета, Службы национальной безопасности, Комитета государственных доходов, а также Следственного комитета.
Генеральный прокурор Анна Вардапетян приветствовала участников встречи и сообщила, что рабочая группа должна до конца года представить аппарату премьер-министра заключение об организации процесса ведения единого казначейского счета для восстановления ущерба, причиненного государство и общинам, с финансовыми и правовыми компонентами. "Вопрос очень важный. Вы все должны быть заинтересованы в том, чтобы как можно раньше создать единый счет, чтобы, как не раз говорил премьер-министр РА, каждый год у нас была сумма возмещения нанесенного государству ущерба, и она также отражалась в доходах государственного бюджета", - подчеркнула Анна Вардапетян.
Начальник Управления по организации, контролю и правовому обеспечению   Генеральной прокуратуры Армен Марухян представил рабочей группе результаты исследования, проведенного в связи с действующими правилами восстановления ущерба, причиненного государству и общинам, и выявленные проблемы, препятствующие управлению и учету возвращенных сумм.
В частности, исследования показали, что ущерб, причиненный государству или обществу уголовным производством, расследуемым в компетентных органах, восстанавливается на депозитные счета различных органов предварительного следствия или прокуратуры, единые счета КГД. «В ряде случаев причиненный ущерб восстанавливается на счет организации, которой преступлением был причинен ущерб, а нередко ущерб, причиненный уголовным производством, расследуемым в одном органе предварительного следствия, восстанавливается на депозитный счет другого органа предварительного следствия ", - сообщил начальник Управления.
В ходе встречи представители госорганов коснулись вопроса внедрения действенного механизма возмещения ущерба, причиненного государству и общинам, параллельно начать инвентаризацию денежных средств, переданных в различные госорганы на эти цели в течение года, были даны также поручения, установлены сроки.
Заседания рабочей группы будут носить непрерывный характер для обеспечения соблюдения сроков, установленных решением Премьер-министра.