Զինվորական հանցագործություններն ու ոչ մարտական պայմաններում գրանցված մահերի քննությունը՝ գլխավոր դատախազի ուշադրության կենտրոնում. Աննա Վարդապետյանը Սյունիքում խորհրդակցություն է անցկացրել
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն այսօր աշխատանքային այցով Սյունիքի մարզում էր:
Աննա Վարդապետյանը խորհրդակցություն է անցկացրել Կապան համայնքում գտնվող՝ Սյունիքի մարզի դատախազությունում, որին մասնակցել են Սյունիքի մարզպետ Ռոբերտ Ղուկասյանը, մարզի իրավապահ կառույցների ղեկավարները, մարզի դատախազն ու դատախազության դատախազները, ինչպես նաև Գորիսի կայազորի զինվորական դատախազը:
Ողջունելով ներկաներին՝ գլխավոր դատախազը նշել է, որ մարզային առաջին այցով Սյունիքում լինելը պատահական չէ: «Երկրի պաշտպանության կարևոր սահմաններից մեկն այստեղ է. այստեղից է սկսվում նաև քրեական քաղաքականության առաջնագիծը»,- նշել է գլխավոր դատախազը:
Աննա Վարդապետյանի խոսքով՝ մարզի Դատախազությունն այն առաջնային օղակն է, որի հետ առնչվում է քաղաքացին: «Ես հավատում եմ, որ մեր քաղաքացին գալու է Դատախազություն՝ իր իրավունքների պաշտպանությունը ստանալու համար, գալու է, որովհետև հավատում է, որ այստեղ պատշաճ իրավական գնահատական կտրվի իր իրավունքը խախտողի արարքին»,- ընդգծել է գլխավոր դատախազ Վարդապետյանը և հավելել, որ այս համատեքստում կարևորում է քրեական վարույթների քննության ժամկետների պահպանումը, որովհետև քրեական գործերով ձգձգումները կործանիչ ազդեցություն են ունենում Հայաստանի տնտեսության և մարզի կյանքի որակի վրա:
Աննա Վարդապետյանը շեշտել է, որ իր ուղիղ ուշադրության կենտրոնում են լինելու նաև մինչդատական վարույթում ութ ամսից ավելի քննվող քրեական վարույթները և հանձնարարել է սահմանել ու Գլխավոր դատախազություն ներկայացնել այդ վարույթների քննության ժամանակացույցը: «Ինձ հետաքրքիր չեն գործերի թվերը, ինձ հետաքրքիր է գործերի որակը»,- նշել է գլխավոր դատախազն ու այս համատեքստում կարևորել նաև զինվորական քրեական վարույթների քննության արդյունավետության բարձրացումը՝ շեշտելով, որ իր անմիջական ուշադրության կենտրոնում են զինվորական հանցագործություններն ու ոչ մարտական պայմաններում գրանցված մահերի քննությունները։
Անդրադառնալով մարզային իրավապահ բոլոր օղակների փոխգործակցության արդյունավետության բարձրացմանը՝ Աննա Վարդապետյանը վստահություն է հայտնել, որ և՛ մարդկային, և՛ մասնագիտական որակներն ու ամենակարևորը՝ հայրենասիրությունը, թույլ կտան մի կողմ դնել ներանձնային հնարավոր խոչընդոտները ու միմյանց հետ աշխատել հանուն Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու իրավունքների ու պետական շահերի պաշտպանության:
Սյունիքի մարզպետը կարևորել է ՀՀ գլխավոր դատախազի՝ Սյունիքի մարզ կատարած այցն ու ոլորտային հրատապ խնդիրները լուծելու նպատակով ցուցաբերվող աջակցությունը: Ռոբերտ Ղուկասյանը նաև շնորհակալություն է հայտնել Դատախազությանը՝ արդյունավետ համագործակցության և մարզում կայունությունն ապահովելու հարցում ներդրած ջանքերի համար:
Սյունիքի մարզի դատախազ Մասիս Պողոսյանն իր խոսքում ներկայացրել է կատարված աշխատանքն ու առկա խնդիրները:
Խորհրդակցության ընթացքում, ի թիվս այլ հարցերի, հանգամանալից անդրադարձ է կատարվել նաև ութ ամսից ավելի քննվող քրեական վարույթների խնդիրներին ու իրավապահ մարմինների միջև համագործակցության արդյունավետության բարձրացմանը վերաբերող հարցերի մանրամասներին:

Военные преступления и расследование смертей при небоевых условиях в центре внимания генерального прокурора. Анна Вардапетян провела совещание в Сюнике
Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян сегодня находилась с рабочим визитом в Сюникской области.
Анна Вардапетян провела совещание в прокуратуре Сюникской области, расположенной в общине Капан, на котором присутствовали марзпет Сюникской области Роберт Гукасян, руководители правоохранительных структур области, областной прокурор и прокуроры прокуратуры, а также военный прокурор Горисского гарнизона.
Приветствуя собравшихся, генеральный прокурор отметила, что ее первое посещение Сюника в регионе не случайно. «Здесь находится один из важных рубежей обороны страны: здесь начинается линия фронта уголовной политики», - отметила генеральный прокурор.
По словам Анны Вардапетян, Прокуратура области является основным звеном, с которым имеет дело гражданин. "Я верю, что наш гражданин придет в Прокуратуру за защитой своих прав, придет, потому что верит, что здесь будет дана надлежащая правовая оценка действиям лица, нарушившего его права", - подчеркнула генеральный прокурор Вардапетян и добавила, что в данном контексте важное значение имеет соблюдение сроков рассмотрения уголовных дел, поскольку затягивания по уголовным делам губительно сказываются на экономике Армении и качестве жизни области.
Анна Вардапетян подчеркнула, что ее непосредственное внимание будет сосредоточено на уголовных делах, которые рассматриваются в досудебном производстве более восьми месяцев, и поручила определить и представить в Генеральную прокуратуру график рассмотрения этих производств. «Меня не интересует количество дел, меня интересует качество дел», — отметила генпрокурор и в этом контексте также подчеркнула важность повышения эффективности рассмотрения военных уголовных производств, отметив, что ее непосредственное внимание сосредоточено на военных преступлениях и расследованиях смертей, зарегистрированных в небоевых условиях.
Касаясь повышения эффективности взаимодействия всех региональных правоохранительных органов, Анна Вардапетян выразила уверенность, что и человеческие, и профессиональные качества, а главное, патриотизм, позволят отбросить возможные личные препятствия и вместе работать во имя защиты прав граждан Республики Армения и государственных интересов.
Марзпет Сюника особо отметил визит генерального прокурора РА в Сюникскую область и оказанную поддержку в решении насущных отраслевых проблем. Роберт Гукасян также поблагодарил Прокуратуру за эффективное сотрудничество и усилия, приложенные для обеспечения стабильности в области.
В свой речи прокурор Сюникской области Масис Погосян представил проделанную работу и существующие проблемы.
В ходе совещания, в числе прочих вопросов, были также подробно затронуты проблемы уголовных производств, которые находятся на рассмотрении более восьми месяцев, и детализированы вопросы, связанные с повышением эффективности взаимодействия правоохранительных органов.