Քրեական վարույթ՝ «Առագաստ» սրճարանում Պողոս Պողոսյանին կյանքից զրկելու գործով դատաբժիշկների կողմից ակնհայտ կեղծ եզրակացություն տալու համար
2001 թվականի սեպտեմբերի 25-ին՝ ժամը 01:00-ի սահմաններում, Երևան քաղաքի «Առագաստ» սրճարանի զուգարանի միջանցքում Պողոս Պողոսյանին կյանքից զրկելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործով փորձագետների կողմից ակնհայտ կեղծ եզրակացություն տալու փաստով 2022 թվականի հոկտեմբերի 26-ին նախաձեռնվել է քրեական վարույթ:
Այս գործով 2019թ. նոր երևան եկած հանգամանքների հետևանքով հարուցված վարույթի շրջանակում նշանակված հանձնաժողովային դատաբժշկական փորձաքննությամբ ստացված տվյալների համաձայն՝ Պ.Պողոսյանի դիակի զննությամբ հայտնաբերված մարմնական վնասվածքների մի մասի վերաբերյալ դիակի դատաբժշկական առաջնային փորձաքննություն իրականացրած փորձագետներ Շ.Գ.-ի և Գ.Հ.-ի կողմից չեն արձանագրվել քննության համար էական նշանակություն ունեցող մի շարք հանգամանքներ:
Հանձնաժողովային փորձաքննության եզրակացությամբ հերքվել են Պ.Պողոսյանի մահվան անմիջական պատճառ հանդիսացած և կյանքի համար վտանգավորության հատկանիշով առողջությանը ծանր վնաս պատճառող մարմնական վնասվածքների առաջացման մեխանիզմի վերաբերյալ վերոնշյալ փորձագետների կողմից արված հետևությունները:
Քրեական վարույթը նախաձեռնվել է Հայաստանի Հանրապետության դատախազության Երևան քաղաքի Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների դատախազի տեղակալի հաղորդման հիման վրա՝ Քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության ծանր հանցագործությունների քննության բաժնում՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 504-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով, այն է՝ ծանր կամ առանձնապես ծանր հանցագործության առնչությամբ կեղծ եզրակացություն տալը:

Уголовное производство по факту дачи заведомо ложного заключения судмедэкспертами по делу о лишении Погоса Погосяна жизни в кафе "Арагаст"
По уголовному делу, возбужденному в связи с убийством Погоса Погосяна в коридоре туалета кафе «Арагаст» города Еревана 25 сентября 2001 года, инициировано новое уголовное производство по факту предоставления экспертами заведомо ложного заключения.
Согласно данным, полученным судебно- медицинской комиссионной экспертизой, назначенной в рамках производства, возбужденного в 2019 году в связи с новыми обстоятельствами, эксперты, осуществившие первичную судебно-медицинскую экспертизу тела Погосяна,- Ш.С. и Г.А., не зафиксировали ряд обстоятельств, имеющих существенное значение для следствия.
Заключением комиссионной экспертизы опровергнуты выводы вышеуказанных экспертов относительно механизма причинения телесных повреждений, являющихся непосредственной причиной смерти Погосяна.
Уголовное производство инициировано на основании сообщения заместителя прокурора административных районов Эребуни и Нубарашен города Еревана Прокуратуры Республики Армения в Отделе по расследованию тяжких преступлений Следственного управления города Еревана Следственного комитета по пункту 2 части 2 статьи 504 Уголовного кодекса РА, а именно: дача ложного заключения в отношении тяжкого или особо тяжкого преступления.