Գլխավոր դատախազությունը՝ Հոկտեմբերի 27-ի գործով 2022 թվականի դրությամբ կատարված մի շարք քննչական և դատավարական գործողությունների մասին
1999 թվականի հոկտեմբերի 27-ին ՀՀ ԱԺ-ում տեղի ունեցած դեպքի կապակցությամբ Ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում քննվում է 62207199 քրեական գործը:
2022 թվականի դրությամբ կատարվել են մի շարք քննչական և դատավարական գործողություններ, մասնավորապես.
- 1999 թվականի հոկտեմբերի 27-ին Նաիրի Հունանյանի և մյուսների կողմից տեռորիստական ակտ կատարելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործով հանցավոր գործողություններին հնարավոր այլ մասնակիցների, դրանք կանխելու հնարավորություն ու պարտականություն ունեցած այլ պաշտոնատար անձանց, օգտագործված զենքերի ու ռազմամթերքի հետ առնչություն ունեցած անձանց պարզելու նպատակով հարցաքննվել են մի շարք անձինք, այդ թվում` Նաիրի Հունանյանը, Կարեն Հունանյանը, Դերենիկ Բեջանյանը, Աշոտ Կնյազյանը, Անահիտ Բախշյանը, Աշոտ Գասպարյանը, Հրաչյա Սարգսյանը, Կարեն Խաչատուրյանը, Գագիկ Հարությունյանը, Տարոն Սահակյանը և Ժորա Սարգսյանը, այլք:
- Կատարվել են մի շարք առգրավումներ:
1. Համապատասխան քրեակատարողական հիմնարկներից առգրավվել են խմբի անդամներ Էդուարդ Գրիգորյանի, Վռամ Գալստյանի և Համլետ Ստեփանյանի անձնական գործերը՝ նրանց մահվան պատճառների վերաբերյալ քննության ընթացքում մի շարք հարցեր պարզաբանելու համար:
2. Ոստիկանության և այլ պետական մարմինների տարբեր ստորաբաժանումներից առգրավվել են այս դեպքի վերաբերյալ հետաքրքրություն ներկայացնող գործեր, որոնք ներկայում գտնվում են ուսումնասիրության փուլում:
- Առգրավված տեսագրություններով և ձայնագրություններով նշանակվել են տեսաձայնագրային փորձաքննություններ, որոնք գտնվում են կատարման փուլում:
- Ստացվել են գործով դատապարտյալներին տեսակցած անձանց տվյալները:
- Ստացված դիմումների, դրանց կից փաստաթղթերի և սկավառակների շուրջ հարցաքննվել են դիմումատուները, զննվել են ներկայացված փաստաթղթերը և սկավառակները:
Նախաքննության ընթացքում կատարված դատավարական գործողությունների արդյունքում ձեռք բերված փաստական տվյալների հիման վրա դեպքի ամբողջական հանգամանքները պարզելու նպատակով առաջ են քաշվել մի շարք քննչական վարկածներ և դրանք ստուգելու նպատակով կազմվել է քննության պլան:

Генеральная прокуратура о ряде следственных и процессуальных действий, проведенных по состоянию на 2022 год по делу 27 октября
В связи с инцидентом, произошедшим в НС РА 27 октября 1999 года, в Следственном департаменте СНБ расследуется уголовное дело 62207199.
По состоянию на 2022 год проведен ряд следственных и процессуальных действий, а именно:
• По уголовному делу, возбужденному по факту совершения 27 октября 1999 года террористического акта Наири Унаняном и другими, был допрошен ряд лиц с целью установления других возможных участников преступных действий, других должностных лиц, имевших возможность и обязанность предотвратить их, а также лиц, имеющих отношение к примененному оружию и боеприпасам, в том числе Наири Унанян, Карен Унанян, Дереник Беджанян, Ашот Князян, Анаит Бахшян, Ашот Гаспарян, Грачья Саркисян, Карен Хачатурян, Гагик Арутюнян, Тарон Саакян, Жора Саргсян и другие.
• Произведен ряд изъятий.
1. Из соответствующих уголовно-исполнительных учреждений изъяты личные дела членов группы Эдуарда Григоряна, Врама Галстяна и Гамлета Степаняна с целью выяснения в ходе следствия ряда вопросов относительно причин их смерти.
2. Из различных отделов полиции и других подразделений государственных органов изъяты дела, представляющие собой интерес по этому случаю, которые сейчас находятся на стадии изучения.
• По изъяты видео и аудио-записям назначены видео и аудио- экспертизы, которые находятся на стадии производства.
• Получены данные лиц, посетивших осужденных по делу.
• По полученным заявлениям, приложенным к ним документам и дискам допрошены заявители, осмотрены представленные документы и диски.
С целью полноценного выяснения обстоятельств случая на основании фактических данных, собранных в результате действий, произведенных в ходе предварительного следствия, выдвинут ряд следственных гипотез, и для их проверки составлен план расследования.