Գլխավոր դատախազությունը՝ Հոկտեմբերի 27-ի գործով 2022 թվականի դրությամբ կատարված մի շարք քննչական և դատավարական գործողությունների մասին
1999 թվականի հոկտեմբերի 27-ին ՀՀ ԱԺ-ում տեղի ունեցած դեպքի կապակցությամբ Ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում քննվում է 62207199 քրեական գործը:
2022 թվականի դրությամբ կատարվել են մի շարք քննչական և դատավարական գործողություններ, մասնավորապես.
- 1999 թվականի հոկտեմբերի 27-ին Նաիրի Հունանյանի և մյուսների կողմից տեռորիստական ակտ կատարելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործով հանցավոր գործողություններին հնարավոր այլ մասնակիցների, դրանք կանխելու հնարավորություն ու պարտականություն ունեցած այլ պաշտոնատար անձանց, օգտագործված զենքերի ու ռազմամթերքի հետ առնչություն ունեցած անձանց պարզելու նպատակով հարցաքննվել են մի շարք անձինք, այդ թվում` Նաիրի Հունանյանը, Կարեն Հունանյանը, Դերենիկ Բեջանյանը, Աշոտ Կնյազյանը, Անահիտ Բախշյանը, Աշոտ Գասպարյանը, Հրաչյա Սարգսյանը, Կարեն Խաչատուրյանը, Գագիկ Հարությունյանը, Տարոն Սահակյանը և Ժորա Սարգսյանը, այլք:
- Կատարվել են մի շարք առգրավումներ:
1. Համապատասխան քրեակատարողական հիմնարկներից առգրավվել են խմբի անդամներ Էդուարդ Գրիգորյանի, Վռամ Գալստյանի և Համլետ Ստեփանյանի անձնական գործերը՝ նրանց մահվան պատճառների վերաբերյալ քննության ընթացքում մի շարք հարցեր պարզաբանելու համար:
2. Ոստիկանության և այլ պետական մարմինների տարբեր ստորաբաժանումներից առգրավվել են այս դեպքի վերաբերյալ հետաքրքրություն ներկայացնող գործեր, որոնք ներկայում գտնվում են ուսումնասիրության փուլում:
- Առգրավված տեսագրություններով և ձայնագրություններով նշանակվել են տեսաձայնագրային փորձաքննություններ, որոնք գտնվում են կատարման փուլում:
- Ստացվել են գործով դատապարտյալներին տեսակցած անձանց տվյալները:
- Ստացված դիմումների, դրանց կից փաստաթղթերի և սկավառակների շուրջ հարցաքննվել են դիմումատուները, զննվել են ներկայացված փաստաթղթերը և սկավառակները:
Նախաքննության ընթացքում կատարված դատավարական գործողությունների արդյունքում ձեռք բերված փաստական տվյալների հիման վրա դեպքի ամբողջական հանգամանքները պարզելու նպատակով առաջ են քաշվել մի շարք քննչական վարկածներ և դրանք ստուգելու նպատակով կազմվել է քննության պլան:

The Prosecutor General's Office: A number of investigative and judicial actions carried out in the framework of the case of October 27
No. 62207199 criminal case regarding the incident of the National Assembly of the Republic of Armenia in October 27, 1999, is under investigation in the Investigative Department of the National Security Service.
A number of investigative and judicial actions were carried out as of 2022:
A number of persons were interrogated, including Nairi Hunanyan, Karen Hunanyan, Derenik Bejanyan, Ashot Knazyan, Anahit Bakhshyan, Ashot Gasparyan, Hrachya Sargsyan, Karen Khachaturyan, Gagik Harutyunyan, Taron Sahakyan, Jora Sargsyan, etc.
A number of documentation seizures have been committed.
1. The personal files of Eduard Grigoryan, Vram Galstyan and Hamlet Stepanyan were seized from the respective penitentiary institutions in order to clarify a number of questions during the investigation regarding the reasons of their deaths.
2. Cases regarding this incident have been seized from various departments of the police and other government agencies, which are currently under investigation.
Sound and image expertise were scheduled based on the seized video and sound recordings, which are in the stage of implementation.
The applicants were interrogated about the received applications, the attached documents and discs, the submitted documents and discs were examined.
Based on the factual data obtained in the result of the judicial actions during the preliminary investigation, a number of investigative hypotheses were put forward in order to find out the full circumstances of the case, and an investigation plan was drawn up in order to verify them.