Հայաստանի ու Լիտվայի դատախազությունները կսերտացնեն համագործակցությունը. ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալը հանդիպել է Լիտվայի գլխավոր դատախազին
Գլխավոր դատախազի տեղակալ Անահիտ Մանասյանը, Լիտվայի Հանրապետություն կատարած աշխատանքային այցի ընթացքում, նոյեմբերի 24-ին հանդիպել է Լիտվայի գլխավոր դատախազ Նիդա Գրունսկիենեին և քննարկել երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի լայն շրջանակ:
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Լիտվայում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Հովհաննես Իգիթյանը:
Հայաստանի գլխավոր դատախազի տեղակալն ու Լիտվայի գլխավոր դատախազը քննարկել են մի շարք ուղղություններով երկու երկրների դատախազների շարունակական կրթությանն ու բարեվարքության ամրապնդմանը միտված համատեղ դասընթացների և միջոցառումների անցկացման հեռանկարները:
Անահիտ Մանասյանը լիտվացի գործընկերոջ հետ զրույցում նշել է, որ Հայաստանի Հանրապետության դատախազությունը ձեռնամուխ է եղել կառույցի զարգացման ռազմավարության մշակմանն ու Դատախազության «Օրինականություն» գիտագործնական և ուսումնամեթոդական հանդեսի՝ միջազգային չափանիշներին համապատասխանեցնելու գործընթացին՝ այդ հարցում կարևորելով Լիտվայի լավագույն փորձի ուսումնասիրության ու դրա արդյունավետ կիրակման անհրաժեշտությունը՝ այդ թվում նաև փոխայցերի միջոցով:
Անդրադարձ է կատարվել նաև Դատախազություն-ԶԼՄ-ներ, Դատախազություն-հանրություն հաղորդակցության խնդիրներին և այդ ուղղությամբ համագործակցության հնարավորություններին:
Հանդիպման ավարտին կողմերը վերահաստատել են սերտ համագործակցության ուղղությամբ անհրաժեշտ ջանքեր գործադրելու պատրաստակամությունը:

Прокуратуры Армении и Литвы будут укреплять сотрудничество. Заместитель генерального прокурора РА встретилась с генеральным прокурором ЛитвыПоделиться
Заместитель генерального прокурора Армении Анаит Манасян в ходе рабочего визита в Литовскую Республику 24 ноября встретилась с генеральным прокурором Литвы Нидой Грунскене и обсудила широкий круг вопросов, представляющих взаимный интерес.
На встрече также присутствовал и чрезвычайный и полномочный посол Республики Армения в Литве Оганес Игитян.
Заместитель генерального прокурора Армении и генеральный прокурор Литвы обсудили перспективы проведения совместных курсов и мероприятий по ряду направлений по непрерывному образованию и укреплению добропорядочности прокуроров двух стран.
Анаит Манасян в беседе со своим литовским коллегой отметила, что Прокуратура Республики Армения приступила к разработке стратегии развития структуры и к процессу приведения научно-практического и учебно-методического журнала Прокуратуры «Законность» в соответствие международным стандартам, подчеркнув необходимость изучения передового опыта Литвы и его эффективного внедрения, в том числе и посредством взаимных визитов.
Были обсуждены и вопросы коммуникации Прокуратура-СМИ, Прокуратура-общественность и возможности сотрудничества в этом направлении.
В завершение встречи стороны вновь подтвердили готовность приложить необходимые усилия в направлении тесного сотрудничества.