Դատարանը բավարարել է դատավորին և փաստաբանին կալանավորելու միջնորդությունները
Գլխավոր դատախազությունը հոկտեմբերի 17-ին տեղեկացրել էր, որ «Հայաստանի Հանրապետության դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքի 161-րդ հոդվածի 1-ին մասի հիման վրա՝ դատավորի լիազորությունների իրականացման կապակցությամբ նրա նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու և դատավորին ազատությունից զրկելու վերաբերյալ համաձայնություն տալու հարցով ՀՀ գլխավոր դատախազը միջնորդություն է ներկայացրել Բարձրագույն դատական խորհուրդ:
ԲԴԽ-ն նույն օրը, նշված օրենսգրքով նախատեսված ընթացակարգով, հրավիրել էր նիստ և դատավոր Ա.Ա.-ի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու և նրան ազատությունից զրկելու վերաբերյալ համաձայնություն տալու միջնորդությունը բավարարելու որոշում էր կայացրել:
Մեղադրանք էր առաջադրվել նաև փաստաբան Է.Ա-ին. այն փոխկապակցված է ՀՀ գլխավոր դատախազի վերոնշյալ միջնորդությամբ Բարձրագույն դատական խորհուրդ ներկայացված փաստական տվյալների հետ («Փաստաբանության մասին» օրենքի 22-րդ հոդվածի երրորդ պարբերության հիման վրա՝ վարույթն իրականացնող մարմինը փաստաբանին ձերբակալելու մասին տեղեկացրել էր Փաստաբանների պալատի նախագահին):
Այսօր՝ հոկտեմբերի 19-ին, Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը բավարարեց դատավոր Ա.Ա.-ի և փաստաբան Է.Ա.-ի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին վարույթն իրականացնող մարմնի միջնորդությունները։

Суд удовлетворил ходатайства об аресте судьи и адвоката
17 октября Генеральная прокуратура сообщила, что на основании части 1 статьи 161 Конституционного закона «Судебный кодекс Республики Армения» генеральным прокурором РА в Высший судебный совет было подано ходатайство по вопросу о возбуждении уголовного дела и лишении свободы судьи в связи с осуществлением ей своих полномочий.
В тот же день в порядке, предусмотренном указанным кодексом, ВСС провел заседание и принял решение об удовлетворении ходатайства о возбуждении уголовного дела в отношении судьи А.А. и даче согласия на лишение ее свободы.
Обвинение также было предъявлено адвокату Э.А.: оно связано с фактическими данными, представленными в Высший судебный совет вышеупомянутым ходатайством генерального прокурора РА (на основании третьего абзаца статьи 22 Закона «Об адвокатуре» орган, осуществляющий производство, уведомил председателя Палаты адвокатов о задержании адвоката).
Сегодня, 19 октября, Суд общей юрисдикции города Еревана удовлетворил ходатайства органа, осуществляющего производство, об избрании в отношении судьи А.А. и Э.А. заключения под стражу в качестве меры пресечения.