Դատարանը բավարարել է դատավորին և փաստաբանին կալանավորելու միջնորդությունները
Գլխավոր դատախազությունը հոկտեմբերի 17-ին տեղեկացրել էր, որ «Հայաստանի Հանրապետության դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքի 161-րդ հոդվածի 1-ին մասի հիման վրա՝ դատավորի լիազորությունների իրականացման կապակցությամբ նրա նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու և դատավորին ազատությունից զրկելու վերաբերյալ համաձայնություն տալու հարցով ՀՀ գլխավոր դատախազը միջնորդություն է ներկայացրել Բարձրագույն դատական խորհուրդ:
ԲԴԽ-ն նույն օրը, նշված օրենսգրքով նախատեսված ընթացակարգով, հրավիրել էր նիստ և դատավոր Ա.Ա.-ի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու և նրան ազատությունից զրկելու վերաբերյալ համաձայնություն տալու միջնորդությունը բավարարելու որոշում էր կայացրել:
Մեղադրանք էր առաջադրվել նաև փաստաբան Է.Ա-ին. այն փոխկապակցված է ՀՀ գլխավոր դատախազի վերոնշյալ միջնորդությամբ Բարձրագույն դատական խորհուրդ ներկայացված փաստական տվյալների հետ («Փաստաբանության մասին» օրենքի 22-րդ հոդվածի երրորդ պարբերության հիման վրա՝ վարույթն իրականացնող մարմինը փաստաբանին ձերբակալելու մասին տեղեկացրել էր Փաստաբանների պալատի նախագահին):
Այսօր՝ հոկտեմբերի 19-ին, Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը բավարարեց դատավոր Ա.Ա.-ի և փաստաբան Է.Ա.-ի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին վարույթն իրականացնող մարմնի միջնորդությունները։

The court granted the motion to detain the judge and the advocate
On 17 October the Prosecutor General’s Office informed that on the ground of Article 161, Part 1 of constitutional law on Judicial Code of the Republic of Armenia: “The Prosecutor General shall file a motion with the Supreme Judicial Council with regard to the issue of giving consent for instituting criminal prosecution against a judge or depriving him or her of liberty with respect to the exercise of his or her powers”.
According to the procedure envisaged by the mentioned Code, the Supreme Judicial Council convened a meeting and made a decision on instituting criminal prosecution against the Judge A. A. and depriving him or her of liability.
A charge was brought also against the Advocate E. A., it is affiliated with the evidence submitted to the Supreme Judicial Council with the above-mentioned motion of the Prosecutor General of the RA (on the ground of Article 22, Paragraph 3 of the Law on Advocacy: the body carrying out the proceedings informed the Chairman of the Chamber of Advocates about arresting the advocate).
Today, on 19 October, the Court of General Jurisdiction of Yerevan granted the motions of the body carrying out the proceedings choosing detention against the Judge A. A and the Advocate E. A.