Քաղաքացու խախտված իրավունքների վերականգնման համար ձեռնարկվել են միջոցներ
Քաղաքացի Մարիաննա Սահակյանը 2022 թվականի մայիսին Գլխավոր դատախազության շենքի մոտ հացադուլ էր հայտարարել՝ դժգոհելով անարդարությունից, հովանավորչությունից և խնդրելով քայլեր ձեռնարկել իր խախտված իրավունքների վերականգնման ուղղությամբ:
Հետևողական լինելով ենթադրյալ հանցավոր ոտնձգության արդյունքում տուժած անձի իրավունքների պաշտպանության հանձնառությանը՝ դատախազական գործիքակազմի կիրառմամբ, ձեռնարկվել են միջոցներ՝ տևական ժամանակ քննվող քրեական վարույթով առերևույթ հանցանք կատարած անձի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու ուղղությամբ:
Դատախազական խմբի հսկողության ներքո գտնվող քրեական վարույթով կատարված վարույթային գործողությունների արդյունքում, բացահայտվել է Մարիաննա Սահակյանից կացարանը հափշտակած անձի ինքնությունը:
Մասնավորապես, պարզվել է, որ Մ.Կ.-ն, դիտավորությամբ իրականությունը խեղաթյուրելով, գոյություն չունեցող կեղծ տվյալներ ներկայացնելով, ինչպես նաև ապագայում սպասվող իրադարձությունների կապակցությամբ տուժողին մոլորության մեջ գցելով, ձեռնարկատիրական գործունեություն ծավալելու և համատեղ եկամուտ ստանալու պատրվակով, տուժողից խաբեությամբ հափշտակել է վերջինիս բնակարանի վաճառքից գոյացած՝ առանձնապես խոշոր չափերով՝ 40 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք 19 մլն ՀՀ դրամը:
Հսկող դատախազի կողմից որոշում է կայացվել Մ.Կ.-ի նկատմամբ հարուցել հանրային քրեական հետապնդում, որն ուղարկվել է վարույթն իրականացնող մարմին՝ մեղադրանք ներկայացնելու համար:
16.10.2022 թ. Մ.Կ.-ն ձերբակալվել է. նույն օրը միջնորդություն է ներկայացվել Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարան՝ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու մասին, որը դատարանի որոշմամբ, բավարարվել է: Մ.Կ.-ի նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել կալանքը:

Приняты меры по восстановлению нарушенных прав гражданина
В мае 2022 года гражданка Марианна Саакян объявила перед зданием Генеральной прокуратуры голодовку, жалуясь на несправедливость, покровительство и прося принять меры для восстановления ее нарушенных прав.
Будучи последовательным в обязательстве по защите прав лица, пострадавшего в результате предполагаемого преступного посягательства, с применением прокурорского инструментария были приняты меры по возбуждению публичного уголовного преследования в отношении лица, предположительно совершившего преступление, в рамках длительного уголовного производства.
В результате производственных действий в рамках уголовного дела под надзором прокурорской группы была установлена ​​личность лица, похитившего жилище у Марианны Саакян.
В частности, было установлено, что М.К., умышленно искажая действительность, представляя ложные данные, которых не существует, а также вводя потерпевшую в заблуждение относительно ожидаемых в будущем событий, под предлогом ведения предпринимательской деятельности и получения совместного дохода, путем обмана похитил у потерпевшей сумму в особо крупных размерах- 19 млн драм РА, что эквивалентно 40.000 долларов США.
Надзирающим прокурором было вынесено постановление о возбуждении публичного уголовного дела в отношении М.К., которое было направлено в орган, осуществляющий производство, для предъявления обвинения.
16.10.2022г. М.К. был задержан, в тот же день в Суд общей юрисдикции г. Еревана было подано ходатайство о применении меры пресечения в виде заключения под стражу, которое постановлением суда было удовлетворено. В отношении М.К. в качестве меры пресечения было избрано заключение под стражу.