Ոստիկանության պարեկային ծառայության աշխատակիցներին կաշառք առաջարկելու դեպքերով հերթական մեղադրական դատավճիռներն են կայացվել
Ոստիկանության պարեկային ծառայության աշխատակիցներին կաշառք տալու դեպքերի առթիվ նախաձեռնված երկու քրեական վարույթների ընթացքը ևս հանգուցալուծվել է մեղադրական դատավճիռների կայացմամբ:
Մասնավորապես՝ Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական վարույթով Ա.Ն.-ին մեղադրանք է առաջադրվել Քրեական օրենսգրքի 436-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով նախատեսված հանցագործություն կատարելու համար:
Իրականացված համակողմանի նախաքննությամբ պարզվել է, որ 2022 թվականի սեպտեմբերի 3-ին Ա.Ն.-ն Ոստիկանության պարեկային ծառայության Շիրակի մարզի գումարտակի 1-ին վաշտի 1-ին դասակի պարեկին առաջարկել է 16 հազար դրամ կաշառք՝ իշխանական լիազորություններն օգտագործելով իր օգտին ակնհայտ ապօրինի անգործության կատարելու համար, որից անմիջապես հետո պարեկային ծառայության աշխատակիցների կողմից ձերբակալվել և ներկայացվել է Ոստիկանության Շիրակի մարզային վարչության Կումայրիի բաժին:
2022 թվականի սեպտեմբերի 20-ին քրեական վարույթով կազմված մեղադրական եզրակացությունը հաստատվել և վարույթի նյութերի հետ միասին հանձնվել է Հակակոռուպցիոն դատարան:
Դատարանում գործի քննության արդյունքում կայացվել է մեղադրական դատավճիռ, որով Ա.Ն մեղավոր է ճանաչվել Քրեական օրենսգրքով նախատեսված համապատասխան հանցանքի կատարման մեջ և նրա նկատմամբ պատիժ է նշանակվել ազատազրկումը՝ երեք տարի ժամկետով: Ազատազրկման ձևով նշանակված պատիժը պայմանականորեն չի կիրառվել՝ սահմանելով փորձաշրջան՝ երեք տարի ժամկետով:
Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված մեկ այլ քրեական վարույթի նախաքննությամբ պարզվել է, որ Կ.Մ.-ն 2022 թվականի սեպտեմբերի 8-ին` ժամը 20:40-ի սահմաններում, Վանաձոր-Դիլիջան ավտոճանապարհի 1.5-րդ կիլոմետր հատվածում պաշտոնատար անձին` Ոստիկանության պարեկային ծառայության Լոռու մարզի գումարտակի 1-ին վաշտի 5-րդ դասակի կրտսեր պարեկին անձամբ տվել է 15 հազար դրամ կաշառք` վերջինիս կողմից իշխանական լիազորություններն օգտագործելով իր օգտին ակնհայտ ապօրինի անգործության կատարելու համար: Նշվածից անմիջապես հետո Կ.Մ.-ն կաշառք տալու կասկածանքով տեղափոխել է ՀՀ ոստիկանության Լոռու մարզային վարչության Գուգարքի բաժին:
2022 թվականի սեպտեմբերի 22-ին քրեական վարույթով կազմված մեղադրական եզրակացությունը հաստատվել և վարույթի նյութերի հետ միասին հանձնվել է Հակակոռուպցիոն դատարան:
Դատարանում գործի քննության արդյունքում կայացվել է մեղադրական դատավճիռ, որով Կ.Մ մեղավոր է ճանաչելով Քրեական օրենսգրքի 436-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով նախատեսված հանցանքի կատարման մեջ և նրա նկատմամբ պատիժ է նշանակվել ազատազրկումը՝ երկու տարի ժամկետով: Ազատազրկման ձևով նշանակված պատիժը պայմանականորեն չի կիրառվել՝ սահմանելով փորձաշրջան՝ երկու տարի ժամկետով:
Մինչ այս, Ոստիկանության պարեկային ծառայության տարբեր աշխատակիցներին քաղաքացիների կողմից կաշառք տալու դեպքերի առթիվ քննված և մեղադրական եզրակացությամբ դատարան ուղարկված 5 քրեական վարույթներով ևս կայացվել են մեղադրական դատավճիռներ:
Կարևորելով կոռուպցիայի դեմ պայքարի անհրաժեշտությունը և այդ բնագավառում Հայաստանի Հանրապետության ստանձնած պարտավորությունները՝ ևս մեկ անգամ ՀՀ գլխավոր դատախազությունը քաղաքացիներին հորդորում է զերծ մնալ վարչական իրավախախտման վերաբերյալ արձանագրություն չկազմելու և վարչական պատասխանատվության չենթարկելու համար ՀՀ ոստիկանության պարեկային ծառայության աշխատակիցներին կաշառք տալու հանցավոր դրսևորումներից:
Յուրաքանչյուր նմանօրինակ դեպք արժանանալու է իրավապահ համակարգի համարժեք հակազդմանը և հանցավոր արարք կատարած անձինք ենթարկվելու են քրեական պատասխանատվության:

По делам о даче взятки сотрудникам патрульной службы полиции вынесены очередные обвинительные приговоры
Ход двух уголовных производств, возбужденных по фактам дачи взятки сотрудникам патрульной службы, завершился вынесением обвинительных приговоров.
В частности, по уголовному производству, расследованному в Антикоррупционном комитете, А.Н. было предъявлено обвинение в совершении преступления, предусмотренного пунктом 3 части 2 статьи 436 Уголовного кодекса.
В ходе комплексного предварительного следствия было установлено, что 3 сентября 2022 года за совершение возможно незаконного бездействия в пользу себя с использованием служебных полномочий А.Н. предложил патрулю 1-го взвода 1-ой роты батальона Ширакской области Патрульной службы полиции 16 тысяч драм, после чего был задержан сотрудниками патрульной службы и доставлен в Кумайрийское отделение Ширакского областного управления полиции.
20 сентября 2022 года обвинительное заключение, составленное в рамках уголовного производства, было утверждено и направлено в Антикоррупционный суд вместе с материалами производства.
По результатам рассмотрения дела в суде был вынесен обвинительный приговор, которым А.Н. был признан виновным в совершении соответствующего преступления, предусмотренного Уголовным кодексом, и приговорен к трем годам лишения свободы. Наказание в виде лишения свободы условно не было применено, устанавливая испытательный срок на три года.
Согласно предварительному расследованию другого уголовного производства, рассмотренного Антикоррупционным комитетом, было установлено, что 8 сентября 2022 года около 20:40 на участке 1,5 км автодороги Ванадзор-Дилижан К.М. лично дал взятку в размере 15 тыс. драм младшему патрулю 5-го взвода 1-й роты батальона Лорийской области Патрульной службы за совершение возможно незаконного бездействия в пользу себя с использованием служебных полномочий. Сразу после этого К.М. был переведен в Гугаркский отдел Лорийского областного управления Полиции РА по подозрению во взяточничестве.
22 сентября 2022 года обвинительное заключение, составленное в рамках уголовного производства, было утверждено и направлено в Антикоррупционный суд вместе с материалами производства.
По результатам рассмотрения дела в суде был вынесен обвинительный приговор, которым К.М. был признан виновным в совершении преступления, предусмотренного статьей пунктом 3 части 2 статьи 436 Уголовного кодекса, и ему было назначено наказание в виде лишения свободы сроком на два года. Наказание в виде лишения свободы условно не было применено, устанавливая испытательный срок на два года.
До настоящего времени также вынесены обвинительные приговоры по 5 уголовным производствам, расследованным и направленным в суд с обвинительным заключением по фактам дачи взятки гражданами различным сотрудникам Патрульной службы полиции.
Подчеркивая необходимость борьбы с коррупцией и взятые на себя Республикой Армения обязательства в этой области, Генеральная прокуратура Республики Армения еще раз призывает граждан воздерживаться от преступных проявлений подкупа сотрудников Патрульной службы Полиции РА за не составление протокола об административном правонарушении и не привлечение к административной ответственности.
Каждый такой случай получит соразмерный ответ со стороны правоохранительной системы, а лица, совершившие преступное деяние, будут привлечены к уголовной ответственности.