Ոստիկանության պարեկային ծառայության աշխատակիցներին կաշառք առաջարկելու դեպքերով հերթական մեղադրական դատավճիռներն են կայացվել
Ոստիկանության պարեկային ծառայության աշխատակիցներին կաշառք տալու դեպքերի առթիվ նախաձեռնված երկու քրեական վարույթների ընթացքը ևս հանգուցալուծվել է մեղադրական դատավճիռների կայացմամբ:
Մասնավորապես՝ Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական վարույթով Ա.Ն.-ին մեղադրանք է առաջադրվել Քրեական օրենսգրքի 436-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով նախատեսված հանցագործություն կատարելու համար:
Իրականացված համակողմանի նախաքննությամբ պարզվել է, որ 2022 թվականի սեպտեմբերի 3-ին Ա.Ն.-ն Ոստիկանության պարեկային ծառայության Շիրակի մարզի գումարտակի 1-ին վաշտի 1-ին դասակի պարեկին առաջարկել է 16 հազար դրամ կաշառք՝ իշխանական լիազորություններն օգտագործելով իր օգտին ակնհայտ ապօրինի անգործության կատարելու համար, որից անմիջապես հետո պարեկային ծառայության աշխատակիցների կողմից ձերբակալվել և ներկայացվել է Ոստիկանության Շիրակի մարզային վարչության Կումայրիի բաժին:
2022 թվականի սեպտեմբերի 20-ին քրեական վարույթով կազմված մեղադրական եզրակացությունը հաստատվել և վարույթի նյութերի հետ միասին հանձնվել է Հակակոռուպցիոն դատարան:
Դատարանում գործի քննության արդյունքում կայացվել է մեղադրական դատավճիռ, որով Ա.Ն մեղավոր է ճանաչվել Քրեական օրենսգրքով նախատեսված համապատասխան հանցանքի կատարման մեջ և նրա նկատմամբ պատիժ է նշանակվել ազատազրկումը՝ երեք տարի ժամկետով: Ազատազրկման ձևով նշանակված պատիժը պայմանականորեն չի կիրառվել՝ սահմանելով փորձաշրջան՝ երեք տարի ժամկետով:
Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված մեկ այլ քրեական վարույթի նախաքննությամբ պարզվել է, որ Կ.Մ.-ն 2022 թվականի սեպտեմբերի 8-ին` ժամը 20:40-ի սահմաններում, Վանաձոր-Դիլիջան ավտոճանապարհի 1.5-րդ կիլոմետր հատվածում պաշտոնատար անձին` Ոստիկանության պարեկային ծառայության Լոռու մարզի գումարտակի 1-ին վաշտի 5-րդ դասակի կրտսեր պարեկին անձամբ տվել է 15 հազար դրամ կաշառք` վերջինիս կողմից իշխանական լիազորություններն օգտագործելով իր օգտին ակնհայտ ապօրինի անգործության կատարելու համար: Նշվածից անմիջապես հետո Կ.Մ.-ն կաշառք տալու կասկածանքով տեղափոխել է ՀՀ ոստիկանության Լոռու մարզային վարչության Գուգարքի բաժին:
2022 թվականի սեպտեմբերի 22-ին քրեական վարույթով կազմված մեղադրական եզրակացությունը հաստատվել և վարույթի նյութերի հետ միասին հանձնվել է Հակակոռուպցիոն դատարան:
Դատարանում գործի քննության արդյունքում կայացվել է մեղադրական դատավճիռ, որով Կ.Մ մեղավոր է ճանաչելով Քրեական օրենսգրքի 436-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով նախատեսված հանցանքի կատարման մեջ և նրա նկատմամբ պատիժ է նշանակվել ազատազրկումը՝ երկու տարի ժամկետով: Ազատազրկման ձևով նշանակված պատիժը պայմանականորեն չի կիրառվել՝ սահմանելով փորձաշրջան՝ երկու տարի ժամկետով:
Մինչ այս, Ոստիկանության պարեկային ծառայության տարբեր աշխատակիցներին քաղաքացիների կողմից կաշառք տալու դեպքերի առթիվ քննված և մեղադրական եզրակացությամբ դատարան ուղարկված 5 քրեական վարույթներով ևս կայացվել են մեղադրական դատավճիռներ:
Կարևորելով կոռուպցիայի դեմ պայքարի անհրաժեշտությունը և այդ բնագավառում Հայաստանի Հանրապետության ստանձնած պարտավորությունները՝ ևս մեկ անգամ ՀՀ գլխավոր դատախազությունը քաղաքացիներին հորդորում է զերծ մնալ վարչական իրավախախտման վերաբերյալ արձանագրություն չկազմելու և վարչական պատասխանատվության չենթարկելու համար ՀՀ ոստիկանության պարեկային ծառայության աշխատակիցներին կաշառք տալու հանցավոր դրսևորումներից:
Յուրաքանչյուր նմանօրինակ դեպք արժանանալու է իրավապահ համակարգի համարժեք հակազդմանը և հանցավոր արարք կատարած անձինք ենթարկվելու են քրեական պատասխանատվության:

Another indictment was filed on cases of offering bribes to police patrol officers
Two criminal proceedings initiated in connection with the cases of bribery of the police patrol officers were concluded with indictments.
In particular, in the criminal proceedings examined by the Anti-Corruption Committee, A. N. was charged with committing a crime under Article 436, Part 2, Point 3 of the Criminal Code.
In the course of comprehensive preliminary investigation it was found out that on September 3, 2022, A. N. offered bribe of 16,000 AMD to the patrol of the 1st platoon of the 1st unit of the Battalion of Shirak Region of the Police Patrol Service, using the official powers to commit an obviously illegal act in his favor after which he/she was arrested by the patrol officers and presented to the Kumayri department of Shirak Region Department of the Police.
On September 20, 2022, the indictment drawn up in the criminal proceedings was approved and submitted to the Anti-Corruption Court together with the materials of the proceedings.
In the result of the case examination in the court, an indictment was filed according to which A. N. was found guilty for committing the crime provided for by the Criminal Code, and he was sentenced to three years imprisonment. The sentence imposed in the form of imprisonment was not applied conditionally, establishing a probationary period for three years.
According to the preliminary investigation of another criminal proceeding examined by the Anti-Corruption Committee, it was found out that on September 8, 2022, at around 8:40 p.m., on the 1.5th kilometer section of Vanadzor-Dilijan highway, K. M. personally gave a bribe of 15 thousand AMD to the junior patrol officer. Immediately after that, he/she was arrested and brought to the Gugark Department of the Regional Department of Lori of the RA Police on suspicion of bribery.
On September 22, 2022, the indictment drawn up in the criminal proceedings was approved and submitted to the Anti-Corruption Court.
In the result of the examination of the case in the court, an indictment was filed according to which K. M. was found guilty for committing the crime envisaged by Article 436, Part 2, Point 3 of the Criminal Code, and he was sentenced to imprisonment for two years. The sentence imposed in the form of imprisonment was not applied conditionally, establishing a probationary period of two years.
Indictments were also filed in 5 criminal proceedings investigated and sent to the court with cases of bribery by citizens to various officers of the Police Patrol Service.
Emphasizing the need to fight against corruption and the obligations assumed by the Republic of Armenia in this field, the Prosecutor General's Office of the Republic of Armenia once again urges the citizens to refrain from the criminal manifestations of bribing the officers of the Police Patrol Service of the Republic of Armenia for the purpose of not making a record of an administrative offense and not being subject to administrative responsibility.
Each such case will receive adequate response from the law enforcement system and the persons who committed a criminal act will be held criminally liable.