Տնտեսական հանցագործություններով պետությանը պատճառված վնասը կազմել է շուրջ 32 մլրդ 633 մլն դրամ
Գլխավոր դատախազության տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչությունը ամփոփել է 2022 թվականի առաջին ինը ամիսների աշխատանքի արդյունքը:
Նշված ժամանակահատվածում Վարչության դատախազների կողմից ստուգվել է տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների վերաբերյալ նախապատրաստված 498 նյութի օրինականությունը:
2022 թվականի ինը ամիսների ընթացքում վարչության դատախազների կողմից հսկողություն է իրականացվել ընդհանուր առմամբ 1184 քրեական գործի նկատմամբ, որից 259 քրեական վարույթ նախաձեռնվել է 2022 թվականի հուլիսի 1-ից՝  ՀՀ քրեական նոր օրենսգրքի ուժի մեջ մտնելուց հետո:
Տնտեսական հանցագործություններով քրեական գործերը հարուցվել և քննվել են հիմնականում ապօրինի կամ կեղծ ձեռնարկատիրություն իրականացնելու, կանխամտածված կամ կեղծ սնանկությունների, հարկը, տուրքը կամ այլ պարտադիր վճարը չվճարելու և փողերի լվացման դեպքերի առթիվ:
Նշված ժամանակահատվածում քննված և քննվող քրեական գործերով, ինչպես նաև նախապատրաստված նյութերով ՝ պետությանը պատճառված վնասի չափը կազմել է 32 մլրդ 632 մլն 799 հազար 337 դրամ, որից պետական բյուջե վերականգնվել է 18 մլրդ 293 մլն 707 հազար 319 դրամը:

Ущерб, нанесенный государству экономическими преступлениями, составил 32 млрд 633 млн драм
Управление по делам о преступлениях против экономической деятельности Генеральной прокуратуры подвело итоги работы за первые девять месяцев 2022 года.
За указанный период прокурорами Управления была проверена законность 498 подготовленных материалов о преступлениях против экономической деятельности.
Всего за девять месяцев 2022 года прокурорами управления было рассмотрено 1184 уголовных дела, из которых 259 уголовных дел были возбуждены с 1 июля 2022 года, после вступления в силу нового Уголовного кодекса РА.
Уголовные дела об экономических преступлениях возбуждались и рассматривались в основном по делам о незаконном или фиктивном предпринимательстве, преднамеренном или фиктивном банкротстве, неуплате налога, пошлины или иного обязательного платежа и легализации доходов, полученных преступным путем.
За указанный период сумма ущерба, причиненного государству расследованными и находящимися в производстве уголовными делами, а также подготовленными материалами, составила 32 млрд 632 млн 799 тысяч 337 драм, из них в государственный бюджет восстановлено 18 млрд 293 млн 707 тысяч 319 драм.
Количество отклоненных материалов, прекращенных уголовных дел и прекращенных уголовных производств на основе уплаты составляет 12.