Տնտեսական հանցագործություններով պետությանը պատճառված վնասը կազմել է շուրջ 32 մլրդ 633 մլն դրամ
Գլխավոր դատախազության տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչությունը ամփոփել է 2022 թվականի առաջին ինը ամիսների աշխատանքի արդյունքը:
Նշված ժամանակահատվածում Վարչության դատախազների կողմից ստուգվել է տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների վերաբերյալ նախապատրաստված 498 նյութի օրինականությունը:
2022 թվականի ինը ամիսների ընթացքում վարչության դատախազների կողմից հսկողություն է իրականացվել ընդհանուր առմամբ 1184 քրեական գործի նկատմամբ, որից 259 քրեական վարույթ նախաձեռնվել է 2022 թվականի հուլիսի 1-ից՝  ՀՀ քրեական նոր օրենսգրքի ուժի մեջ մտնելուց հետո:
Տնտեսական հանցագործություններով քրեական գործերը հարուցվել և քննվել են հիմնականում ապօրինի կամ կեղծ ձեռնարկատիրություն իրականացնելու, կանխամտածված կամ կեղծ սնանկությունների, հարկը, տուրքը կամ այլ պարտադիր վճարը չվճարելու և փողերի լվացման դեպքերի առթիվ:
Նշված ժամանակահատվածում քննված և քննվող քրեական գործերով, ինչպես նաև նախապատրաստված նյութերով ՝ պետությանը պատճառված վնասի չափը կազմել է 32 մլրդ 632 մլն 799 հազար 337 դրամ, որից պետական բյուջե վերականգնվել է 18 մլրդ 293 մլն 707 հազար 319 դրամը:

Damage caused to the state due to economic crimes is over 32 billiard 633 million AMD
The Department for Combating Economic Crimes of the Prosecutor General’s Office has summarized the outcomes of the first nine months of 2022.
During the mentioned period of time the legality of 498 files on combating economic crimes was checked by the prosecutors of the Department.
During the first nine months of 2022 the prosecutors of the Department have supervised in total 1184 criminal cases, out of which 259 criminal proceedings were initiated from July 1, 2022, after the new Criminal Code of the Republic of Armenia came into force.
The criminal cases initiated for economic crimes and investigated due to illegal and false entrepreneurial activity, deliberate bankruptcy and fictitious bankruptcy, non-payment the tax, fines or other mandatory payments and money laundering.
The damage caused to the state because of these files in the reported period is 32 632 799 337 AMD, out of which 18 293 707 319 AMD was recovered and entered into state budget.