Դատախազության կողմից ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման հերթական հայցադիմումն է ընդունվել վարույթ. պահանջը վերաբերում է Հրազդան համայնքի նախկին ղեկավար Արամ Դանիելյանին
Դատախազությունը 2022թ.-ի սեպտեմբերի 22-ին Հակակոռուպցիոն դատարան էր ներկայացրել ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վերաբերյալ հերթական հայցադիմումը, որը 2022 թվականի սեպտեմբերի 23-ի որոշմամբ ընդունվել է վարույթ:
Նշված հայցադիմումով ՀՀ գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը պահանջ է ներկայացրել դատարանին Կոտայքի մարզի Հրազդան համայնքի նախկին ղեկավար Արամ Ռազմիկի Դանիելյանից և վերջինիս փոխկապակցված երկու անձից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել հետևյալը՝
• 11 անշարժ գույք՝ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում, մասնավորապես՝ Երևան քաղաքում, Կոտայքի և Գեղարքունիքի մարզերում, 3 տրանսպորտային միջոց, իսկ անհնարինության դեպքում՝ դրանց նվազագույն շուկայական արժեքները, որն ընդհանուր հաշվարկով կազմում է ավելի քան 653 մլն 399 հազար դրամ,
• մասնակցություններ 2 ՍՊ ընկերությունում,
• 156 մլն 615 հազար դրամ, որը չի հիմնավորվում անձի օրինական եկամուտներով, ունի ապօրինի ծագում և հնարավոր չէ բռնագանձել՝ հիմք ընդունելով «Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին» ՀՀ օրենքի 20-րդ հոդվածի 4-րդ մասի իրավակարգավորումը:
ՀՀ գլխավոր դատախազության կողմից շարունակվում է ՀՀ Հակակոռուպցիոն դատարան ապօրինի գույքի բռնագանձման հայցադիմումներ ներկայացնելու գործընթացն այն գործերով, որոնցով դատարանի որոշումներով արդեն իսկ կիրառվել են հայցի նախնական ապահովման միջոցներ։

Прокуратура приняла очередное исковое заявление о конфискации имущества незаконного происхождения: требование касается бывшего главы общины Раздан Арама Даниеляна
22 сентября 2022 года прокуратура направила в Антикоррупционный суд очередной иск о конфискации имущества незаконного происхождения, который был принят к производству решением от 23 сентября 2022 года.
Согласно указанному иску, Управление по взысканию имущества незаконного происхождения Генеральной прокуратуры РА предъявило в суд требование о взыскании с бывшего главы общины Раздан Даниеляна Арама Размиковича и семи аффилированных с ним двух лиц в пользу Республики Армения, следующее:
• 11 недвижимых объектов на территории Республики Армения, а именно: в городе Ереване, в Котайкской и Гегаркуникской областях, 3 транспортных средства, а в случае невозможности их минимальная рыночная стоимость, что в общей сумме составляет более 653 млн 399 тысяч драм,
• участия в 2 обществах с ограниченной ответственностью,
• 156 млн. 615 тысяч драм, которые не обосновываются законными доходами лица, имеют незаконное происхождение и не могут быть конфискованы на основании правового регулирования части 4 статьи 20 Закона РА «О конфискации имущества незаконного происхождения».
Генеральная прокуратура продолжает процесс подачи исков о конфискации незаконного имущества в Антикоррупционный суд РА по тем делам, по которым уже были применены предварительные меры по обеспечению иска.