Դատախազության կողմից ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման հերթական հայցադիմումն է ընդունվել վարույթ. պահանջը վերաբերում է Հրազդան համայնքի նախկին ղեկավար Արամ Դանիելյանին
Դատախազությունը 2022թ.-ի սեպտեմբերի 22-ին Հակակոռուպցիոն դատարան էր ներկայացրել ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վերաբերյալ հերթական հայցադիմումը, որը 2022 թվականի սեպտեմբերի 23-ի որոշմամբ ընդունվել է վարույթ:
Նշված հայցադիմումով ՀՀ գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը պահանջ է ներկայացրել դատարանին Կոտայքի մարզի Հրազդան համայնքի նախկին ղեկավար Արամ Ռազմիկի Դանիելյանից և վերջինիս փոխկապակցված երկու անձից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել հետևյալը՝
• 11 անշարժ գույք՝ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում, մասնավորապես՝ Երևան քաղաքում, Կոտայքի և Գեղարքունիքի մարզերում, 3 տրանսպորտային միջոց, իսկ անհնարինության դեպքում՝ դրանց նվազագույն շուկայական արժեքները, որն ընդհանուր հաշվարկով կազմում է ավելի քան 653 մլն 399 հազար դրամ,
• մասնակցություններ 2 ՍՊ ընկերությունում,
• 156 մլն 615 հազար դրամ, որը չի հիմնավորվում անձի օրինական եկամուտներով, ունի ապօրինի ծագում և հնարավոր չէ բռնագանձել՝ հիմք ընդունելով «Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին» ՀՀ օրենքի 20-րդ հոդվածի 4-րդ մասի իրավակարգավորումը:
ՀՀ գլխավոր դատախազության կողմից շարունակվում է ՀՀ Հակակոռուպցիոն դատարան ապօրինի գույքի բռնագանձման հայցադիմումներ ներկայացնելու գործընթացն այն գործերով, որոնցով դատարանի որոշումներով արդեն իսկ կիրառվել են հայցի նախնական ապահովման միջոցներ։

The Prosecutor's Office has accepted into proceedings the regular claim for confiscation of property of illegal origin: the claim refers to Aram Danielyan, the former head of Hrazdan community
The Prosecutor's Office filed another claim to the Anti-Corruption Court on September 22, 2022 regarding the confiscation of property of illegal origin, which was accepted for proceedings according to the decision of September 23, 2022.
According to the mentioned claim, the Department for Confiscation of Property of Illicit Origin of the Prosecutor General’s Office of the Republic of Armenia filed a claim against Aram Razmik Danielyan, the former head of the Hrazdan community of Kotayk Region, and two affiliates of the latter:
• 11 real estates in the territory of the Republic of Armenia, particularly, in Yerevan, in Kotayk and Gegharkunik Regions, 3 means of transport, and in case of impossibility, their minimum market values, which in total amounts more than 653 million 399 thousand AMD.
• shares in 2 Limited Liability companies,
• 156 million 615 thousand AM drams, which is not confirmed by the legal income of the person, has an illegal origin and cannot be confiscated based on the legal regulation of Article 20, Part 4 of the RA Law "On Confiscation of Property of Illegal Origin".
The RA Prosecutor General’s Office continues the process of filing claims for the confiscation of illegal assets to the RA Anti-Corruption Court in those cases when preliminary means have already been applied according to the court's decisions.