Հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող անձի նկատմամբ
Լոռու մարզի դատախազության դատավարական ղեկավարման ներքո իրականացվող քրեական վարույթի շրջանակում, փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել, որ Ա.Ջ.-ն, հանդիսանալով «օրենքով գող», պահպանել է քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակը:
Այսպես, նախաքննությամբ  պարզվել է, որ Ա. Ջ.-ն, հանդիսանալով «օրենքով գող», քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորման հետապնդած, քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորման կողմից սահմանված ու ճանաչված վարքագծի կանոնների համաձայն, միջամտել է Լոռու մարզի Օձուն գյուղի երկու  բնակիչների միջև առկա վեճի լուծմանը:
Մասնավորապես, Ա.Ջ.-ն, Ա․ Մ․-ի և Վ․ Բ․-ի միջև նախկինում տեղի ունեցած ու շարունակվող վեճի լուծումը պարզելու համար, հեռախոսային խոսակցություն է ունեցել Ա․ Մ․-ի հետ, որի ընթացքում հրահանգներ է տվել Ա.Մ․-ին՝ պահանջելով հաշտվել Վ․ Բ․-ի հետ, սակայն Ա․ Մ․-ն առարկել է կատարել Ա․ Ջ․-ի պահանջները, ապա ընդհատել է տեղի ունեցող խոսակցությունը:
Ա.Ջ.-ն, խոսակցության ընդհատումը համարելով քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակը պահպանողին՝ «օրենքով գողին» հասցված վիրավորանք՝ հրահանգ է տվել  Ա.Զ.Ջ․-ին պատժել Ա.Մ.-ին: Նույն օրը Ա.Զ.Ջ.-ն հանդիպել է Ա․Մ․-ին, սակայն վերջինս իր մոտ գտնվող որսորդական հրացանից կրակոցներ է արձակել Ա․Զ. Ջ․-ի վրա և սպանել նրան:
Հաշվի առնելով, որ նշված արարքում առկա է նախկին Քրեական օրենսգրքի 223.1-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներ, հսկող դատախազի որոշմամբ Ա.Ջ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում:

Возбуждено публичное уголовное преследование в отношении лица, занимающего высший статус в криминальной иерархии
В рамках уголовного производства, проведенного под процессуальным руководством Прокуратуры Лорийской области, была получена фактическая информация о том, что А.Дж., будучи «вором в законе», сохранял высший статус в криминальной иерархии.
Таким образом, в ходе предварительного следствия было установлено, что А.Дж., являясь «вором в законе», по правилам поведения, определенным и признанным преступной группой, носящей уголовную субкультуру, вмешался в урегулирование спора между двумя жителями села Одзун Лорийской области.
В частности, с целью выяснения решения предыдущего и продолжающегося спора между A.М. и В.Б. А.Дж. провел телефонный разговор с А.М., в ходе которого давал указания А.М., требуя примирения с В.Б., но А.М. возражал против исполнения требований А.Дж., затем прервал текущий разговор.
Посчитав прерывание разговора оскорблением высшего статуса преступной иерархии, «вора в законе», А.Дж. поручил А.З.Ж. наказать А.М. В тот же день А.З.Ж. встретился с A.M., но последний выстрелил в А.З.Ж. из своей винтовки и убил его.
Учитывая, что указанное деяние имеет признаки части 1 статьи 223.1 бывшего Уголовного кодекса, по решению надзирающего прокурора в отношении А.Дж. было возбуждено публичное уголовное преследование.