Լոռիում առանձնակի դաժանությամբ սպանություն գործած ամբաստանյալին ազատ արձակելու հնարավորությունը ճանաչվել է անթույլատրելի. դատախազի վերաքննիչ բողոքը դատարանն ամբողջությամբ բավարարել է
2022 թվականի հունիսի 7-ին Լոռու մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանը որոշում էր կայացրել առանձնակի դաժանությամբ սպանության մեջ մեղադրվող Կ. Ք.-ի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը վերացնելու և վերջինիս նկատմամբ որպես խափանման միջոց գրավ ընտրելու մասին: Գրավի չափ էր սահմանվել 15 մլն դրամը, որը 2022թ.-ի հունիսի 16-ին վճարվել էր, և ամբաստանյալը ազատվել է արգելանքից:
Հիշեցնենք, որ դեռևս 2019 թ.-ի հունվարի 15-ին, որովայնի շրջանի հրազենային վիրավորումով, ձախ ականջի ամպուտացիայով և աջ ականջի կտրած վերքով, ագոնալ վիճակում «Սպիտակի բժշկական կենտրոն» էր տեղափոխվել 1978 թ.-ին ծնված Գ․Մ-ն, որը, գիտակցության չգալով, մահացել էր: Դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակում ձերբակալվել էր Կ.Ք.-ն: Նախաքննության մարմնի` 2019 թ. հունվարի 18-ի որոշմամբ նա ներգրավվել էր որպես մեղադրյալ և նրան մեղադրանք էր ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետով և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ որպես խափանման միջոց ընտրելով կալանավորումը:
Լոռու մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի հունիսի 7-ի որոշման դեմ մեղադրողի կողմից 2022թ.-ի հունիսի 24-ին բերվել է վերաքննիչ բողոք՝ փաստելով, որ.
- Չի՛ նվազել ամբաստանյալ Կ․Ք․-ի կողմից վկաների վրա անօրինական ազդեցություն գործադրելու հանգամանքը,
- Հանցանքի ծանրությունը և պատժի խստությունը կարող են անձին դրդել թաքնվել քննությունից կամ խոչընդոտել գործով ճշմարտության բացահայտմանը (Կ․ Ք․-ին մեղսագրվող արարքի համար որպես պատիժ նախատեսված է միայն ազատազրկման ձևով՝ տասներկուսից քսան տարի ժամկետով, կամ ցմահ ազատազրկում),
- Բացի այդ, մինչ օրս հանցագործության գործիք հանդիսացած ակոսափող ատրճանակն ու դանակը չեն հայտնաբերվել, հետևապես, որևէ կերպ չի նվազել նաև ամբաստանյալի կողմից գործի համար նշանակություն ունեցող նյութերը թաքցնելու ռիսկը, ինչը ոչ իրավաչափորեն հաշվի չի առնվել առաջին ատյանի դատարանի կողմից:
Բողոքաբերը գտել է, որ ամբաստանյալ Կ․ Ք․-ի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը գրավով փոխարինելու մասին դատարանի որոշումը, թերևս հենց միայն կալանավորման` մատնանշված հիմքերն անտեսելու առումով, առերևույթ հիմնավոր չէ:
Նշվածի համատեքստում, առանձին ուշադրություն է հրավիրվել նաև Կ․ Ք․-ի անձի և նրան մեղսագրված արարքի ծանրության աստիճանի մասին օբյեկտիվ պատկերացում կազմելու համար էական նշանակություն ունեցող հետևյալ հանգամանքներին.
- Հանցանքը կատարել է հրազենով և դանակով զինված խմբի կազմում, առանձին դաժանությամբ,
- Հանցանքը կատարվել է հանրային նշանակության հաստատությունում՝ ապահովագրական ընկերության գրասենյակում,
- Տուժողի նկատմամբ դրսևորել է առանձին դաժանություն, մասնավորապես՝ դանակով կտրել է արդեն իսկ հրազենային վիրավորումներ ստացած և օգնություն աղերսող տուժողի ականջախեցիները, ընդ որում՝ ամպուտացնելով ձախ ականջախեցին և այլն:
Այսպիսով, ներկայացվել է, որ տվյալ դեպքում առկա են այնպիսի ծանրակշիռ փաստական տվյալներ, որոնք բացառում են ազատության մեջ մնալու դեպքում ամբաստանյալի պատշաճ վարքագծի ապահովման հնարավորությունը, և նման պայմաններում փաստ է, որ միայն կալանավորման ձևով նախատեսված խափանման միջոցով է հնարավոր վարույթի շրջանակներում ապահովել նրա պատշաճ վարքագիծը, իսկ այլ խափանման միջոցները, այդ թվում՝ գրավը, չեն կարող լինել պիտանի, ունենալ զսպող ազդեցություն և ի զորու չեն ամբաստանյալին հետ պահել ոչ պատշաճ վարքագիծ դրսևորելուց։
Վերաքննիչ քրեական դատարանը, քննության առնելով մեղադրողի բողոքը, ամբողջությամբ համաձայնվելով բերված բողոքի հիմնավորումներին, 2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ին որոշում է կայացրել առաջին ատյանի դատարանի 2022 թվականի հունիսի 7-ի թիվ ԼԴ2/0085/01/19 որոշումը` ամբաստանյալ Կ․Ք․-ի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը գրավով փոխարինելու մասին, բեկանել, իսկ ամբաստանյալի պաշտպանի միջնորդությունը մերժել՝ ամբաստանյալին ազատ արձակելու հնարավորությունը ճանաչելով անթույլատրելի:

The possibility of releasing the defendant who committed murder with particular cruelty in Lori was declared inadmissible: the court completely granted the prosecutor's appeal
On June 7, 2022 the Court of General Jurisdiction of the First Instance of Lori Region made a decision against canceling the detention chosen against K. Q. and choosing bail as a preventive measure against the latter. The amount of bail was established 15 million AMD, which was paid on June 16, 2022, and the defendant was released from arrest.
Let's remember still on January 15, 2019, G. M., born in 1978, was brought to the " Medical Center of Spitak" in an agony state with a gunshot wound in the abdomen, amputation of the left ear and a cut wound in the right ear, died without regaining consciousness. K. Q. was arrested. According to decision of 18 January, 2019 of the investigation body, he was involved as an accused and was charged under Article 104, Part 2, Point 5 and Article 235, Part 1 of the RA Criminal Code. Detention was chosen as a preventive measure.
On June 24, 2022, the prosecutor filed an appeal against the decision of the Court of General Jurisdiction of First Instance of Lori Region, stating that:
- The circumstance of exerting influence on the witnesses by the defendant K. Q. still remains,
- The seriousness of the crime and the severity of the punishment may prompt a person to hide from the investigation or hinder the disclosure of the truth in the case (imprisonment for a period from twelve to twenty years, or life imprisonment is envisaged for such a crime),
- In addition, tools of the crime - the gun and the knife, have not been found yet, the risk of hiding materials important to the case by the defendant has not decreased, which was not considered by the court of first instance.
The prosecutor found that the decision of the court to replace detention with bail as a preventive measure against defendant K. Q. is apparently not justified.
In this context, special attention was also drawn to K. Q.’s personality and the following circumstances which are essential for forming an objective understanding and the degree of severity of the act he is accused for.
He committed the crime in an armed group with firearms and knives, with particular brutality.
The crime was committed in a public institution, in the office of an insurance company.
He acted with particular cruelty toward the victim, in particular, he cut the eardrums with a knife and amputated the left eardrum of the victim who had already received gunshot wounds and was begging for help, etc.
The Criminal Court of Appeal, after examining the appeal of the prosecutor, fully agreeing with the adjustments of the filed appeal, made a decision on October 6, 2022 on abolishing the decision of the court of first instance No. LD2/0085/01/19 of June 7, 2022 on replacing the defendant K. Q.’s detention with bail, and to overturn the defendant's petition, recognizing the possibility of releasing him inadmissible.