Լոռու մարզի երեք բուժհաստատությունում հայտնաբերվել են խաբեությամբ պետությունից գումարներ հափշտակելու դեպքեր. նախաձեռնվել են քրեական վարույթներ
Լոռու մարզի դատախազությունում պետական շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու լիազորություն իրականացնելու շրջանակում  ուսումնասիրություններ են կատարվել մարզի 28 բժշկական հաստատություններում՝ բնակչության ռիսկային խմբերում իրականացված զանգվածային սքրինինգների վերաբերյալ պետության կողմից բժշկական հիմնարկներին հատկացված գումարների տնօրինման օրինաչափությունը պարզելու համար:
Ուսումնասիրությունների արդյունքում երեք բժշկական հաստատությունում՝ «Ուռուտի առողջության առաջնային պահպանման կենտրոն» ՊՈԱԿ–ում, «Վարդաբլուրի բժշկական ամբուլատորիա» ՀՈԱԿ–ում, «Ջրաշենի բժշկական ամբուլատորիա» ՀՈԱԿ–ում, հայտնաբերվել են հանցագործության հատկանիշներ պարունակող տվյալներ: Հատկացված պետական միջոցների,  դրանց ծախսման իրավաչափությունն ու հիմնավորվածությունը պարզելու նպատակով իրականացված ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ «Ուռուտի առողջության առաջնային պահպանման կենտրոն» ՊՈԱԿ–ում 63 շահառուներ չեն անցել անհրաժեշտ հետազոտություններ, «Վարդաբլուրի բժշկական ամբուլատորիա» ՀՈԱԿ–ում ՝ 36, «Ջրաշենի բժշկական ամբուլատորիա» ՀՈԱԿ–ում՝  22 շահառուներ, սակայն այդ անձանց անվամբ պետության կողմից նշված կենտրոնին փոխանցվել են գումարներ։ Մասնավորապես, ի հայտ են եկել պաշտոնատար անձանց կողմից, ծառայողական լիազորություններն օգտագործելով, խաբեությամբ պետությունից գումարներ հափշտակելու և պաշտոնատար անձի կողմից պաշտոնական փաստաթղթերում կեղծ տեղեկություններ կատարելու մասին վկայող տվյալներ:
Լոռու մարզային քննչական վարչության Ստեփանավանի և Սպիտակի քննչական բաժիններում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 255-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետի և ՀՀ քրեական օրենսգրքի 445-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով նախաձեռնվել է երեք  քրեական վարույթ։
Վերադաս դատախազի որոշմամբ՝ քրեական վարույթի նախաքննությունը հանձնարարվել է Հակակոռուպցիոն կոմիտեին: Նախաքննությունը շարունակվում է:

В трех медицинских учреждениях Лорийской области выявлены факты хищения денежных средств государства путем обмана: инициированы уголовные производства
В рамках реализации полномочий по возбуждению иска в защиту государственных интересов в Прокуратуре Лорийской области в 28 медицинских учреждениях области были проведены исследования с целью выяснения схемы распоряжения денежными средствами, выделенными государству медицинским учреждениям по вопросам массовых обследований, проводимых в группах риска населения.
В результате исследований были обнаружены данные, содержащие признаки преступности, в трех медицинских учреждениях, а именно: ГНКО «Урутский центр первичной медико-санитарной помощи», ОНКО «Вардаблурская медицинская поликлиника», ОНКО «Джрашенская медицинская поликлиника». Исследование, проведенное с целью выяснения законности и обоснованности выделенных государственных средств, их расходования, выявило, что 63 бенефициара не прошли необходимые обследования в ГНКО «Урутский центр первичной медико-санитарной помощи», 36- в ОНКО «Вардаблурская медицинская поликлиника», 22 бенефициара- в ОНКО «Джрашенская медицинская поликлиника», но деньги были переведены в упомянутые государством центры на имя этих лиц. В частности, выявились данные, свидетельствующие о том, что должностные лица, используя свои служебные полномочия, мошенническим путем похитили деньги у государства и внесли ложные сведения в официальные документы.
В Степанаванском и Спитакском следственных отделах Лорийского областного следственного управления по признакам пункта 2 части 2 статьи 255 Уголовного кодекса РА и части 1 статьи 445 Уголовного кодекса РА было инициировано три уголовных производства.
По решению вышестоящего прокурора предварительное расследование по уголовному делу поручено Антикоррупционному комитету. Предварительное расследование продолжается.