Պետությանը պատճառվել է 350 միլիոն դրամի գույքային վնաս
Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում   Պետական գույքի կառավարման կոմիտեից ստացված փաստաթղթերի ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ  «Գույքի գնահատման և աճուրդի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ը 2021թ.-ին իրականացրել է  Երևանի Դավիթ Բեկի փ. 155/1 հասցեում գտնվող պետական սեփականություն հանդիսացող 2159 քմ մակերեսով շինությունների և 4498 քմ մակերեսով հողամասի գնահատում, որի արժեքը, 15.01.2021թ. գնահատման հաշվետվությամբ, կազմել է 234 մլն 703 հազար դրամ:
Կառավարության համապատասխան որոշմամբ, այն 175 մլն 104 հազար դրամով օտարվել է քաղաքացի Լ. Խ.-ին:
Մինչդեռ, Կադաստրի կոմիտեի «e-cadastre.am» կայքում առկա տվյալների համաձայն, նշված անշարժ գույքի շուկայական արժեքին մոտարկված կադաստրային արժեքը կազմում է շուրջ 527 մլն 616 հազար դրամ, այսինքն՝ շուրջ 2 անգամ ավել գնահատման և շուրջ 3 անգամ ավել վաճառքի արժեքից:
Ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ  արձանագրված փաստերը վկայում են, որ ՊՈԱԿ-ի գնահատողի կողմից կազմված և նույն ՊՈԱԿ-ի գլխավոր տնօրենի կողմից հաստատված գնահատման հաշվետվությամբ՝ 527 մլն 616 հազար դրամ արժեքով վերոնշյալ հասցեում գտնվող պետական սեփականություն հանդիսացող 2159 քմ մակերեսով շինությունները և 4498 քմ մակերեսով հողամասը գնահատվել են 234 մլն 703 հազար դրամ, որն էլ հիմք է ընդունվել նշված անշարժ գույքի օտարման համար: Արդյունքում, նշված գույքն օտարվել է 175 մլն 104 հազար դրամով կամ շուրջ 3 անգամ պակաս շուկայական արժեքին մոտարկված կադաստրային արժեքից՝ պետությանը պատճառելով շուրջ 350 մլն դրամի առանձնապես խոշոր չափերի գույքային վնաս՝ առաջացնելով ծանր հետևանքներ:
Նկատի ունենալով, որ ուսումնասիրությամբ առկա են եղել պաշտոնատար անձի կողմից իր պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելու կամ ծառայողական պարտականությունները չկատարելու՝ շահադիտական, անձնական այլ շահագրգռվածությունից կամ խմբային շահերից ելնելով, ծանր հետևանքներ առաջացնելու, ինչպես նաև՝ 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցագործության՝ պաշտոնեական կեղծիք կատարելու հատկանիշներ, Պետական շահերի պաշտպանության վարչության կողմից կատարված ուսումնասիրության արդյունքներն ուղարկվել են Հակակոռուպցիոն կոմիտե՝ քրեական վարույթ նախաձեռնելու:

Государству нанесен материальный ущерб в размере 350 млн драм
При изучении документов, поступивших из Комитета по управлению государственным имуществом в Управление по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры, было установлено, что ГНКО «Центр оценки имущества и аукциона» в 2021г. осуществляло оценку сооружений государственной собственности площадью 2159 кв.м и земельного участка площадью 4498 кв.м, расположенных по адресу: ул. Давида Бека 155/1 г. Еревана, стоимость которых на 15.01.2021 г. согласно отчету об оценке, составила 234 млн 703 тысячи драм.
Согласно соответствующему решению правительства, она была отчуждена гражданину Л.Х. на сумму 175 млн 104 тысячи драм.
Между тем, по данным, имеющимся на сайте Комитета Кадастра «e-cadastre.am», кадастровая стоимость, приближенная к рыночной стоимости указанной недвижимости, составляет около 527 млн 616 тысяч драм, то есть примерно в 2 раза больше, чем оценка, и примерно в 3 раза больше продажной стоимости.
Исследование показало, что зафиксированные факты доказывают, что согласно отчету об оценке, подготовленному оценщиком ГНКО и утвержденному генеральным директором того же ГНКО, сооружения государственной собственности площадью 2159 кв.м и земельный участок площадью из 4498 кв.м по вышеуказанному адресу стоимостью 527 миллионов 616 тысяч драм были оценены 234 миллиона 703 тысячи драм, что стало основанием для отчуждения указанного недвижимого имущества. В результате указанное имущество было отчуждено за 175 млн 104 тысячи драм или примерно в 3 раза меньше кадастровой стоимости, приближенной к рыночной стоимости, причинив государству имущественный ущерб в особо крупных размерах, около 350 млн драм, что повлекло за собой тяжелые последствия.
Принимая во внимание, что по результатам исследования имелись признаки использования должностным лицом своего служебного положения вопреки интересам службы либо невыполнения должностных обязанностей из корыстных, иных личных или групповых интересов, повлекшие тяжкие последствия, а также признаки преступления, предусмотренного частью 1 статьи 314,- совершения должностного подлога, результаты исследования, проведенного Управлением по защите государственных интересов, направлены в Антикоррупционный комитет для инициирования уголовного производства.