Պետությանը պատճառվել է 350 միլիոն դրամի գույքային վնաս
Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում   Պետական գույքի կառավարման կոմիտեից ստացված փաստաթղթերի ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ  «Գույքի գնահատման և աճուրդի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ը 2021թ.-ին իրականացրել է  Երևանի Դավիթ Բեկի փ. 155/1 հասցեում գտնվող պետական սեփականություն հանդիսացող 2159 քմ մակերեսով շինությունների և 4498 քմ մակերեսով հողամասի գնահատում, որի արժեքը, 15.01.2021թ. գնահատման հաշվետվությամբ, կազմել է 234 մլն 703 հազար դրամ:
Կառավարության համապատասխան որոշմամբ, այն 175 մլն 104 հազար դրամով օտարվել է քաղաքացի Լ. Խ.-ին:
Մինչդեռ, Կադաստրի կոմիտեի «e-cadastre.am» կայքում առկա տվյալների համաձայն, նշված անշարժ գույքի շուկայական արժեքին մոտարկված կադաստրային արժեքը կազմում է շուրջ 527 մլն 616 հազար դրամ, այսինքն՝ շուրջ 2 անգամ ավել գնահատման և շուրջ 3 անգամ ավել վաճառքի արժեքից:
Ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ  արձանագրված փաստերը վկայում են, որ ՊՈԱԿ-ի գնահատողի կողմից կազմված և նույն ՊՈԱԿ-ի գլխավոր տնօրենի կողմից հաստատված գնահատման հաշվետվությամբ՝ 527 մլն 616 հազար դրամ արժեքով վերոնշյալ հասցեում գտնվող պետական սեփականություն հանդիսացող 2159 քմ մակերեսով շինությունները և 4498 քմ մակերեսով հողամասը գնահատվել են 234 մլն 703 հազար դրամ, որն էլ հիմք է ընդունվել նշված անշարժ գույքի օտարման համար: Արդյունքում, նշված գույքն օտարվել է 175 մլն 104 հազար դրամով կամ շուրջ 3 անգամ պակաս շուկայական արժեքին մոտարկված կադաստրային արժեքից՝ պետությանը պատճառելով շուրջ 350 մլն դրամի առանձնապես խոշոր չափերի գույքային վնաս՝ առաջացնելով ծանր հետևանքներ:
Նկատի ունենալով, որ ուսումնասիրությամբ առկա են եղել պաշտոնատար անձի կողմից իր պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելու կամ ծառայողական պարտականությունները չկատարելու՝ շահադիտական, անձնական այլ շահագրգռվածությունից կամ խմբային շահերից ելնելով, ծանր հետևանքներ առաջացնելու, ինչպես նաև՝ 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցագործության՝ պաշտոնեական կեղծիք կատարելու հատկանիշներ, Պետական շահերի պաշտպանության վարչության կողմից կատարված ուսումնասիրության արդյունքներն ուղարկվել են Հակակոռուպցիոն կոմիտե՝ քրեական վարույթ նախաձեռնելու:

Property damage of 350 million AMD was caused to the state
The studies of the documents received from the State Property Management Committee in the Department of State Interests Protection of the Prosecutor General’s Office showed that "Property Appraisal and Auction Center" SNOC carried out during 2021 regarding the area 2159 sq. m. and 4498 sq. m. area which are state property at the address Davit Bek 155/1 with 234 million 703 thousand AMD value according to the statement of 15.01.2021.
According to the relevant decision of the Government it was alienated to citizen L. Kh. for 175 million 104 thousand AMD.
Meanwhile, according to the data available on the website of the Cadastre Committee "e-cadastre.am", the cadastral value approximated to the market value of the mentioned real estate is about 527 million 616 thousand AMD, i.e, about 2 times more than it was estimated and about 3 times more than the sale value.
It was found in the result of research that the recorded facts prove that according to the report prepared by the appraiser of SNCO and approved by General Director of the same Director General, the state-owned buildings with an area of ​​2159 square meters with the value of 527 million 616 thousand drams and a plot of land with an area of ​​4498 square meters with 234 million 703 thousand drams situated at the above-mentioned address were estimated, which was taken as the basis for the alienation of the mentioned real estate. In the result, the mentioned property was expropriated for 175 million 104 thousand AMD or about 3 times less than the cadastral value approximated to the market value, causing the state a particularly large property damage of about 350 million AMD, causing serious consequences.
Taking into account that according to the study, there were evidences of abuse of official position by the officials against the interests of the service or not performing official duties due to mercenary purposes, other personal interests or group interests, causing serious consequences, as well as the crime envisaged according to Article 314, Part 1, the results of the study conducted by the State Interests Protection Department were sent to the Anti-Corruption Committee to initiate criminal proceedings.