Հաստատված է համարվել ՃՈ հրամանատարի մեղավորությունը. Լեո-Պարոնյան փողոցների խաչմերուկում տեղի ունեցած վրաերթի գործով նախաքննությունն ավարտվում է
Սոնա Մնացականյանին Երևան քաղաքի Պարոնյան և Լեո փողոցների խաչմերուկում վրաերթի ենթարկելու և անզգուշությամբ մահ պատճառելու փաստի առթիվ Քննչական կոմիտեում նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունն ավարտվում է. այն կուղարկվի դատարան՝ ըստ էության քննության:
Նշված դեպքի առթիվ կատարված նախաքննությամբ վարույթն իրականացնող մարմինը հաստատված է համարել, որ Ճանապարհային ոստիկանություն ծառայության ուղեկցող սպայական վաշտի 3-րդ սպայական դասակի հրամանատար Ա. Ն.-ն, գտնվելով ծառայության մեջ, իրեն ամրակցված Տոյոտա Պրադո մակնիշի, 505 II 01 հաշվառման համարանիշի ծառայողական ավտոմեքենայով 2022 թ.-ի ապրիլի 26-ին՝ ժամը 18։19-ին, հատուկ շարասյան տրանսպորտային միջոցների ուղեկցում իրականացնելիս, թույլ է տվել  մի շարք խախտումներ: Մասնավորապես, թույլ է տվել Կառավարության 2007 թ.-ի հունիսի 28-ի թիվ 955-Ն որոշմամբ հաստատված Ճանապարհային երթևեկության կանոնների 67-րդ կետի, 2006 թ.-ի օգոստոսի 18-ի թիվ 1467-Ն որոշմամբ հաստատված հատուկ նշանակության տրանսպորտային միջոցների ուղեկցման և էսկորտ ուղեկցման ավտոտրանսպորտային շարասյուների անվտանգ երթևեկության ապահովման կարգի 28-րդ կետի, ինչպես նաև Ճանապարհային երթևեկության անվտանգության ապահովման մասին օրենքի 23-րդ հոդվածի 3-րդ մասի պահանջներին հակասող գործողություններ, ստեղծել է վթարային իրադրություն և ավտոմեքենայի առջևի աջ մասով վրաերթի է ենթարկել հետիոտների համար նախատեսված լուսացույցի կանաչ լույսի առկայության պայմաններում իր ընթացքի ուղղությամբ՝ ձախից դեպի աջ հանգիստ քայլերով հետիոտնային նշագծումների վրայով Պարոնյան փողոցը հատող հետիոտն Սոնա Մնացականյանին, որի արդյունքում վերջինիս անզգուշությամբ պատճառվել է մահ: Այնուհետև, Ա. Ն.-ն, խախտելով «Ճանապարհային երթևեկության անվտանգության ապահովման մասին» օրենքի 24-րդ հոդվածի 4-րդ մասի պահանջները, թողել է ճանապարհատրանսպորտային պատահարի վայրը և հեռացել։
Միաժամանակ, նշված քրեական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազը, քննարկելով 2022 թ.-ի սեպտեմբերի 26-ին Երևան քաղաքի դատախազությունում ստացված՝ Երևան քաղաքի Պարոնյան և Լեո փողոցների խաչմերուկի երթևեկությունը կարգավորող Արամ Լորսաբյանի, հատուկ նշանակության տրանսպորտային միջոցի ուղեկցման շարասյան ղեկավար Արթուր Սահակյանի, շքախմբի (կորտեժի) պատասխանատու ղեկավար Գրիգորի Առաքելյանի և տուժող Սոնա Մնացականյանի նկատմամբ Քրեական դատավարության օրենսգրքի 12-րդ հոդվածի 1-ին մասի հիմքով նախկին Քրեական օրենսգրքի 247-րդ հոդվածի 2-րդ մասով հանրային քրեական հետապնդում չհարուցելու մասին քննիչի միջնորդությունը, այն բավարարել է՝ գտնելով, որ քրեական վարույթով ձեռք բերված փաստական տվյալների և ճանապարհային երթևեկության անվտանգության ոլորտը կարգավորող իրավանորմերի համակողմանի ուսումնաիրության արդյունքում հաստատվել է, որ վրաերթի նախորդող պահին Երևան քաղաքի Պարոնյան և Լեո փողոցների խաչմերուկը կարգավորող Ա. Լ.-ն գտնվել է ՃԵԿ-ի 16-րդ կետի 2-րդ ենթակետով սահմանված կարգավորման դիրքով և կատարել է նույն կանոնների 17-րդ կետի պահանջներից բխող գործողություններ, այսինքն՝ Ա. Լ.-ի կողմից պահպանվել են ճանապարհային երթևեկության անվտանգության կանոնները, որպիսի պայմաններում նրա արարքում բացակայում է նախկին Քրեական օրենսգրքի 247-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված հանցակազմը։
Անդրադառնալով Գ. Ա.-ի և Ա. Ս.-ի գործողություններին՝ դատախազն իր որոշմամբ արձանագրել է, որ ՀՀ նախկին քրեական օրենսգրքի 247-րդ հոդվածի դիսպոզիցիան պետք է դիտարկել և դրա որոշակիությունը գնահատել ճանապարհային երթևեկության մասնակիցների գործողությունները կարգավորող հիմնական նորմատիվ իրավական ակտի՝ «Հատուկ նշանակության տրանսպորտային միջոցների ուղեկցման և էսկորտ ուղեկցման ավտոտրանսպորտային շարասյունների անվտանգ երթևեկության ապահովման կարգը հաստատելու մասին» Կառավարության 18.08.2006թ.-ի թիվ 1467-Ն որոշման շրջանակներում, համաձայն որի հատուկ նշանակության տրանսպորտային միջոցների ուղեկցման և էսկորտ ուղեկցման ժամանակ շքախմբի (կորտեժի) պատասխանատու ղեկավարն ու շարասյան ղեկավարը (ուղեկցող խմբի ավագը) անձնական պատասխանատվություն են կրում երթևեկության սահմանված արագության պահպանման համար: Սակայն նշված որոշումը բովանդակում է սոսկ ընդհանուր բնույթի պահանջ՝ երթևեկության սահմանված արագության պահպանման համար՝ առանց սահմանելու այն իրագործելու հստակ մեխանիզմները, այսինքն՝ չկա օրենքով կամ նորմատիվ իրավական այլ ակտերով կանոնակարգված այնպիսի նորմ, որը կսահմանի անձանց, տվյալ դեպքում՝ Գ.Ա.-ի և Ա.Ս.-ի վրա դրված պարտականության իրականացման կառուցակարգը։ Մինչդեռ, անձը չի կարող ենթարկվել պատասխանատվության այնպիսի արարքի համար, որն իրավական որոշակիության չափանիշին բավարարող եղանակով նախատեսված չէ գործող օրենքով: Այսինքն, առկա է օրենսդրական բաց այն առումով, որ սահմանված չէ «Հատուկ նշանակության տրանսպորտային միջոցների ուղեկցման և էսկորտ ուղեկցման ավտոտրանսպորտային շարասյունների անվտանգ երթևեկության ապահովման կարգը հաստատելու մասին» Կառավարության 18.08.2006թ.-ի թիվ 1467-Ն որոշման 18-րդ հոդվածով սահմանված պարտականության իրականացման կարգը, որպիսի  պայմաններում իրավակիրառողը զրկված է համապատասխան գործողությունների հակաօրինականությունը գնահատելու, ուստի և պատասխանատու անձանց արարքում տվյալ հանցակազմի առկայությունը հաստատելու օբյեկտիվ հնարավորությունից:  Հետևաբար, Ա. Ս.-ի և Գ. Ա.-ի գործողությունները դիտարկելով քրեական վարույթով ձեռք բերված փաստական տվյալների, վերը շարադրված իրավակարգավորումների լույսի ներքո՝ հաստատված է համարվել, որ վերջիններիս արարքներում բացակայում է ՀՀ նախկին քրեական օրենսգրքի 247-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված հանցագործության հանցակազմը:
Միաժամանակ, նույն որոշմամբ դատախազն արձանագրել է, որ քրեական վարույթով ձեռք բերված փաստական տվյալները վկայում են այն մասին, որ տուժող Սոնա Մնացականյանը  փողոցի երթևեկելի մասը հատել է հետիոտնի համար նախատեսված անցումով, կանաչ լույսի առկայությամբ, և միևնույն ժամանակ ձեռք չեն բերվել բավարար փաստական տվյալներ, որոնք կհաստատեին, որ վերջինիս համար տեսանելի և ընկալելի են եղել կանաչ լուսի առկայությամբ ճանապարհի հատումը արգելելու վերաբերյալ կարգավարի գործողությունները, որպիսի պայմաններում նրա արարքում բացակայում են նախկին Քրեական օրենսգրքի 247-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված հանցագործության հանցակազմի հատկանիշները։

Вина командира ДП подтверждена. Предварительное следствие по делу о ДТП на перекрестке улиц Лео-Пароняна завершается
Завершается предварительное следствие по уголовному делу, инициированному в Следственном комитете по факту наезда на Сону Мнацаканян на перекрестке улиц Пароняна и Лео города Еревана и причинения смерти по неосторожности, оно будет направлено в суд для рассмотрения по существу.
По данным предварительного следствия по делу, орган, осуществляющий производство, счел подтвержденным, что командир 3-го офицерского взвода офицерской роты службы «Дорожной полиции» А.Н., 26-го апреля 2022г. будучи за рулем закрепленного за ним служебного автомобиля марки «Toyota Prado» с регистрационным номерным знаком 505 II 01 в процессе сопровождения специальной автоколонны, допустил ряд нарушений.
В частности, допустил действия, противоречащие требованиям пункта 67 Правил дорожного движения, утвержденных постановлением Правительства номер 955-Н от 28-го июня 2007г., пункта 28 Порядка по обеспечению безопасного движения при сопровождении транспортных средств специального назначения и эскорт- сопровождения, утвержденного постановлением номер 1467 от 18-го августа 2006г., а также части 3 статьи 23 закона «Об обеспечении безопасности дорожного движения», создал аварийную ситуацию и совершил наезд на Сону Мнацаканян, которая переходила дорогу на зеленый свет по пешеходному переходу, вследствие чего последней была причинена смерть по неосторожности. Затем А.Н., нарушив требования части 4 статьи 24 закона «Об обеспечении безопасности дорожного движения», покинул место дорожно- транспортного происшествия.
Одновременно прокурор, осуществляющий надзор за законностью указанного уголовного производства, рассмотрев ходатайство следователя о невозбуждении публичного уголовного преследования в отношении Арама Лорсабяна, регулирующего движение на пересечении улиц Пароняна и Лео города Еревана, Артура Саакяна, руководителя колонны автомобиля специального назначения, Григория Аракеляна, ответственного руководителя кортежа и потерпевшей Соны Мнацаканян  на основании части 1 статьи 12 Уголовно- процессуального кодекса РА по части 2 статьи 247 бывшего Уголовного кодекса РА, полученное в Прокуратуру города Еревана 26-го сентября 2022г., удовлетворил его, находя, что в результате комплексного изучения фактических данных, полученных по уголовному делу, и правовых норм, регулирующих сферу безопасности дорожного движения, было подтверждено, что в момент до столкновения регулирующий пересечение улиц Пароняна и Лео в городе Ереване А.Л. находился в нормативном положении, установленном подпунктом 2 пункта 16 ПДД, и совершал действия, вытекающие из требований пункта 17 тех же правил, то есть правила безопасности дорожного движения А.Л были соблюдены, при таких условиях в его деянии отсутствует состав преступления, предусмотренный частью 2 статьи 247 бывшего Уголовного кодекса РА.
Обращаясь к действиям Г.А. и А.С., прокурор в своем постановлении зафиксировал, что следует рассмотреть диспозицию статьи 247 бывшего УК РА и оценить ее определенность в основном нормативно-правовом акте, регламентирующем действия участников дорожного движения,- в рамках постановления Правительства  № 1467-Н «Об утверждении Порядка по обеспечению безопасного движения при сопровождении транспортных средств специального назначения и эскорт- сопровождения», от 18-го августа 2006г., согласно которому ответственный руководитель автоколонны (кортежа) и руководитель автоколонны (капитан группы сопровождения) несут персональную ответственность при проводке и сопровождении автомобилей специального назначения за соблюдение установленной скорости движения. Однако указанное решение содержит лишь общее требование о соблюдении заданной скорости движения, без определения конкретных механизмов его реализации, то есть отсутствует такая регламентированная законом или иными нормативными правовыми актами норма, которая бы определяла механизм реализации возложенной в данном случае на А.С. и Г.А. обязанности.
При этом лицо не может быть привлечено к ответственности за деяние, не предусмотренное действующим законом, отвечающим стандарту правовой определенности. Иными словами, имеется законодательный пробел в том смысле, что порядок реализации обязанности, установленной статьей 18 постановления Правительства № 1467-Н «Об утверждении Порядка по обеспечению безопасного движения при сопровождении транспортных средств специального назначения и эскорт- сопровождения» от 18.08.2006г., не определен, в условиях чего правоприменитель лишается объективной возможности оценить противоправность соответствующих действий и установить наличие состава преступления в действиях ответственных лиц. Следовательно, рассмотрением действий А.С. и Г.А. в свете фактических данных, полученных в ходе уголовного производства, и изложенных выше правовых норм было подтверждено, что в действиях последних отсутствует состав преступления, предусмотренный частью 2 статьи 247 бывшего Уголовного кодекса РА.
В то же время в том же постановлении прокурор констатировал, что фактические данные, полученные в ходе уголовного производства, свидетельствуют о том, что потерпевшая Сона Мнацаканян перешла проезжую часть по пешеходному переходу, на зеленый свет, и в то же время, не были собраны фактические данные, которые подтвердили бы, что для последней действия офицера по запрету перехода дороги на зеленый свет были видимы и ощутимы, в условиях которого в ее действии отсутствуют признаки состава преступления, предусмотренного частью 2 статьи 247 бывшего Уголовного кодекса.