Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն այսօր ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինին:
Դեսպանը շնորհավորել է Աննա Վարդապետյանին պատասխանատու պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ և վստահություն հայտնել, որ Հայաստանի և Ռուսաստանի գլխավոր դատախազությունների միջև համագործակցությունը կամրապնդվի և շարունակական բնույթ կկրի:
Աննա Վարդապետյանը ողջունել է դեսպանին և խնդրել իր բարեմաղթանքները փոխանցել ռուս գործընկերոջը՝ գլխավոր դատախազ Իգոր Կրասնովին՝ ընդգծելով, որ պատրաստակամ է առավելագույն ջանք ներդնել երկու կառույցների միջև ստեղծված գործընկերային և վստահելի հարաբերությունները որակապես նոր հարթություն տեղափոխելու համար:
Նախքան համագործակցությանը վերաբերող հարցերին անդրադառնալը՝ գլխավոր դատախազ Վարդապետյանը ներկայացրել է սեպտեմբերի 13-ին ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված լայնածավալ ագրեսիայի հետևանքները՝ ընդգծելով Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքից ադրբեջանական զինուժի անհապաղ դուրսբերման, հայ ռազմագերիների վերադարձի և հրադադարի անվերապահ պահպանման անհրաժեշտությունը։
Գլխավոր դատախազը խոսել է նաև Ադրբեջանի ԶՈՒ կողմից կատարված պատերազմական հանցագործությունների՝ հայ ռազմագերիների սպանությունների, հայ զինծառայողների, այդ թվում` կանանց խոշտանգման դեպքերի մասին և շեշտել այս և նախորդող ժամանակահատվածներում իրականացված աղաղակող պատերազմական հանցագործություններ կատարած անձանց և կազմակերպիչներին պատասխանատվության ենթարկելու անհրաժեշտությունը:
Դեսպան Կոպիրկինը նշել է, որ Ռուսաստանը գործադրում է բոլոր ջանքերը բարձրացված հարցերը լուծելու համար՝ հավելելով, որ Հայաստանի անվտանգության ապահովումը Ռուսաստանի Դաշնության առաջնահերթություններից է:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են նաև երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր, որոնք հիմնականում վերաբերել են իրավական փոխօգնությանը:

Генеральный прокурор приняла посла РФ в Армении
Генеральный прокурор Анна Вардапетян приняла сегодня Чрезвычайного и полномочного посла Российской Федерации в Республике Армения Сергея Копыркина.
Посол поздравил Анну Вардапетян со вступлением на ответственную должность и выразил уверенность, что сотрудничество между генеральными прокуратурами Армении и России будет укрепляться и носить непрерывный характер.
Анна Вардапетян приветствовала посла и попросила передать наилучшие пожелания своему российскому коллеге, генеральному прокурору Игорю Краснову, подчеркнув, что готова приложить максимум усилий для того, чтобы партнерские и доверительные отношения, установившиеся между двумя структурами, были выведены на качественно новый уровень.
Прежде чем перейти к вопросам, связанным с сотрудничеством, генеральный прокурор Вардапетян представила последствия широкомасштабной агрессии, развязанной Азербайджаном на суверенной территории Республики Армения 13 сентября, подчеркнув необходимость немедленного вывода азербайджанских вооруженных сил с суверенной территории Республики Армения, возвращения армянских военнопленных и безусловного соблюдения режима прекращения огня.
Генеральный прокурор также рассказала о военных преступлениях, совершенных ВС Азербайджана, убийствах армянских военнопленных, случаях пыток армянских военнослужащих, в том числе женщин, и подчеркнула необходимость привлечения к ответственности лиц и организаторов, совершивших вопиющие военные преступления, в этот и предыдущие периоды.
Посол Копыркин отметил, что Россия прилагает все усилия для решения поднятых вопросов, добавив, что обеспечение безопасности Армении является одним из приоритетов Российской Федерации.
В ходе встречи стороны также обсудили другие вопросы, представляющие взаимный интерес, которые в основном касались взаимной правовой помощи.