Գլխավոր դատախազ Վարդապետյանը Կոլեգիայի նիստ է անցկացրել. ներկայացվել է գլխավոր դատախազի նոր տեղակալը
Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի նախագահությամբ այսօր տեղի է ունեցել Կոլեգիայի նիստ:
Նախքան օրակարգային հարցին անդրադառնալը՝ Կոլեգիայի անդամները մեկ րոպե լռությամբ հարգել են Ադրբեջանի ագրեսիայի հետևանքով արիաբար զոհված հայորդիների հիշատակը:
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ 2022թ. սեպտեմբերի 26-ից գլխավոր դատախազի տեղակալի պաշտոնը թափուր է՝ Աննա Վարդապետյանը, համաձայն «Դատախազության մասին» օրենքի իրավակարգավորման, Կոլեգիայի անդամներին է ներկայացրել գլխավոր դատախազի տեղակալի թեկնածու Արթուր Պողոսյանին, անդրադարձել թեկնածուի կենսագրությանը, անձնական և մասնագիտական հատկանիշներին:
Գլխավոր դատախազ Վարդապետյանի առաջարկությամբ, Կոլեգիայի անդամները կարծիք են հայտնել առաջարկության վերաբերյալ՝ միաձայն ընդգծելով Արթուր Պողոսյանի մասնագիտական և մարդկային բարձր որակները, արհեստավարժությունը, աշխատանքի նկատմամբ սրտացավությունն ու նվիրվածությունը:
Գլխավոր դատախազը, եզրափակելով հարցի քննարկումը, նշել է, որ այսօր ապրում ենք մի ժամանակահատվածում, երբ խնդիր ունենք դիմագրավելու ներքին և  արտաքին մարտահրավերները: «Այսօր յուրաքանչյուրիս պաշտոնը խրամատ է: Պարոն Պողոսյան, ես ուրախ եմ, որ դուք վերադառնում եք Դատախազություն: Վստահաբար, դուք այն մարդկանցից եք, ում հետ միասին ես այդ խրամատը ուղիղ և փոխաբերական իմաստներով պատրաստ եմ պահել: Ձեզ բարի ծառայություն, բարի վերադարձ: Ուրախ եմ, որ ձեր նշանակման փաստաթղթի տակ դրված կլինի իմ ստորագրությունը»,- շեշտել է գլխավոր դատախազը:
Գլխավոր դատախազի տեղակալի թեկնածու Արթուր Պողոսյանը շնորհակալություն է հայտնել հնչած բոլոր կարծիքների ու գնահատականների համար՝ վստահեցնելով, որ կանի հնարավորն ու անհնարինը Դատախազության հեղինակությունը, դատախազի պատիվն ու բարի համբավը բարձր պահելու համար:

Генеральный прокурор Вардапетян провела заседание Коллегии был представлен новый заместитель генерального прокурора
Сегодня состоялось заседание Коллегии под председательством генерального прокурора Анны Вардапетян.
Прежде чем обратиться к вопросу повестки дня, члены Коллегии почтили минутой молчания память армян, мужественно погибших в результате агрессии Азербайджана.
Учитывая тот факт, что с 26-го сентября 2022г. должность заместителя генерального прокурора является вакантной, Анна Вардапетян в соответствии с правовым регулированием Закона «О прокуратуре» представила членам Коллегии кандидата в заместители генерального прокурора Артура Погосяна, обратилась к биографии кандидата, личным и профессиональным качествам.
По предложению генерального прокурора Вардапетян члены Коллегии выразили свое мнение по поводу предложения, единогласно подчеркнув высокие профессиональные и человеческие качества Артура Погосяна, его профессионализм, отзывчивость и преданность делу.
Генеральный прокурор, завершая обсуждение вопроса, отметила, что сегодня мы живем в период, когда нужно предотвратить внутренние и внешние вызовы. «Сегодня должность каждого из нас- траншея. Господин Погосян, я рада, что Вы возвращаетесь в Прокуратуру. Уверенна, Вы один из тех, с кем я готова охранять эту траншею в прямом и переносном смысле. Доброй службы Вам, с возвращением. Я рада, что моя подпись будет поставлена ​​под Вашим документом о назначении», - подчеркнула генеральный прокурор.
Кандидат в заместители генерального прокурора Артур Погосян поблагодарил за все мнения и оценки, заверив, что сделает все возможное и невозможное для поддержания репутации Прокуратуры, чести и доброго имени прокурора.