Գլխավոր դատախազ Վարդապետյանը Կոլեգիայի նիստ է անցկացրել. ներկայացվել է գլխավոր դատախազի նոր տեղակալը
Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի նախագահությամբ այսօր տեղի է ունեցել Կոլեգիայի նիստ:
Նախքան օրակարգային հարցին անդրադառնալը՝ Կոլեգիայի անդամները մեկ րոպե լռությամբ հարգել են Ադրբեջանի ագրեսիայի հետևանքով արիաբար զոհված հայորդիների հիշատակը:
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ 2022թ. սեպտեմբերի 26-ից գլխավոր դատախազի տեղակալի պաշտոնը թափուր է՝ Աննա Վարդապետյանը, համաձայն «Դատախազության մասին» օրենքի իրավակարգավորման, Կոլեգիայի անդամներին է ներկայացրել գլխավոր դատախազի տեղակալի թեկնածու Արթուր Պողոսյանին, անդրադարձել թեկնածուի կենսագրությանը, անձնական և մասնագիտական հատկանիշներին:
Գլխավոր դատախազ Վարդապետյանի առաջարկությամբ, Կոլեգիայի անդամները կարծիք են հայտնել առաջարկության վերաբերյալ՝ միաձայն ընդգծելով Արթուր Պողոսյանի մասնագիտական և մարդկային բարձր որակները, արհեստավարժությունը, աշխատանքի նկատմամբ սրտացավությունն ու նվիրվածությունը:
Գլխավոր դատախազը, եզրափակելով հարցի քննարկումը, նշել է, որ այսօր ապրում ենք մի ժամանակահատվածում, երբ խնդիր ունենք դիմագրավելու ներքին և  արտաքին մարտահրավերները: «Այսօր յուրաքանչյուրիս պաշտոնը խրամատ է: Պարոն Պողոսյան, ես ուրախ եմ, որ դուք վերադառնում եք Դատախազություն: Վստահաբար, դուք այն մարդկանցից եք, ում հետ միասին ես այդ խրամատը ուղիղ և փոխաբերական իմաստներով պատրաստ եմ պահել: Ձեզ բարի ծառայություն, բարի վերադարձ: Ուրախ եմ, որ ձեր նշանակման փաստաթղթի տակ դրված կլինի իմ ստորագրությունը»,- շեշտել է գլխավոր դատախազը:
Գլխավոր դատախազի տեղակալի թեկնածու Արթուր Պողոսյանը շնորհակալություն է հայտնել հնչած բոլոր կարծիքների ու գնահատականների համար՝ վստահեցնելով, որ կանի հնարավորն ու անհնարինը Դատախազության հեղինակությունը, դատախազի պատիվն ու բարի համբավը բարձր պահելու համար:

The Prosecutor General Vardapetyan organized a Board Meeting: the new Deputy Prosecutor General was represented
A Board Meeting was held today chaired by the Prosecutor General Anna Vardapetyan.
Before addressing the issue of the agenda, the members of the Board observed a minute of silence in memory of the Armenians who died bravely in the result of the aggression by Azerbaijan.
Taking into consideration that since September 26, 2022, the position of the Deputy Prosecutor General has been vacant, Anna Vardapetyan, introduced Artur Poghosyan, the candidate for Deputy Prosecutor General to the members of the Board, in accordance with the legal regulation of the Law "On the Prosecutor’s Office", referred to the candidate's biography, personal and professional qualities.
Following the recommendation of Prosecutor General Vardapetyan, members of the Board expressed their opinion on the recommendation, unanimously emphasizing Artur Poghosyan's high professional and human qualities, professionalism and devotion to the work.
Concluding the discussion of the issue, the Prosecutor General, noted that we are living in a period when we have to face internal and external challenges. "Today, everyone's position is a trench. Mr. Poghosyan, I am glad that you are coming back to the Prosecutor's Office. Surely, you are one of those people with whom I am ready to keep that trench literally and figuratively. Wish you good service, welcome back. It is my pleasure to put my signature under your appointment document," the Prosecutor General pointed out.
Artur Poghosyan, the candidate for the Deputy Prosecutor General, expressed his gratitude for all the opinions and appreciations, assuring that he will do his best to maintain the reputation and honor of the Prosecutor's Office on the highest level.