Գլխավոր դատախազը ԵԽ գործընկերներին ներկայացրել է Հայաստանի սուվերեն տարածքի նկատմամբ սանձազերծված ադրբեջանական լայնածավալ ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրավիճակը
Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն այսօր ընդունել է Եվրոպայի խորհրդի երևանյան գրասենյակի ղեկավար Մարտինա Շմիդտին և ԵԽ իրավական բարեփոխումների և մարդու իրավունքների հարցերով համագործակցության ծրագրերի բաժնի փոխտնօրեն Լիլիթ Դանեղյանին:
Գլխավոր դատախազը կարևորել է Եվրոպայի խորհրդի հետ մի շարք ուղղություններով ծրագրերը՝ միտված հատկապես կոռուպցիայի դեմ պայքարին, դատաիրավական բարեփոխումներին և քրեական արդարադատությանը:
Նախքան հետագա համագործակցությանը վերաբերող հարցերին անդրադառնալը՝ գլխավոր դատախազ Վարդապետյանը ԵԽ գործընկերներին ներկայացրել է սեպտեմբերի 13-ին Հայաստանի Հանրապետության սուվերեն տարածքի նկատմամբ սանձազերծված ադրբեջանական լայնածավալ ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրավիճակը և շեշտել, որ ադրբեջանական զորքերը պետք է դուրս գան ՀՀ օկուպացված տարածքներից: Այս համատեքստում Աննա Վարդապետյանը կարևորել է միջազգային հանրության հստակ դիրքորոշումներն ու գործողությունները՝ ՀՀ ինքնիշխան տարածքներից ադրբեջանական զորքերը ետ քաշելու ուղղությամբ:
Հանդիպման ընթացքում Եվրոպայի խորհրդի ներկայացուցիչներ Մարտինա Շմիդտն ու Լիլիթ Դանեղյանն ընդգծել են Գլխավոր դատախազության հետ համագործակցության կարևորությունը մի շարք առանցքային ուղղություններով և փոխգործակցությունը խորացնելու պատրաստակամություն են հայտնել:

The Prosecutor General presented to the partners from the Council of Europe the situation arisen in the result of the large-scale aggression unleashed by Azerbaijan in the sovereign territory of Armenia
Today the Prosecutor General Anna Vardapetyan received the Head of the Council of Europe Office in Yerevan, Martina Schmidt and the Deputy Director of the Department of Cooperation Programs on Legal Reforms and Human Rights Affairs of the Council of Europe, Lilit Daneghyan.
The Prosecutor General highlighted the projects with the Council of Europe in a number of directions, especially focused on the fight against corruption, judicial reforms and criminal justice.
Before addressing issues related to further cooperation, the Prosecutor General Vardapetyan presented the partners of CoE the situation arisen by the large-scale Azerbaijani aggression unleashed in the sovereign territory of the Republic of Armenia on September 13 and emphasized that the Azerbaijani troops must leave the occupied territories of the Republic of Armenia. In this context, Anna Vardapetyan attached importance to the clear positions and actions of the international community in the direction of withdrawal of the Azerbaijani troops from the sovereign territories of the Republic of Armenia.
During the meeting, the representatives of the Council of Europe Martina Schmidt and Lilit Daneghyan underlined the importance of cooperation with the Prosecutor General’s Office in a number of crucial areas and expressed their interest in further enhancing the cooperation.