Հայաստանի նորընտիր գլխավոր դատախազը շնորհավորական ուղերձներ է ստացել Ռուսաստանի և Բելառուսի գլխավոր դատախազներից
Հայաստանի Հանրապետության նորընտիր գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ շնորհավորական ուղերձներ է ստացել Ռուսաստանի Դաշնության և Բելառուսի Հանրապետության գլխավոր դատախազներից:
ՌԴ գլխավոր դատախազ Իգոր Կրասնովի շնորհավորական ուղերձում, մասնավորապես, նշված է.
«Հարգելի՛ Աննա Կարենի,
Ընդունեք ամենաջերմ շնորհավորանքները Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազի բարձր պաշտոնին նշանակվելու կապակցությամբ:
Ռուսաստանի և Հայաստանի դատախազության մարմիններին ավանդաբար կապում են փոխըմբռնման, հարգանքի և ընդհանուր արժեքների վրա հիմնված ամուր բարեկամական հարաբերությունները:
Անկասկած, մեզ կհաջողվի պահել փոխգործակցության զարգացման մեկնարկած վեկտորը, միասին հակազդել կազմակերպված հանցավորությանը, կոռուպցիային, մեր քաղաքացիների կյանքի և առողջության դեմ հանցավոր ոտնձգություններին, անչափահասների հետ կապված հանցագործություններին, գլոբալ անվտանգության դեմ ուղղված այլ մարտահրավերներին և սպառնալիքներին:
Համոզված եմ, որ Ձեր աշխատանքային որակները և պրոֆեսիոնալիզմը թույլ կտան ապահովել օրենքի գերակայություն, օրինականության երաշխիքներ և ինչպես գրել է հայտնի հայ պոետ Պ. Սևակը, միշտ «ճշմարտության ափերը տեսնեք, արհամարհեք սուտը և պայքարեք անարդարության դեմ»:
Հավաստում եմ լինել բաց և պատրաստակամ կառուցողական երկխոսության համագործակցության բոլոր ուղղություններով:
Ցանկանում եմ Ձեզ անսպառ էներգիա, հոգու տոկունություն, ոգեշնչում և նպատակասլացություն նոր պատասխանատու պաշտոնում՝ դատախազության համակարգի ամրապնդման, զարգացման և հետագա կատարելագործման հարցում»:
Բելառուսի գլխավոր դատախազ Անդրեյ Շվեդի շնորհավորական ուղերձում նշված է.
Ընդունեք իմ անկեղծ շնորհավորանքները Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ։
Այս պատասխանատու պետական պաշտոնում նշանակումը վկայում է Ձեր արժանիքների, մասնագիտական և անձնային որակների բարձր գնահատման մասին:
Վստահ եմ, որ մեր պետությունների դատախազությունների միջև ձևավորված փոխըմբռնումը և կառուցողական համագործակցությունը կշարունակի զարգանալ նաև ապագայում։
Մաղթում եմ Ձեզ քաջառողջություն, բարեկեցություն և հաջողություններ Ձեր մասնագիտական գործունեության մեջ»:

The newly elected Prosecutor General of Armenia has received congratulatory messages from the Prosecutor Generals of Russia and Belarus
Anna Vardapetyan, the newly elected Prosecutor General of the Republic of Armenia, has received congratulatory messages from the Prosecutor Generals of the Russian Federation and the Republic of Belarus.
In the congratulatory message of the Prosecutor General of the RF - Igor Krasnov, it is particularly stated:
"Dear Anna,
Accept the warmest congratulations on the appointment to the high position of Prosecutor General of the Republic of Armenia.
The Prosecutor's Offices of Russia and Armenia are traditionally linked by strong friendly relations based on mutual understanding, respect and common values.
No doubt, together we’ll be able to promote the launched vector of cooperation, fight against organized crime, corruption, criminal encroachments on the life and health of our citizens, crimes related to minors, other challenges and threats to global security.
I am confident that your working skills and professionalism will ensure the rule of law, guarantees of legality and as the famous Armenian poet P. Sevak wrote, “always see the shores of truth, despise lies and fight against injustice".
I reaffirm my openness and readiness for constructive dialogue in all directions of cooperation.
I wish you inexhaustible energy, fortitude, inspiration and achievements in the new responsible position in strengthening, developing and further improving the prosecutor's office system."
In the congratulatory message of the Prosecutor General of Belarus, Andrei Shved, it is stated:
Accept my sincere congratulations on the appointment to the position of Prosecutor General of the Republic of Armenia.
The appointment to this responsible public position shows the high appreciation of your merits, professional and personal qualities.
I am confident that the mutual understanding and constructive cooperation between the prosecutor's offices of our states will continue to develop in the future.