Աղվան Հովսեփյանին հանցակցելու դրվագով Վրեժ Մարկոսյանի վերաբերյալ կայացվել է մեղադրական դատավճիռ
Գլխավոր դատախազությունը 2022 թվականի ապրիլի 15-ին Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան էր ուղարկել քրեական գործ՝ ըստ մեղադրանքի Աղվան Գառնիկի Հովսեփյանի և Վրեժ Վարանցովի Մարկոսյանի, որը դատարանի՝ 2022 թվականի ապրիլի 19-ի որոշմամբ ընդունվել էր վարույթ:
Հիշեցնենք, որ նշված գործով Վ.Մարկոսյանին մեղադրանք էր առաջադրվել հանրորեն վտանգավոր այն արարքը կատարելու համար, որ նա, ՀՀ գլխավոր դատախազի, այնուհետև՝ ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի պաշտոնները զբաղեցրած Ա.Հովսեփյանի դրդմամբ, 2017 թվականի ապրիլի 10-ին վատնել է Վարշամ Ղարիբյանի կողմից իրեն վստահված Երևան քաղաքի Աջափնյակ համայնքի Գ1 թաղամասի թիվ 29/11 հասցեում գտնվող 3,0078 հեկտար մակերեսով առանձնապես խոշոր չափերով՝ 672.400.000 ՀՀ դրամ արժողությամբ հողամասը՝ այն համապատասխան պայմանագրով նվիրաբերելով Ա. Հովսեփյանի որդուն՝ Արմեն Հովսեփյանին, որի սեփականության իրավունքն այդ հողամասի նկատմամբ ՀՀ անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեում գրանցվել է նույն թվականի ապրիլի 13-ին:
Դատարանի՝ 2022 թվականի օգոստոսի 4-ի որոշմամբ, նշված քրեական գործից անջատվել էր Վ.Մարկոսյանի վերաբերյալ քրեական գործը:
2022 թվականի սեպտեմբերի 16-ին տեղի ունեցած դատական նիստի ժամանակ, ամբաստանյալ Վ.Մարկոսյանը հայտարարել է, որ առաջադրված մեղադրանքում իրեն լիովին մեղավոր է ճանաչում և միջնորդել է կիրառել համաձայնեցման վարույթ: Դատարանն ամբաստանյալի այդ միջնորդությունը բավարարել է:
Նկատի ունենալով, որ Վ.Մարկոսյանը 72 տարեկան է, ինչպես նաև հիմք ընդունելով Քրեական և Քրեական դատավարության օրենսգրքերի համապատասխան նորմերի դրույթները, համաձայնեցման վարույթի շրջանակում կողմերը համաձայնվել են ամբաստանյալին մեղսագրվող արարքի համար հետևյալ պատժատեսակի և պատժաչափի վերաբերյալ՝
• Վ.Մարկոսյանի նկատմամբ որպես պատիժ նշանակել ազատազրկում՝ 5 տարի 4 ամիս ժամկետով (այս գործով առավելագույն պատժաչափն է, որ կարող էր նշանակվել համաձայնեցման վարույթի շրջանակում),
• ­Կի­րա­ռել 01.11.2018թ. ընդունված «Էրեբունի-Երևանի հիմնադրման 2800-ամյակի և Հայաստանի առաջին հանրապետության անկախության հռչակման 100-ամյակի կապակցությամբ քրեական գործերով համաներում հայտարարելու մասին» ՀՀ օրենքի 2-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետը և Վ. Մարկոսյանին պատժից ազատել:
Արդյունքում` Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի՝ 2022 թվականի հոկտեմբերի 3-ի դատավճռով Վ.Մարկոսյանը մեղավոր է ճանաչվել համապատասխան հանցանքի կատարման մեջ, նրա նկատմամբ որպես պատիժ նշանակվել է 5 տարի 4 ամիս ժամկետով ազատազրկում և,  01.11.2018թ. ընդունված «Էրեբունի-Երևանի հիմնադրման 2800-ամյակի և Հայաստանի առաջին հանրապետության անկախության հռչակման 100-ամյակի կապակցությամբ քրեական գործերով համաներում հայտարարելու մասին» ՀՀ օրենքի 2-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետի կի­րա­ռմամբ, նա պատժից ազատվել է:
Նշենք նաև, որ համաձայնեցման վարույթի շրջանակում, տուժողը Վ. Մարկոսյանի նկատմամբ պահանջ չի ներկայացրել:

Indictment was made against Vrezh Markosyan in the case of complicity in a crime with Aghvan Hovsepyan
On April 15, 2022, the Prosecutor General's Office sent a criminal case against Aghvan /Garnik/ Hovsepyan and Vrezh /Varantsov/ Markosyan to the First Instance Court of General Jurisdiction of Yerevan City which was accepted to proceedings according to the decision of the court of April 19, 2022.
Let's remind that in the mentioned case, V. Markosyan was accused for committing publicly dangerous act that is, at the instigation of A. Hovsepyan, who held the positions of the RA Prosecutor General and then the Chairman of the RA Investigative Committee, on April 10, 2017, squandered the land plot with the area 3.0078 hectares, with the value of 672.400.000 AMD entrusted to him by Varsham Gharibyan, located at No. 29/11 G1 blocks  of Ajapnyak community, Yerevan, by donating it to A. Hovsepyan's son, Armen Hovsepyan, whose ownership right to that plot of land was registered in the RA State Committee of Real Estate Cadastre on April 13 of the same year.
According to the decision of the court on August 4, 2022, the criminal case against the accused V. Markosyan was split from the mentioned criminal case.
During the court hearing of September 16, 2022, the accused V. Markosyan declared that he pleads guilty on all accounts and requested to apply the conciliation procedure. The court granted the motion of the accused.
Bearing in mind that V. Markosyan is 72 years old, as well as based on the provisions of the relevant norms of the Criminal and Criminal Procedure Codes, within the framework of the conciliation proceedings, the parties agreed on the following type of punishment and punishment for the act for which the defendant is guilty:
• Imprisonment for 5 years and 4 months was imposed on V. Markosyan (in this case, it is the maximum sentence that could be imposed within the framework of the conciliation proceedings).
• Apply on 01.11.2018 Article 2, Part 2, Point 5 of the RA Law "On declaring amnesty in criminal cases in connection with the 2800th anniversary of the founding of Erebuni-Yerevan and the 100th anniversary of the declaration of independence of the first Republic of Armenia" and release V. Markosyan from the determined punishment.
In the result V. Markosyan was found guilty of committing the relevant crime according to the judgment of the First Instance Court of General Jurisdiction of Yerevan City of October 3, 2022 and was sentenced to 5 years and 4 months imprisonment, and, according to Article 2, Part 2, Point 5 of the RA Law "On declaring amnesty in criminal cases in connection with the 2800th anniversary of the founding of Erebuni-Yerevan and the 100th anniversary of the declaration of independence of the first Republic of Armenia" was released from the determined punishment.
It should also be noted that in the scope of the reconciliation proceedings, the victim did not file a claim against V. Markosyan.