Աղվան Հովսեփյանին հանցակցելու դրվագով Վրեժ Մարկոսյանի վերաբերյալ կայացվել է մեղադրական դատավճիռ
Գլխավոր դատախազությունը 2022 թվականի ապրիլի 15-ին Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան էր ուղարկել քրեական գործ՝ ըստ մեղադրանքի Աղվան Գառնիկի Հովսեփյանի և Վրեժ Վարանցովի Մարկոսյանի, որը դատարանի՝ 2022 թվականի ապրիլի 19-ի որոշմամբ ընդունվել էր վարույթ:
Հիշեցնենք, որ նշված գործով Վ.Մարկոսյանին մեղադրանք էր առաջադրվել հանրորեն վտանգավոր այն արարքը կատարելու համար, որ նա, ՀՀ գլխավոր դատախազի, այնուհետև՝ ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի պաշտոնները զբաղեցրած Ա.Հովսեփյանի դրդմամբ, 2017 թվականի ապրիլի 10-ին վատնել է Վարշամ Ղարիբյանի կողմից իրեն վստահված Երևան քաղաքի Աջափնյակ համայնքի Գ1 թաղամասի թիվ 29/11 հասցեում գտնվող 3,0078 հեկտար մակերեսով առանձնապես խոշոր չափերով՝ 672.400.000 ՀՀ դրամ արժողությամբ հողամասը՝ այն համապատասխան պայմանագրով նվիրաբերելով Ա. Հովսեփյանի որդուն՝ Արմեն Հովսեփյանին, որի սեփականության իրավունքն այդ հողամասի նկատմամբ ՀՀ անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեում գրանցվել է նույն թվականի ապրիլի 13-ին:
Դատարանի՝ 2022 թվականի օգոստոսի 4-ի որոշմամբ, նշված քրեական գործից անջատվել էր Վ.Մարկոսյանի վերաբերյալ քրեական գործը:
2022 թվականի սեպտեմբերի 16-ին տեղի ունեցած դատական նիստի ժամանակ, ամբաստանյալ Վ.Մարկոսյանը հայտարարել է, որ առաջադրված մեղադրանքում իրեն լիովին մեղավոր է ճանաչում և միջնորդել է կիրառել համաձայնեցման վարույթ: Դատարանն ամբաստանյալի այդ միջնորդությունը բավարարել է:
Նկատի ունենալով, որ Վ.Մարկոսյանը 72 տարեկան է, ինչպես նաև հիմք ընդունելով Քրեական և Քրեական դատավարության օրենսգրքերի համապատասխան նորմերի դրույթները, համաձայնեցման վարույթի շրջանակում կողմերը համաձայնվել են ամբաստանյալին մեղսագրվող արարքի համար հետևյալ պատժատեսակի և պատժաչափի վերաբերյալ՝
• Վ.Մարկոսյանի նկատմամբ որպես պատիժ նշանակել ազատազրկում՝ 5 տարի 4 ամիս ժամկետով (այս գործով առավելագույն պատժաչափն է, որ կարող էր նշանակվել համաձայնեցման վարույթի շրջանակում),
• ­Կի­րա­ռել 01.11.2018թ. ընդունված «Էրեբունի-Երևանի հիմնադրման 2800-ամյակի և Հայաստանի առաջին հանրապետության անկախության հռչակման 100-ամյակի կապակցությամբ քրեական գործերով համաներում հայտարարելու մասին» ՀՀ օրենքի 2-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետը և Վ. Մարկոսյանին պատժից ազատել:
Արդյունքում` Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի՝ 2022 թվականի հոկտեմբերի 3-ի դատավճռով Վ.Մարկոսյանը մեղավոր է ճանաչվել համապատասխան հանցանքի կատարման մեջ, նրա նկատմամբ որպես պատիժ նշանակվել է 5 տարի 4 ամիս ժամկետով ազատազրկում և,  01.11.2018թ. ընդունված «Էրեբունի-Երևանի հիմնադրման 2800-ամյակի և Հայաստանի առաջին հանրապետության անկախության հռչակման 100-ամյակի կապակցությամբ քրեական գործերով համաներում հայտարարելու մասին» ՀՀ օրենքի 2-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետի կի­րա­ռմամբ, նա պատժից ազատվել է:
Նշենք նաև, որ համաձայնեցման վարույթի շրջանակում, տուժողը Վ. Մարկոսյանի նկատմամբ պահանջ չի ներկայացրել:

По эпизоду соучастия в преступлении с Агваном Овсепяном в отношении Маркосяна Врежа вынесен обвинительный приговор
15 апреля 2022 года Генеральная прокуратура направила в Суд первой инстанции города Еревана уголовное дело в отношении Овсепяна Агвана Гарниковича и Маркосяна Врежа Варанцововича, которое решением суда от 19 апреля 2022 года было принято к производству.
Напомним, что по указанному делу Маркосян В. обвинялся в совершении общественно опасного деяния, за то, что он по подстрекательству Овсепяна А., занимавшего должности Генерального прокурора РА, а затем Председателя Следственного комитета РА, 10 апреля 2017 года растратил вверенный ему Гарибяном Варшамом земельный участок площадью 3.0078 га в особо крупных размерах- стоимостью 672.400.000 драм, расположенный по адресу: г. Ереван, община Ачапняк, район Г1, дом № 29/11, по соответствующему договору подарив его сыну Овсепяна А.- Овсепяну Армену, право собственности которого на этот земельный участок было зарегистрировано в Госкомитете кадастра недвижимости РА 13 апреля того же года.
Решением суда от 4 августа 2022 года уголовное дело в отношении Маркосяна В. было выделено из указанного уголовного дела.
В ходе судебного заседания, состоявшегося 16 сентября 2022г., подсудимый Маркосян В. заявил, что в предъявленном обвинении полностью признает себя виновным и просил применить примирительное производство. Суд удовлетворил ходатайство подсудимого.
Принимая во внимание, что Маркосяну В. 72 года, а также взяв за основу положения соответствующих норм Уголовного и Уголовно-процессуального кодексов, в рамках примирительного производства стороны договорились о следующем виде и размере наказания за инкриминируемое подсудимому деяние:
• В отношении Маркосяна В. в качестве наказания назначить лишение свободы на срок 5 лет и 4 месяца (в данном случае это максимальное наказание, которое может быть назначено в рамках примирительного производства),
• Применить пункт 5 части 2 статьи 2 Закона РА «Об объявлении амнистии по уголовным делам по случаю 2800-летия основания Эребуни-Еревана и 100-летия провозглашения независимости Первой Республики Армения» и освободить Маркосяна В. от наказания.
В результате приговором Суда первой инстанции города Еревана от 3 октября 2022г. Маркосян В. был признан виновным в совершении соответствующего преступления, в качестве наказания ему было назначено лишение свободы на срок 5 лет и 4 месяца лишения свободы, а применением пункта 5 части 2 статьи 2 Закона РА «Об объявлении амнистии по уголовным делам по случаю 2800-летия основания Эребуни-Еревана и 100-летия провозглашения независимости Первой Республики Армения» он был освобожден от наказания.
Отметим также, что в рамках примирительного производства потерпевший не предъявлял требования к Маркосяну В.