Պողոս Պողոսյանի սպանության գործով դատաբժիշկներ Շ.Գ.-ի և Գ.Հ.-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել է պաշտոնավարման կասեցումը
Գլխավոր դատախազությունը 2022 թվականի հոկտեմբերի 28-ին տեղեկացրել էր, որ 2001 թվականի սեպտեմբերի 25-ին, Երևան քաղաքի «Առագաստ» սրճարանի զուգարանի միջանցքում Պողոս Պողոսյանին կյանքից զրկելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործով փորձագետներ Շ.Գ-ի և Գ.Հ.-ի կողմից ակնհայտ կեղծ եզրակացություն տալու փաստով 2022 թվականի հոկտեմբերի 26-ին նախաձեռնվել է քրեական վարույթ:
Նշված վարույթի շրջանակում նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազի կողմից 2022 թվականի նոյեմբերի 17-ին դատաբժիշկներ Շ.Գ-ի և Գ.Հ.-ի նկատմամբ կայացվել են հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու մասին որոշումներ և դրանք ուղարկվել են նախաքննություն իրականացնող քննիչին՝ մեղադրյալներին ներկայացնելու համար:
2022 թվականի նոյեմբերի 21-ին հսկող դատախազի համաձայնությամբ նախաքննություն իրականացնող քննիչի կողմից որոշումներ են կայացվել պայմանագրային հիմունքներով աշխատող մեղադրյալներ Շ.Գ.-ի և Գ.Հ.-ի նկատմամբ պաշտոնավարման կասեցումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին, ինչը ենթադրում է վերջիններիս լիազորությունների իրականացման կամ աշխատանքային գործունեության ժամանակավոր ընդհատում:
Որոշման պատճենն ուղարկվել է ՀՀ առողջապահության նախարարության դատական բժշկության գիտագործական կենտրոն՝ այն կատարելու համար:

Suspension of office was selected as a preventive measure against SH.G. and G.H., forensic medical experts in the murder case of Poghos Poghosyan
On 28 October 2022, the Prosecutor General’s Office reported that a criminal case had been initiated in 26 October 2022 with the fact of giving an apparently false opinion for the case of depriving Poghos Poghosyan of his life in the corridor of the "Aragast" cafe’s toilet, on the 25 of September.
On 17 November 2022, the supervising prosecutor made decisions on initiating public criminal prosecution against SH.G. and G.H. and send them to the investigator conducting the preliminary investigation.
On 21 November 2022, with the consent of the supervising prosecutor, the investigator conducting the preliminary investigation made decisions on selecting the suspension of office as preventive means against the defendants SH.G. and G.H., which supposes a temporary interruption of the latters’ work activity.
The Decision’s copy was sent to the “Scientific-Practical Center of Forensic Medicine” Snco of the Ministry of Health of the Republic of the RA.