Առանձին լրատվամիջոցներ հղում կատարելով ՀՀ վիճակագրական ծառայության կողմից հրապարակված՝ 2022թ. առաջին յոթ ամիսների ընթացքում հանրապետությունում գրանցված հանցագործությունների վիճակագրական տվյալներին՝ ներկայացրել են նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համադրությամբ հանցավորության ընդհանուր էական աճի պատկեր՝ այդ թվում արձանագրելով սպանությունների շուրջ 5 անգամ աճ:
Հաշվի առնելով, որ վիճակագրության զուտ թվային տվյալների նման պարզ վերարտադրումը կարող է թյուր կարծիք ձևավորել հանցավորության ընդհանուր վիճակի անոմալ վատթարացման, հետևաբար նաև՝ հանրապետությունում հանցավորության վիճակի վերահսկելիության վերաբերյալ՝ անհրաժեշտ ենք համարում պարզաբանել հետևյալը:
Արձանագրված դեպքերի քանակական աճի պատկերը պայմանավորված է մի շարք այնպիսի նոր հանգամանքներով, որոնք առավելապես պայմանավորված են քրեական և քրեական դատավարության նոր օրենսգրքերի իրավակարգավորումների, պահանջների ազդեցությամբ վարվող վիճակագրության մեթոդաբանության փոփոխությամբ:
Մասնավորապես, ՀՀ քրեական դատավարության նոր օրենսգրքի ուժի մեջ մտնելու հանգամանքի բերումով առերևույթ հանցագործության դեպքերի լուծման ընթացակարգն էապես փոխվել է: Վերացել է նյութերի նախապատրաստման փուլը, և ցանկացած այնպիսի հաղորդման կապակցությամբ, որով փաստվող դեպքին ողջամտորեն կարող է տրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքով նախատեսված որևէ արարքին համապատասխանելու նախնական իրավական գնահատական, նախաձեռնվում է քրեական վարույթ և իրականացվում նախաքննություն:
Նման կարգավորումների պայմաններում բոլոր այն իրավիճակներում, որոնցով նախկինում նախապատրաստվել են նյութեր, այժմ նախաձեռնվում են քրեական վարույթներ:
Արդյունքում, օրինակ, եթե նախկինում նախապատրաստվում էին նյութեր և բռնի մահվան վերաբերյալ փաստական տվյալներ ձեռք բերելու դեպքում էր քրեական գործ հարուցվում, ապա այժմ բոլոր այդ դեպքերով անհապաղ, սակայն ոչ ուշ, քան 24 ժամվա ընթացքում նախաձեռնվում է քրեական վարույթ գլխավորապես առերևույթ սպանության դեպքի կապակցությամբ և իրականացվում է նախաքննություն:
Որպես նշվածի հիմնավորում, փաստենք, որ 2022 թվականի առաջին յոթ ամիսների տվյալներով ՀՀ ոստիկանության կողմից արձանագրված սպանության դեպքերի թիվը կազմել է 163, որոնցից 134-ը կամ 82.2%-ը հանկարծամահության դեպքր են, իսկ միայն 29-ը՝ այնպիսի դեպքեր, որոնցով նախկին կարգավորումների պայմաններում քրեական գործը հարուցվում էր սպանության դեպքի առթիվ:
Որպես վերը նշվածի հիմնավորում նշենք նաև, որ մարդու դեմ ուղղված հանցագործություններն աճել են 70.6 %-ով, առանձնապես ծանր հանցագործությունները՝ 163-ով կամ 90.6%-ով / 180-343/: Փաստորեն՝ առանձնապես ծանր հանցագործությունների ավելացած 163 դեպքից միայն 134-ը կամ 82.2%-ը հենց հանկարծամահություն հանդիսացող դեպքերն են, որոնցով վարույթ է նախաձեռնվել սպանության դեպքի առթիվ:
Այսպիսով, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ՝ առերևույթ իրական սպանության դեպքերի թիվը հակառակը՝ նվազել է 4-ով կամ 12.1 %-ով: Սպանության փորձի դեպքերի թիվը նույնպես նվազել է 5-ով կամ 17.2%-ով /29-24/, ինչի վերաբերյալ ՀՀ գլխավոր դատախազությունը հայտնել է 2022թ. օգոստոսի 30-ին հրապարակած հաղորդագրությամբ:
Բացի այդ 2021 թվականի օգոստոսի 30-ից ՀՀ քրեական նախկին օրենսգրքում ավելացել էր նոր հանցատեսակ՝ նախատեսված 137.1 հոդվածով, որն էականորեն ազդել է հանցավորության վիճակն արտացոլող թվական ցուցանիշների վրա:
Մասնավորապես, նշված հոդվածով արձանագրված դեպքերի թիվը 2022 թվականի առաջին յոթ ամիսներին կազմել է 1160, մինչդեռ 2021 թվականի 1-ին յոթ ամիսներին օբյեկտիվ իրականության մեջ գոյություն ունեցող նույնանման արարքները, փաստորեն, քրեականացված չեն եղել:
Որպես վերը նշվածի հիմնավորում՝ փաստենք, որ տվյալ հանցատեսակի հաշվին են նաև ավելացել մարդու դեմ ուղղված հանցագործությունների դեպքերը. աճը կազմել է 1562 կամ 70.6 % /2211-3773/, որից 30.7 %-ը միայն կազմել են 2003թ. ընդունված քրեական օրենսգրքի 137.1 հոդվածով նախատեսված դեպքերը:
Այսինքն հանցագործությունների շարժընթացում չեն արձանագրվել էական այնպիսի փոփոխություններ կամ շեղումներ, որոնք կարող էին ազդել հանցավորության և իրավակարգի ընդհանուր վիճակի վերահսկելիության վրա:

Ссылаясь на отдельные СМИ, опубликованные Статистической службой РА статистические данные о преступлениях 2022г., зарегистрированных в республике за первые семь месяцев, представили картину общего значительного роста преступности по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, в том числе 5-кратного увеличения количества убийств.
Принимая во внимание, что такое простое воспроизведение чисто числовых данных статистики может составить ложное мнение об аномальном ухудшении общего состояния преступности, а значит, и об управляемости состояния преступности в республике, считаем необходимым уточнить следующее.
Картина количественного роста зарегистрированных дел обусловлена рядом таких новых обстоятельств, которые в основном вызваны изменением методики статистики, проводимой под влиянием правовых норм и требований нового уголовного и уголовно-процессуального кодексов.
В частности, в связи со вступлением в силу нового Уголовно-процессуального кодекса Республики Армения существенно изменился порядок разрешения явно уголовных дел. Стадия подготовки материалов завершена, и в связи с любым таким сообщением, по которому задокументированному делу может быть обоснованно дана предварительная правовая оценка соответствия тому или иному деянию, предусмотренному Уголовным кодексом РА, возбуждается уголовное дело и проводится предварительное расследование.
По таким правилам сейчас возбуждаются уголовные дела по всем ситуациям, по которым ранее готовились материалы.
В результате, например, если раньше готовились материалы и возбуждалось уголовное дело по факту получения фактических сведений о насильственной смерти, то теперь уголовное дело по всем этим делам возбуждается незамедлительно, но не позднее, чем в течение 24 часов, в основном в связи с делом о предполагаемом убийстве, и проводятся следственные действия.
В качестве обоснования вышеизложенного укажем, что по данным за первые семь месяцев 2022 года количество зарегистрированных Полицией РА дел об убийствах составило 163, из них 134 или 82,2% случаев внезапной смерти, и только 29 были такие случаи, что по условиям прежних правил уголовное дело было возбуждено по факту убийства.
В качестве обоснования вышеизложенного следует также отметить, что преступления против людей увеличились на 70,6%, особо тяжкие преступления на 163 или 90,6% /180-343/. Фактически только 134 или 82,2% из прироста 163 дел об особо тяжких преступлениях составляют дела о внезапной смерти, по которым возбуждено дело об убийстве.
Таким образом, по сравнению с аналогичным периодом прошлого года количество якобы реальных убийств уменьшилось на 4 или 12,1%. На 5 или 17,2% /29-24/, также уменьшилось количество случаев покушения на убийство, о чем говорилось в сообщении Генеральной прокуратуры РА 30 августа 2022г.
Кроме того, с 30 августа 2021 года в прежний Уголовный кодекс РА был добавлен новый вид преступления по статье 137.1, что существенно повлияло на числовые показатели, отражающие состояние преступности.
В частности, количество дел, зафиксированных по указанной статье за первые семь месяцев 2022 года, составило 1160, тогда как за первые семь месяцев 2021 года аналогичные деяния, существующие в объективной реальности, фактически не были криминализированы.
В обоснование сказанного констатируем, что за счет этого вида преступлений также участились случаи преступлений против людей: прирост составил 1562 или 70,6% /2211-3773/, из них 30,7% были случаи, предусмотренные статьей 137.1 Уголовного кодекса, принятого в 2003г.
Иными словами, существенных изменений или отклонений в ходе совершения преступлений, способных повлиять на управляемость преступностью и общее состояние правовой системы, не произошло.