«Սուրմալու» առևտրի կենտրոնում տեղի ունեցած պայթյունի դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթով 4 անձ ձերբակալվել է
25.08.2022թ. Երևան քաղաքի դատախազությունում ստացվել և ուսումնասիրվել է սույն թվականի օգոստոսի 14-ին` ժամը 13:30-ի սահմաններում, Երևան քաղաքի Արշակունյաց պողոտայի 15-րդ հասցեում գտնվող «Սուրմալու» առևտրի կենտրոնում տեղի  ունեցած պայթունի դեպքով նախաձեռնված  և ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության ծանր հանցագործությունների քննության բաժնում քննվող քրեական վարույթի նյութերը: Ուսումնասիրության արդյունքում քրեական վարութի նյութերում առկա, անձանց կողմից հանցանքի կատարման մասին վկայող փաստերի հիման վրա 25.08.2022թ. քրեական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազը իր նախաձեռնությամբ որոշում է կայացրել երկու անձի նկատմամբ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 357-րդ հոդվածի 2-րդ մասով(  Հոդված 357.Հրդեհային անվտանգության կանոնները կամ պահանջները խախտելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է մարդու մահ կամ այլ ծանր հետևանք` ) հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու մասին:
Որոշումներն ուղարկվել են քննիչին և հանձնարարություն է տրվել օրենքով սահմնանված ժամկետում նշված անձանց մեղադրանք ներկայացնել և կալանավորումը որպես խափանման  միջոց ընտրելու միջնորդություն ներկայացնել դատարան: Բացի այդ, քրեական վարույթի նյութերի ուսումնասիրությամբ պարզվել է նաև, որ առկա փաստերը վկայում են ևս երկու անձի նկատմամբ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 165-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (Հոդված 165.    Անզգուշությամբ երկու կամ ավելի անձանց կյանքից զրկելը)հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու բավարար հիմքերի առկայության մասին, ուստի քննիչին հանձնարարվել է քրեական վարույթ նախաձեռնել նաև ՀՀ քրեական օրենսգրքի 165-րդ հոդվածով և ձեռնմուխ լինել դրանում մեղավոր անձանց քրեական հետապնդում հարուցելուն ուղղված վարույթային գործողություններ կատարելուն:
Նույն օրը քննիչի կողմից ՀՀ քրեական օրենսգրքի 165-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ և նշված անձանց նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու միջնորդություններ են ներկայացվել դատախազին, որոնք բավարարվել են:
Արդեն 26.08.2022թ. չորս անձ ձերբակալվել է՝ երկուսը ՀՀ քրեական օրենսգրքի 357-րդ   հոդվածի 2-րդ մասով, երկուսը՝ 165-րդ հոդվածի 2-րդ մասով: Քրեական վարույթի նախաքննության մանրամասների վերաբերյալ  կտրվի  լրացուցիչ տեղեկատվություն:

По уголовному производству, возбужденному по факту взрыва, произошедшего в торговом центре «Сурмалу», задержаны 4 человека
В Прокуратуру города Еревана поступили и изучены материалы уголовного дела, возбужденного по факту взрыва в торговом центре «Сурмалу», произошедшего 14-го августа сего года по адресу проспект Аршакуняц 15 города Еревана, и расследованного в Отделе по расследованию тяжких преступлений Следственного управления города Еревана Следственного комитета РА. В результате исследования, на основании фактов материалов уголовного дела, свидетельствующих о совершении преступления лицами, 25.08.2022г. прокурор, осуществляющий надзор за законностью уголовного производства, по собственной инициативе в отношении двух лиц по части 2 статьи 357 Уголовного кодекса РА (статья 357: Нарушение правил или требований пожарной безопасности, повлекшее по неосторожности смерть лица или иные тяжкие последствия) вынес постановление о возбуждении публичного уголовного преследования.
Постановления направлены следователю и даны указания о предъявлении обвинения указанным лицам в установленный законом срок и представлении в суд ходатайства об избрании меры пресечения в виде заключения под стражу. Кроме того, при изучении материалов уголовного производства также установлено, что имеющиеся факты свидетельствуют о наличии достаточных оснований для возбуждения публичного уголовного преследования в отношении еще двух лиц по части 2 статьи 165 Уголовного кодекса РА (статья 165: Лишение жизни двух и более лиц по неосторожности), следовательно, следователю было поручено инициировать уголовное производство также по статье 165 Уголовного кодекса РА и произвести процессуальные действия, направленные на возбуждение уголовного преследования в отношении виновных в этом лиц.
В тот же день следователем было возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 165 Уголовного кодекса РА, и прокурору были представлены ходатайства о возбуждении публичного уголовного преследования в отношении указанных лиц, которые были удовлетворены.
Уже 26.08.2022г. были задержаны четыре лица: двое- по части 2 статьи 357 Уголовного кодекса РА, двое- по части 2 статьи 165 Уголовного кодекса РА. О деталях предварительного следствия по уголовному производству будет предоставлена дополнительная информация.