Երևան քաղաքի դատախազը «Երևանի պահածոների գործարան» ՓԲ ընկերության գործունեությունը դադարեցնելու հարցը քննարկելու միջնորդագիր է ներկայացրել
«Սուրմալու» առևտրի կենտրոնում տեղի ունեցած պայթյունի դեպքի առթիվ նախաձեռնված վարույթով քննությունը շարունակվում է:
Քրեական գործի շրջանակում Երևան քաղաքի դատախազ Սևակ Հովհաննիսյանը միջնորդագրեր է ուղարկել ՀՀ քաղաքաշինության տեխնիկական և հրդեհային անվտանգության տեսչական մարմնի ղեկավարին՝ հանցանքի կատարմանը նպաստող հանգամանքները պարզելու և վերացնելու ուղղությամբ: «Սուրմալու» առևտրի կենտրոնում 06.04.2021թ. տեղի ունեցած հրդեհի և 14.08.2022թ. տեղի ունեցած պայթյունի դեպքերի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթների նախաքննության ընթացքում պարզել է, որ ՀՀ քաղաքաշինության, տեխնիկական և հրդեհային անվտանգության տեսչական մարմնի ղեկավարը դեռևս 2021 թվականին հանձնարարել է ստուգում իրականացնել «Երևանի պահածոների գործարան» ՓԲ ընկերությունում:
Ստուգման արդյունքներով օբյեկտում հայտնաբերվել են տեխնիկական և հրդեհային անվտանգության նորմատիվ փաստաթղթերի պահանջների 16 խախտումներ, և արձանագրվել դրանց վերացման ժամկետները: Պարզվել է նաև, որ «Սուրմալու» առևտրի կենտրոնում որոշ տնտեսվարողներ զբաղվել են հրագործական արտադրատեսակների պահեստավորմամբ և ազատ վաճառքով, ինչը չի թույլատրվում համաձայն ՀՀ տարածքային կառավարման և արտակարգ իրավիճակների նախարարի 18.06.2015թ. 595 հրամանով հաստատված հրդեհային անվտանգության կանոնների: Քրեական վարույթի նյութերում առկա փաստաթղթերի ուսումնասիրությունից պարզվել է նաև, որ ՀՀ քաղաքաշինության, տեխնիկական և հրդեհային անվտանգության տեսչական մարմնի ղեկավարի 2021 թվականի փետրվարի 10-ի հանձնարարագրի հիման վրա հանձնարարվել է ստուգում իրականացնել «Երևանի պահածոների գործարան» ՓԲ ընկերությունում (ք. Երևան, Արշակունյաց պող., 15 շենք)՝ տեխնիկական և հրդեհային անվտանգության բնագավառում իրավական ակտերի պահանջների պահպանման վերաբերյալ՝ համաձայն ՀՀ կառավարության 2019 թվականի օգոստոսի 08-ի N 1025-Ն որոշման N 10 հավելվածով նախատեսված ստուգաթերթի: Ստուգման արդյունքներով օբյեկտում փաստացի հայտնաբերվել են տեխնիկական և հրդեհային անվտանգության նորմատիվ փաստաթղթերի պահանջների 16 խախտումներ:
Նախաքննության ընթացքում քննիչի համապատասխան որոշմամբ ՀՀ քաղաքաշինության տեխնիկական և հրդեհային անվտանգության տեսչական մարմնից առգրավված փաստաթղթերի ուսումնասիրությունից պարզվել է, որ արձանագրված խախտումների վերացման վերջնաժամկետից հետո նոր ստուգումներին և կանխարգելիչ միջոցառումներին ուղղված որևէ գործողություն չի իրականացվել:
Մինչդեռ, «Սուրմալու» առևտրի կենտրոնում իրականացված ստուգումների արդյունքում արձանագրվել են հրդեհային անվտանգության կանոնների բազմաթիվ խախտումներ, որոնք արդեն իսկ հրդեհի առաջացման պատճառ են հանդիսացել:
Ելնելով վերոգրյալից և նոր նմանատիպ դեպքերը բացառելու նպատակով` Երևան քաղաքի դատախազը միջնորդագրերով առաջարկել է սեղմ ժամկետում քննարկել Երևանում գործող խոշոր առևտրի կենտրոններում և հատկապես այն առևտրի կենտրոններում, որոնք վերակառուցված են նախկինում այլ նպատակային նշանակությամբ կառուցված շենքերի հիման վրա, ստուգումներ իրականացնելու, հանրապետության ամբողջ տարածքում գործող առևտրի սրահներում և մարդկանց մեծ կուտակում ունեցող վայրերում հրագործական արտադրատեսակների վաճառքով զբաղվող տնտեսվարողների կողմից ԱԻՆ նախարարի 2015 թվականի հրամանի պահանջների կատարման, ինչպես նաև «Երևանի պահածոների գործարան» ՓԲ ընկերության գործունեությունը դադարեցնելու հարցը՝ մինչև ընկերության կողմից այնտեղ արձանագրված հրդեհային անվտանգության կանոնների խախտումների վերացումը:

Прокурор города Еревана подал ходатайство для обсуждения вопроса о прекращении деятельности ЗАО "Ереванский консервный завод".
Следствие по делу о взрыве в торговом центре «Сурмалу» продолжается.
В рамках уголовного дела прокурор города Еревана Севак Ованнисян направил ходатайства начальнику технической и пожарной инспекции градостроительства РА с целью выяснения и устранения обстоятельств, способствовавших совершению преступления. В ходе предварительного следствия по уголовному делу, возбужденному в связи со случаями пожара в ТЦ "Сурмалу" 06.04.2021 и взрыва 14.08.2022г., было установлено, что начальником Инспекции градостроительства, технической и пожарной безопасности РА была заказана проверка в ЗАО "Ереванский консервный завод" еще в 2021г.
По результатам проверки на объекте выявлено 16 нарушений требований технических и нормативных документов по пожарной безопасности, зафиксированы сроки их устранения. Также было установлено, что некоторые предприниматели в торговом центре "Сурмалу" занимались хранением и свободной продажей пиротехнических продуктов, что не допускается по правилам пожарной безопасности, утвержденным приказом N 595 министра территориального управления и чрезвычайных ситуаций РА от 18.06.2015г. Из исследования имеющихся в уголовном производстве документов также установлено, что на основании приказа начальника инспекционного органа по градостроительству, технической и пожарной безопасности РА от 10 февраля 2021 года было дано распоряжение провести проверку в ЗАО «Ереванский Консервный завод" (г. Ереван, пр. Аршакуняц, дом 15) с целью соблюдения требований правовых актов в области технической и пожарной безопасности, в соответствии с контрольным перечнем, предусмотренным Приложением № 10 Постановления Правительства РА № 1025-Н от 08.08.2019. По результатам проверки на объекте фактически выявлено 16 нарушений требований технических и нормативных документов по пожарной безопасности.
В ходе предварительного следствия при изучении документов, изъятых в органе технической и пожарной инспекции градостроительства РА соответствующим постановлением следователя, установлено, что никаких действий, направленных на новые проверки и профилактические мероприятия, после истечения срока устранения зафиксированных нарушений, не проводилось.
Между тем, в результате проверок, проведенных в торговом центре «Сурмалу», было зафиксировано множество нарушений правил пожарной безопасности, которые уже стали причиной пожара.
На основании вышеизложенного и в целях исключения новых подобных случаев прокурор города Еревана предложил в короткие сроки обсудить проведение проверок в крупных торговых центрах, действующих в Ереване, и особенно в торговых центрах, реконструированных на основе зданий, построенных не по назначению, в торговых залах, действующих по всей стране, а также вопрос выполнения требований приказа министра по чрезвычайным ситуациям 2015 года предпринимателями, торгующими фейерверками в местах массового скопления людей, а также приостановление деятельности ЗАО "Ереванский консервный завод" до устранения зафиксированных нарушений правил пожарной безопасности.