Գյումրիում ահաբեկչության մասին կեղծ ահազանգ հնչեցրած անձը կալանավորվել է. Դատախազությունը խստորեն զգուշացնում է
Բացի այդ, 2022թ. օգոստոսի 16-ին ժամը 12:06-ին և ժամը 12:08-ին ՀՀ ոստիկանության օպերատիվ կառավարման կենտրոն և 911 ծառայություն նույն հեռախոսահամարից անձը կրկին տեղեկատվություն է հայտնել այն մասին, որ 5 «էկվադիտ» է տեղադրել հարկայինի մոտ և եթե 20 րոպեում իրեն չմոտենան, իրեն շենքի հետ միասին կպայթեցնի:
Հիշյալ ահազանգերն ստուգելու նպատակով ոստիկանության կողմից ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի Շիրակի վարչության աշխատակիցները տարհանվել են, ոստիկանության ու ՀՀ ԱԻՆ հրշեջ փրկարարական ջոկատի աշխատակիցների կողմից կատարվել են ստուգուման միջոցառումներ, որի արդյուքնում պարզվել է, որ հայտնված տեղեկություններն իրականությանը չեն համապատասխանում:
Դեպքերի առնչությամբ ՀՀ քննչական կոմիտեի Շիրակի մարզային քննչական վարչությունում նախաձեռնվել են քրեական վարույթներ, որոնք միացվել են:
Ձեռնարկված օպերատիվ միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ կեղծ տեղեկություններ հայտնող անձը Գյումրի քաղաքի բնակիչ Ջ.Ս.-ն է, ով նույն օրը՝ օգոստոսի 16-ին, երեկոյան, ձերբակալվել է:
Հսկող դատախազի կողմից օգոստոսի 17-ին որոշում է կայացվել Ջ.Ս.-ի նկատմամբ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 314-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով քրեական հետապնդում հարուցելու մասին՝ այն բանի համար, որ նա հայտնել է ահաբեկչության մասին սուտ տեղեկություն, ինչի արդյունքում ստեղծվել է սարսափի մտնոլորտ, առաջացել խուճապ, որը տևական ժամանակ կազմալուծել է ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի Շիրակի վարչության գործունեությունը:
Օգոստոսի 18-ին նրա նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին միջնորդություն է ներկայացվել Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարան, որը նույն օրը բավարարվել է:
Հաշվի առնելով վերջին շրջանում նմանատիպ բնույթի կեղծ տեղեկություններ հայտնելու դեպքերի աճը՝ ՀՀ գլխավոր դատախազությունը խստորեն զգուշացնում է զերծ մնալ հաղորդակցության ցանկացած միջոցով ահաբեկչության մասին սուտ տեղեկություններ հայտնելու փորձերից, որոնք ժամանակավորապես կազմալուծում են կոնկրետ հաստատությունների բնականոն աշխատանքը, ստեղծում հասարակական միջավայրում վախի, խուճապի տրամադրություններ, խաթարում հասարակական կյանքի կենսագործունեությունը: Բոլոր նման դրսևորումները, լինելով քրեորեն պատժելի, ենթարկվելու են մանրակրկիտ քննության: Ձեռանրկվելու են բոլոր միջոցները՝ այդ թվում նաև անհրաժեշտության դեպքում կիրառելով քրեական վարույթներով իրավական փոխօգնության իրավական ընթացակարգերն ու միջազգային համագործակցության լծակները, հանցավորներին հայտնաբերելու և անխուսափելիորեն քրեական պատասխանատվության ենթարկելու ուղղությամբ:

Задержан человек, поднявший ложную тревогу о терроризме в Гюмри. Обвинение строго предупреждает
Кроме того, 16 августа 2022 г. в 12:06 и 12:08, оперативный штаб Полиции РА и службу 911 с того же номера телефона еще раз лицо сообщило, что он разместил в налоговой инспекции 5 "эквадитов" и если к нему не подойдут в течении 20 минут, взорвет себя вместе со зданием.
В целях проверки указанных звонков полиция эвакуировала сотрудников Ширакского управления КГД РА, полицией и пожарно-спасательным отрядом МЧС РА были проведены проверочные мероприятия, в результате которых было обнаружено, что заявленная информация не соответствует действительности.
По этим делам в Следственном управлении Ширакской области Следственного комитета РА возбуждены уголовные дела, которые былы объединены.
В результате проведенных оперативных мероприятий установлено, что лицом, давшим ложные сведения, является Ж.С., житель Гюмри, задержанный в тот же день, 16 августа, вечером.
17 августа надзирающий прокурор принял решение о возбуждении уголовного дела в отношении Ж.С. по части 1 статьи 314 и пункту 1 части 2 статьи 314 Уголовного кодекса РА, за то, что он сообщил ложные сведения о терроризме, в результате которой была создана атмосфера террора, возникла паника, что на длительное время нарушилась деятельность Ширакского управления Комитета государственных доходов РА.
18 августа в суд общей юрисдикции Ширакского марза было подано ходатайство, которое в тот же день было удовлетворено.
Принимая во внимание участившиеся в последнее время случаи сообщения ложной информации подобного характера, Генеральная прокуратура РА настоятельно предостерегает от попыток сообщения ложной информации о терроризме через любые средства связи, что временно нарушает нормальную работу конкретных учреждений, создает чувства страха и паники в общественной среде, нарушает общественную жизнедеятельность. Все подобные проявления, будучи уголовно наказуемыми, будут тщательно расследоваться. Будут приняты все меры, в том числе, при необходимости, с использованием правовых процедур взаимной правовой помощи в уголовном судопроизводстве и рычагов международного сотрудничества, в целях выявления преступников и неотвратимого привлечения их к уголовной ответственности.