Այսօր «Ժողովուրդ» օրաթերթը, հղում կատարելով 06.04.2021թ. «Սուրմալու» առևտրի կենտրոնում բռնկված հրդեհի փաստով հարուցված քրեական գործով տուժող ՍՊԸ-ի ներկայացուցիչ՝ փաստաբան Տիգրան Մուրադյանի բողոքի (միջնորդության) լուսապատճենին, դատախազությանը մեղադրել է նրանում, որ թեև այդ միջնորդությամբ մատնանշված է եղել «Սուրմալու» առևտրի կենտրոնում առկա՝ անվտանգության մի շարք կոպիտ խախտումների մասին և հորդոր է եղել միջոցներ ձեռնարկել, որպեսզի դադարեցվի «Սուրմալու» առեւտրի կենտրոնի գործունեությունը, սակայն Երևան քաղաքի դատախազը չի պատասխանել միջնորդությանը, իսկ գլխավոր դատախազությունը «մատնված է եղել անգործության»:
Հոդվածում հնչած մեղադրանքները սակայն բացարձակ անհիմն են: Դրանում նշված հանգամանքները ոչ միայն էականորեն խեղաթյուրված են ներկայացրել իրողությունները, այլ նաև հիմնված են Դատախազության իրավասությունների մասին մակերեսային մակարդակի դատողությունների վրա:
Նախ՝ քրեական գործի շրջանակում դեռևս 07.04.2021թ. քննիչի կողմից նշանակվել է դատաշինարարատեխնիկական, դատահրդեհատեխնիկական և դատաապրանքագիտական համալիր փորձաքննություն:
2021թ. հուլիսի 14-ին Երևան քաղաքի դատախազությունում ստացվել է փաստաբան Տ. Մուրադյանի 09.07.2021թ. բողոքը՝ հրապարակմանը կցված փաստաթղթի լուսապատճենից արդեն հայտնի՝ բաձրացված հարցերի ներառմամբ:
Քրեական գործի մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազը 19.07.2021թ. փաստաբանի միջնորդությունը օրենքով սահմանված կարգով ուղարկել է վարույթն իրականացնող մարմնի քննարկմանը և այդ մասին 19.07.2021թ. գրությամբ հայտնվել փաստաբանին: Քննիչը՝ քննարկելով միջնորդությունը՝ 28.07.2021թ. որոշել է, դրանից ելնելով, փորձագետներին լրացուցիչ հարցադրումներ կատարելու և լրացուցիչ նյութեր տրամադրելու վերաբերյալ միջնորդության համապատասխան կետը բավարարել, այսինքն միջնորդության մեջ նշվող հարցադրումները ուղարկվել են փորձագիտական կենտրոն:
Այդ մասին քննիչը համապատասխան գրությամբ հայտնել է փաստաբանին՝ նշելով, որ միջնորդությամբ նշված հանգամանքները քննության առարկա է դարձվել կատարվող նախաքննության շրջանակներում: Պարզաբանվել է նաև, որ «Սուրմալու» առևտրի կենտրոնի սեփականատեր «Երևանի պահածոների գործարան» ՓԲԸ գույքի վրա կալանք դնելու հարցին հնարավոր կլինի անդրադառնալ միայն քրեական գործի համար էական նշանակություն ունեցող հանգամանքները պարզելուց հետո, և այդ մասով միջնորդության քննարկումը հետաձգել է:
Հարկ է հիշեցնել նաև, որ տվյալ ժամանակահատվածում գործող քրեական դատավարության օրենսգրքի 232-րդ հոդվածի համաձայն՝ կալանք կարող էր դրվել միայն կասկածյալի և մեղադրյալի, ինչպես նաև այն անձանց գույքի նկատմամբ, ում վրա կասկածյալի և մեղադրյալի գործողությունների համար կարող է դրվել նյութական պատասխանատվություն: Մինչդեռ որպես մեղարդյալ ներգրավված անձ այդ ընթացքում չի եղել: Հետևաբար, հոդվածում նշված պնդումը, որ որևէ պատասխան չի տրվել միջնորդությանը, իրականության հետ աղերս չունի:
Ինչպես հրապարակված հոդվածում, այնպես էլ դրա շուրջ մեկնաբանություններում ակնհայտորեն խեղաթյուրվել են նաև որևէ սուբյեկտի, տվյալ դեպքում տնտեսվարողի գործունեությունը դադարեցնելու առնչությամբ դատախազության լիազորությունները:
Ինչպես «Դատախազության մասին» ՀՀ օրենքով, այնպես էլ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով դատախազը չունի որևէ իրավասություն անմիջականորեն դադարեցնելու տնտեսվարող սուբյեկտի գործունեությունը:

Today the daily newspaper "Zhoghovurd", referring to the photocopy of the complaint (mediation) of the advocate Tigran Muradyan, the representative of LLC, which was injured by the fire in the "Surmalu" shopping center and a criminal case was initiated in 06.04.2021, accused the prosecutor's office for the fact that, although the petition pointed out a number of gross security violations in "Surmalu" shopping center and urged to take measures to stop the activity of "Surmalu" trade center, but the Prosecutor of Yerevan city did not respond to the petition, and the Prosecutor General's office was lead to inaction.
However, the accusations made in the article are completely groundless. The circumstances mentioned in it not only significantly misrepresent the facts, but are also based on superficial judgments on the powers of the Prosecutor's Office.
First of all, the investigator appointed a complex forensic technical, forensic fire engineering and forensic commodification examination still on 04.07.2021 in the frame of the criminal case.
On July 14, 2021 the Prosecutor's office of Yerevan city received the lawyer T. Muradyan’s complaint of 07.09.2021 the, including the issues already known from the photocopy of the document attached to the publication.
The prosecutor supervising the legality of the pre-trial proceedings of the criminal case on sent the petition of the lawyer to the body implementing the proceedings on 19.07.2021 in accordance with the law, and the lawyer was informed in written form on 19.07.2021. The investigator, discussing the petition, made a decision on 28.07.2021 to satisfy the relevant point of the petition regarding asking additional questions to the experts and providing additional materials, so the questions mentioned in the petition were sent to the center of expertise.
The investigator informed the lawyer about this in a corresponding letter, noting that the circumstances mentioned in the petition were investigated in the frame of the preliminary investigation. It was also explained that it will be possible to address the issue of seizing the property of "Yerevan Canning Factory" CJSC, the owner of "Surmalu" shopping center, only after finding out the circumstances of essential importance for the criminal case, and the discussion of the petition in that regard has been postponed.
It worth mentioning that according to Article 232 of the Criminal Procedure Code seizure could only be implied against the suspect and the accused, as well as the property of the persons on whom material responsibility for the actions of the suspect and the accused could be imposed. Meanwhile, there was no person involved as an accused during that time. So, the claim in the article that no response has been given to the petition has nothing to do with reality.
Both in the published article and in the comments, the powers of the prosecutor's office in relation to stopping the activity of any subject, in this case, an entrepreneur, were clearly distorted.
According to the RA Law "On the RA Prosecutor’s Office" and the Criminal Procedure Code, the prosecutor hasn’t any power to directly stop the activity of an entrepreneurial entity.