«Սուրմալու» առևտրի կենտրոնում տեղի ունեցած պայթյունի առթիվ նախաձեռնված վարույթով քննությունը լայն ծավալով շարունակվում է. Երևան քաղաքի դատախազը հանձնարարություններ է տվել
Այսօր Երևան քաղաքի դատախազ Սևակ Հովհաննիսյանը անցկացրել է օպերատիվ խորհրդակցություն «Սուրմալու» առևտրի կենտրոնում տեղի ունեցած՝ մարդկային մեծաթիվ կյանքեր խլած պայթյունի դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթն իրականացնող քննչական խմբի քննիչների, ինչպես նաև նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազական խմբի դատախազների մասնակցությամբ:
Քննարկվել են նախաձեռնված քրեական վարույթի ընթացքը և միջանկյալ արդյունքները: Ելնելով օպերատիվ իրավիճակի վերաբերյալ հայտնված տեղեկատվությունից և քննարկման արդյունքներց՝ Երևան քաղաքի դատախազը տվել է կոնկրետ հանձնարարություններ քննության հիմնական ուղղությունների, ապացուցողական անհետաձգելի և մյուս գործողությունների, դրանց ծավալի վերաբերյալ:
Նախաձեռնված վարույթի շրջանակներում իրականացվում են դեպքի բոլոր հանգամանքները, հատկապես պայթյունի առաջացման պատճառները, շինության կարգավիճակը, պարունակությունը, դրանց պահպանության իրավաչափության, տարածքում անվտանգության և հակահրդեհային կանոնների պահպանվածության վիճակը, պատասխանատու անձանց շրջանակը հստակեցնելու և նրանց գործողություններին իրավական գնահատական տալու ուղղությամբ անհրաժեշտ գործողություններ:
Այսօր առավոտյան ժամը 10.30-ից քննիչների և փորձագետների կողմից սկսվել է իրականավել դեպքի վայրի մասնակի զննություն, որին ներկա են գտնվել նաև դատախազական խմբի դատախազները: Հաշվի առնելով, որ դեպքի վայրում դեռևս շարունակվում են հովացման, ինչպես նաև փրկարարական-որոնողական աշխատանքները՝ դեռևս հնարավոր չի դարձել մոտենալ հրդեհի և պայթյունի առաջացման առաջնային օջախին՝ պատճառներին վերաբերող տվյալների ձեռքբերման համար անհրաժեշտ գործողություններն իրականացնելու համար: Վերջինս կիրականացվի նշված տարածքում առաջնային միջոցառումներն ավարտվելուց, հնարավոր փլուզումների վտանգը չեզոքացնելուց և անվտանգության բավարար պայմաններ ապահովելուց անմիջապես հետո:
Քրեական վարույթի շրջանակներում հարցաքննվել են շուրջ երկու տասնյակ անձինք՝ այդ թվում տուժողներ և առևտրի կենտրոնում առերևտրային գործունեությամբ զբաղվող տաղավարների սեփականատերեր: Այս գործընթացը շարունակվում է, քննության պլանավորմանը համապատասխան՝ հարցաքննվելու են նաև Սուրմալու տոնավաճառի տնօրինության ներկայացուցիչները և աշխատակիցները:
Պահանջվել են տոնավաճառում գործունեություն ծավալող տնտեսվարող սուբյեկտների տնտեսություններին վերաբերող բոլոր տվյալները, առգրավվել են դեպքի վայրին հարակից տարածքում տեղակայված բոլոր տեսաձայնագրող սարքերը:
Իրականացվում է փլատակներից դուրս բերված անձանց մարմինների ճանաչման, նույնականացմանն ուղղված աշխատանքներ:
Նաև՝ նշանակվել է դատապայթյունատեխնիկական, դատահրդեհատեխնիկական, դատաճարտարատեխնիկական, դատաշինարարատեխնիկական, դատաապրանքագիտական, դատաձայնգարային, և դատահամակարգչատեխնիկական համալիր փորձաքննություն: Ելնելով այսօրվա խորհրդակցության արդյունքներից՝ Երևան քաղաքի դատախազի կողմից խնդիր է դրվել նշանակելու նաև դատապայթյունատեխնոլոգիական փորձաքննություն:
Քննության առարկա են բոլոր վարկածները: Այս համատեքստում մամուլում հրապարակված՝ պայթյունի պատճառների, հնարավոր վարկածների վերաբերյալ բոլոր՝ իրենց մեջ կոնկրետություն պարունակող հրապարակումները Երևան քաղաքի դատախազի կողմից ուղարկվել են նախաքննական մարմնին՝ դրանց արժանահավատությունը պարզելու, քննության առարկա դարձնելու նպատակով:
Քննության ընթացքն ու ստացվող տվյալները սեղմ պարբերականությամբ զեկուցվում են ՀՀ գլխավոր դատախազին, ում կողմից տրվում են հանձնարարություններ:
ՀՀ դատախազությունը հետևողական է լինելու լրիվ, բազմակողմանի և օբյեկտիվ քննության երաշխավորման, կատարված ողբերգության հանգամանքները լիարժեք բացահայտելու հարցում:

Large-scale investigation of the proceedings initiated in connection with the explosion in "Surmalu" shopping center is underway: the Prosecutor of Yerevan city gave instructions
Today the Prosecutor of Yerevan city held an operational meeting with the investigators of the investigative group conducting the criminal proceedings as well as with the prosecutors of the prosecutor's group supervising over the legality of the preliminary investigation in connection with the explosion in "Surmalu" shopping center, which resulted loss of many lives.
The course of the initiated criminal proceedings and the interim outcomes were discussed. The prosecutor of Yerevan city gave specific instructions regarding the main directions of the investigation, urgent and other actions.
In the framework of the initiated proceedings, necessary actions are being undertaken regarding the circumstances of the incident, especially the causes of the explosion, the status of the building, its contents, the legality of their protection, the state of compliance with safety and fire prevention requirements in that area, in order to find out the scope of the responsible people and to give a legal assessment to their actions.
Today at 10:30, the investigators and experts started a partial inspection of the scene, the prosecutors of the prosecutor's group were also taking parting in these actions. Taking into account that cooling and search at the place it is still impossible to approach to the very center of the fire and explosion in order to carry out necessary measures to obtain data regarding the causes. The latter will be carried out immediately after the completion of the primary measures in the mentioned area, and immediately after neutralizing the risk of possible collapses and ensuring sufficient safety conditions.
About two dozen people were interrogated in the framework of the criminal proceedings, including victims and owners of shops in the shopping center. This process continues, in accordance with the planning of the examination, the representatives and employees of the “Surmalu” fair will also be interrogated.
All data related to the business entities next to the fair were demanded, all video recording devices located in the area adjacent to the scene were confiscated.
Works aimed at the recognition and identification of the bodies of the people taken out of the ruins are being undertaken.
Forensic explosives, forensic engineering, forensic fire engineering, forensic architectural and technical, forensic audio and forensic computer technical expertises were appointed. Based on the results of today's consultation, the Prosecutor of Yerevan City has set the task of appointing forensic explosive technology expertise.
The Prosecutor of Yerevan city has sent all hypotheses to the investigative body in order to find out whether they are trustworthy and make them subject of investigation.
The received data on the progress of the investigation is regularly reported to the Prosecutor General of the Republic of Armenia, who gives instructions.
The RA Prosecutor's Office will be consistent in guaranteeing full, comprehensive and objective investigation, in order to reveal fully the circumstances of this tragedy.