«Սուրմալու» առևտրի կենտրոնում տեղի ունեցած պայթյունի առթիվ նախաձեռնված վարույթով քննությունը լայն ծավալով շարունակվում է. Երևան քաղաքի դատախազը հանձնարարություններ է տվել
Այսօր Երևան քաղաքի դատախազ Սևակ Հովհաննիսյանը անցկացրել է օպերատիվ խորհրդակցություն «Սուրմալու» առևտրի կենտրոնում տեղի ունեցած՝ մարդկային մեծաթիվ կյանքեր խլած պայթյունի դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթն իրականացնող քննչական խմբի քննիչների, ինչպես նաև նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազական խմբի դատախազների մասնակցությամբ:
Քննարկվել են նախաձեռնված քրեական վարույթի ընթացքը և միջանկյալ արդյունքները: Ելնելով օպերատիվ իրավիճակի վերաբերյալ հայտնված տեղեկատվությունից և քննարկման արդյունքներց՝ Երևան քաղաքի դատախազը տվել է կոնկրետ հանձնարարություններ քննության հիմնական ուղղությունների, ապացուցողական անհետաձգելի և մյուս գործողությունների, դրանց ծավալի վերաբերյալ:
Նախաձեռնված վարույթի շրջանակներում իրականացվում են դեպքի բոլոր հանգամանքները, հատկապես պայթյունի առաջացման պատճառները, շինության կարգավիճակը, պարունակությունը, դրանց պահպանության իրավաչափության, տարածքում անվտանգության և հակահրդեհային կանոնների պահպանվածության վիճակը, պատասխանատու անձանց շրջանակը հստակեցնելու և նրանց գործողություններին իրավական գնահատական տալու ուղղությամբ անհրաժեշտ գործողություններ:
Այսօր առավոտյան ժամը 10.30-ից քննիչների և փորձագետների կողմից սկսվել է իրականավել դեպքի վայրի մասնակի զննություն, որին ներկա են գտնվել նաև դատախազական խմբի դատախազները: Հաշվի առնելով, որ դեպքի վայրում դեռևս շարունակվում են հովացման, ինչպես նաև փրկարարական-որոնողական աշխատանքները՝ դեռևս հնարավոր չի դարձել մոտենալ հրդեհի և պայթյունի առաջացման առաջնային օջախին՝ պատճառներին վերաբերող տվյալների ձեռքբերման համար անհրաժեշտ գործողություններն իրականացնելու համար: Վերջինս կիրականացվի նշված տարածքում առաջնային միջոցառումներն ավարտվելուց, հնարավոր փլուզումների վտանգը չեզոքացնելուց և անվտանգության բավարար պայմաններ ապահովելուց անմիջապես հետո:
Քրեական վարույթի շրջանակներում հարցաքննվել են շուրջ երկու տասնյակ անձինք՝ այդ թվում տուժողներ և առևտրի կենտրոնում առերևտրային գործունեությամբ զբաղվող տաղավարների սեփականատերեր: Այս գործընթացը շարունակվում է, քննության պլանավորմանը համապատասխան՝ հարցաքննվելու են նաև Սուրմալու տոնավաճառի տնօրինության ներկայացուցիչները և աշխատակիցները:
Պահանջվել են տոնավաճառում գործունեություն ծավալող տնտեսվարող սուբյեկտների տնտեսություններին վերաբերող բոլոր տվյալները, առգրավվել են դեպքի վայրին հարակից տարածքում տեղակայված բոլոր տեսաձայնագրող սարքերը:
Իրականացվում է փլատակներից դուրս բերված անձանց մարմինների ճանաչման, նույնականացմանն ուղղված աշխատանքներ:
Նաև՝ նշանակվել է դատապայթյունատեխնիկական, դատահրդեհատեխնիկական, դատաճարտարատեխնիկական, դատաշինարարատեխնիկական, դատաապրանքագիտական, դատաձայնգարային, և դատահամակարգչատեխնիկական համալիր փորձաքննություն: Ելնելով այսօրվա խորհրդակցության արդյունքներից՝ Երևան քաղաքի դատախազի կողմից խնդիր է դրվել նշանակելու նաև դատապայթյունատեխնոլոգիական փորձաքննություն:
Քննության առարկա են բոլոր վարկածները: Այս համատեքստում մամուլում հրապարակված՝ պայթյունի պատճառների, հնարավոր վարկածների վերաբերյալ բոլոր՝ իրենց մեջ կոնկրետություն պարունակող հրապարակումները Երևան քաղաքի դատախազի կողմից ուղարկվել են նախաքննական մարմնին՝ դրանց արժանահավատությունը պարզելու, քննության առարկա դարձնելու նպատակով:
Քննության ընթացքն ու ստացվող տվյալները սեղմ պարբերականությամբ զեկուցվում են ՀՀ գլխավոր դատախազին, ում կողմից տրվում են հանձնարարություններ:
ՀՀ դատախազությունը հետևողական է լինելու լրիվ, բազմակողմանի և օբյեկտիվ քննության երաշխավորման, կատարված ողբերգության հանգամանքները լիարժեք բացահայտելու հարցում:

Расследование дела, возбужденного в связи со взрывом в торговом центре «Сурмалу», продолжается в широком масштабе. Прокурор города Еревана дал указания
Сегодня прокурор города Еревана Севак Ованнисян провел оперативное совещание с участием следователей следственной группы, ведущей уголовное производство, возбужденное в связи со взрывом в торговом центре «Сурмалу», унесшим множество жизней, а также с участием прокуроров прокурорской группы, осуществляющей надзор за законностью предварительного следствия.
Обсуждались ход возбужденного уголовного дела и промежуточные итоги. На основании информации об оперативной обстановке и результатах обсуждения прокурор города Еревана дал конкретные указания относительно основных направлений следствия, неотложных доказательственных и других действий и их объема.
В рамках начатого производства выясняются все обстоятельства дела, в частности причины взрыва, состояние здания, его содержимое, законность их охраны, состояние соблюдения правил безопасности и пожарной безопасности на территории, проводятся необходимые действия по уточнению круга ответственных лиц и даче правовой оценки их действиям.
Сегодня в 10:30 следователи и эксперты приступили к частичному осмотру места происшествия, в котором также приняли участие прокуроры прокурорской группы. Учитывая, что на месте происшествия продолжаются работы по охлаждению и поисково-спасательные работы, пока не удалось приблизиться к первоисточнику возгорания и взрыва для проведения необходимых операций по получению данных о причинах. Последнее будет осуществляться сразу после завершения первичных мероприятий в указанном районе, после нейтрализации риска возможных обрушений и обеспечения достаточных условий безопасности.
В рамках уголовного производства допрошено около двух десятков человек, в том числе потерпевшие и владельцы киосков, занимающихся коммерческой деятельностью в торговом центре. Этот процесс продолжается, в соответствии с планом проверки также будут опрошены представители и сотрудники управления ярмарки Сурмалу.
Были запрошены все данные о хозяйствах хозяйствующих субъектов, действующих на ярмарке, изъяты все устройства видеофиксации, находящиеся на территории, прилегающей к месту происшествия.
Ведутся работы по опознанию и идентификации тел людей, извлеченных из-под завалов.
Также были назначены судебно-взрывотехническая, судебно-пожарная, криминалистическая, инженерно-криминалистическая, криминалистическая, судебно-акустическая, судебно-компьютерно-техническая экспертизы. По результатам сегодняшнего совещания прокурором города Еревана поставлена задача о назначении судебно-взрывотехнологической экспертизы.
Все гипотезы находятся на рассмотрении. В этом контексте все опубликованные в СМИ публикации, содержащие подробности о причинах взрыва и возможных гипотезах, были направлены прокурором города Еревана в орган предварительного следствия с целью выяснения их достоверности и привлечения к расследованию.
О ходе расследования и полученных данных регулярно сообщается Генеральному прокурору Республики Армения, который дает указания.
Прокуратура РА будет последовательно гарантировать полное, всестороннее и объективное расследование, полное раскрытие обстоятельств трагедии.