Պետական դավաճանություն՝ թշնամու կողմն անցնելով և լրտեսությամբ. նախաձեռնվել են քրեական վարույթներ
ՀՀ դատախազության և ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայության ակտիվ համագործակցությամբ ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում փաստական տվյալներ են ստացվել առերևույթ թշնամու կողմն անցնելու, ինչպես նաև լրտեսությամբ դրսևորված՝ պետական դավաճանության դեպքերի վերաբերյալ:
Մասնավորապես, 2022թ. օգոստոսի 10-ին ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում ՀՀ ԱԱԾ հակահետախուզության դեպարտամենտից ստացվել է առերևույթ հանցանքների մասին պատշաճ հաղորդում՝ ՀՀ քաղաքացի Վ. Ղ.-ի կողմից պետական դավաճանություն կատարելու, ինչպես նաև օտարերկրյա քաղաքացու կողմից լրտեսություն կատարելու առերևույթ դեպքերի վերաբերյալ:
Մասնավորապես, ըստ առկա փաստական տվյալների՝ ՀՀ քաղաքացի Վ. Ղ.-ն, 2017թ. հավաքագրվելով օտարերկրյա պետության հատուկ ծառայությունների կողմից, թշնամական գործունեություն իրականացնելու համար այլ տեսակի օգնություն է ցույց տվել նրանց, իր նախաձեռնությամբ կապ է հաստատել Վրաստանում Ադրբեջանի Հանրապետության դեսպանության աշխատակիցների հետ, իսկ 2022թ. հունիսի 7-ին «Բագրատաշեն» սահմանային անցակետով ՀՀ-ից հեռանալուց հետո օգոստոսի 7-ին տեսաուղերձով դիմելով Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահին՝ հայտարարել է, որ հրաժարվում է ՀՀ քաղաքացիությունից և ցանկանում է ստանալ Ադրբեջանի Հանրապետության քաղաքացիություն: Այդ կերպ կատարվել Է պետական դավաճանություն, որն արտահայտվել են թշնամու կողմն անցնելով, լրտեսությամբ՝ ի վնաս ՀՀ ինքնիշխանության, տարածքային անձեռնմխելիության և արտաքին անվտանգության:
Բացի այդ, 2022թ. օգոստոսի 10-ին ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում ՀՀ ԱԱԾ հակահետախուզության դեպարտամենտից ստացվել է առերևույթ հանցանքների մասին պատշաճ հաղորդում՝ ՀՀ քաղաքացի Ի. Վ.-ի կողմից պետական դավաճանություն կատարելու, ինչպես նաև օտարերկրյա քաղաքացու կողմից լրտեսություն կատարելու առերևույթ դեպքերի վերաբերյալ:
Մասնավորապես, ըստ առկա փաստական տվյալների՝ ՀՀ քաղաքացի Ի. Վ.-ն, բնակվելով Թուրքիայի Հանրապետության Ստամբուլ քաղաքում և հավաքագրվելով օտարերկրյա պետությունների հատուկ ծառայությունների կողմից, 2022թ. ընթացքում «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցում կատարած հրապարակումներում բացահայտորեն հանդես է եկել հակահայկական հայտարարություններով, որոնցում գովաբանել է ադրբեջանական իշխանություններին, նրանց վարած քաղաքականությունը, քննադատել 2020թ. սեպտեմբերի 27-ից սկսված արցախա-ադրբեջանական պատերազմի ժամանակ հայկական զինված ուժերի գործողությունները, ինչպես նաև դիմելով Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահին՝ խնդրել է իրեն շնորհել Ադրբեջանի Հանրապետության քաղաքացիություն և հնարավորություն տալ բնակվել ու աշխատել Ստեփանակերտ քաղաքում՝ Ադրբեջանի Հանրապետության իրավազորության ներքո: Այդ կերպ նա առերևույթ կատարել է պետական դավաճանություն, որն արտահայտվել է թշնամու կողմն անցնելով և լրտեսությամբ՝ ի վնաս ՀՀ ինքնիշխանության, տարածքային անձեռնմխելիության և արտաքին անվտանգության:
Նշված դեպքերի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում 10.08.2022թ. ՀՀ քրեական օրենսգրքի 418-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 424-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախաձեռնվել է երկու առանձին քրեական վարույթ:
Իրականացվում են անհետաձգելի քննչական և վարույթային գործողություններ՝ նշված անձանց արարքներին համապատասխան քրեաիրավական գնահատական տալու նպատակով:

Измена путем перехода на сторону врага и шпионаж. возбуждено уголовное дело
В результате предпринятых мер при активном содействии Прокуратуры РА и СНБ РА были получены фактические данные о случаях явного перехода на сторону врага, а также о случаях государственной измены, проявляющейся в шпионаже.
В частности, 10 августа 2022 г. в Следственное управление СНБ РА поступило соответствующее сообщение об очевидных преступлениях от Управления контрразведки СНБ РА, по поводу явных случаев государственной измены со стороны гражданина РА В. Г., а также шпионажа со стороны иностранного гражданина.
В частности, по имеющимся фактическим данным, гражданин РА В. Г., 2017 г. будучи завербован спецслужбами иностранного государства, оказывал им другие виды помощи для осуществления враждебной деятельности, по собственной инициативе установил контакт с сотрудниками Посольства Азербайджанской Республики в Грузии, а 7 июня 2022 г., выехав из Армении через погранпереход «Баграташен», 7 августа в видеообращении к Президенту Азербайджанской Республики заявил, что отказывается от гражданства Республики Армения и хочет получить гражданство Азербайджанской Республики. Таким образом была совершена государственная измена, которая выражалась в переходе на сторону врага, шпионаже в ущерб суверенитету, территориальной целостности и внешней безопасности РА.
Кроме того, 10 августа 2022 г. в Следственное управление СНБ РА поступило соответствующее сообщение Управления контрразведки СНБ РА о предполагаемых преступлениях по поводу явных случаев государственной измены со стороны гражданина РА И. В., а также шпионажа со стороны иностранного гражданина.
В частности, по имеющимся фактическим данным, гражданин РА И. В., проживающий в городе Стамбул Турецкой Республики и завербованный спецслужбами иностранных государств, в течение 2022г. в своих публикациях в социальной сети «Facebook» открыто делал антиармянские заявления, в которых восхвалял власти Азербайджана, их политику, критиковал выборы 2020 года, действий вооруженных сил Армении во время начавшейся 27 сентября Арцахско-азербайджанской войны, а также обращаясь к Президенту Азербайджанской Республики, просил o гражданстве Азербайджанской Республики и дать возможность жить и работать в городе Степанакерте, находящемся под юрисдикцией Азербайджанской Республики. Таким образом, он, по-видимому, совершил государственную измену, которая выражалась в переходе на сторону врага и шпионаже в ущерб суверенитету, территориальной целостности и внешней безопасности Республики Армения.
10.08.2022 г. в следственном управлении СНБ РА по указанным делам по части 1 статьи 418 и части 1 статьи 424 УК РА возбуждено два отдельных уголовных производства.
В целях предоставления соответствующей уголовно-правовой оценки действиям указанных лиц проводятся неотложные следственные и процессуальные действия.