Պետական սեփականության գույքն օտարվել է շուկայական արժեքին մոտարկված կադաստրային արժեքից շուրջ 39 անգամ պակաս գնով
ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում շարունակվում են պետական սեփականություն հանդիսացող գույքի մասնավորեցման գործընթացի՝ օրենսդրության պահանջներին համապատասխանության վիճակի ուսումնասիրությունները:
ՀՀ պետական գույքի կառավարման կոմիտեից և ՀՀ հաշվեքննիչ պալատից ստացած փաստաթղթերի հիման վրա իրականացված հերթական ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել է, որ գնահատող ընկերությունը 2016թ. իրականացրել է պետական սեփականություն հանդիսացող՝ Աբովյան քաղաքի Ուսանողական թաղամաս թիվ 4/5 հասցեում գտնվող 708.28 քմ մակերեսով շինության և 1,064.4 քմ մակերեսով հողամասի գնահատում: Դրա արդյունքում 01.12.2016թ. ընկերության կողմից տրված եզրակացությամբ նշված գույքի ընդհանուր արժեքը կազմել է ընդամենը 8.151.920 ՀՀ դրամ: Ընդ որում՝ եզրակացությունը ՀՀ գլխավոր դատախազությանը չի տրամադրվել այն հիմնավորմամբ, որ բացակայում է գույքի օտարման գործից: Իսկ ընկերության և ՀՀ պետական գույքի կառավարման վարչության միջև ծառայությունների մատուցման գործընթացն իրականացվել է առանց ծառայությունների մատուցման պայմանագրի:
ՀՀ կառավարության 13.06.2003թ. թիվ 882-Ն որոշմամբ սահմանված կարգով անցկացված մրցույթի արդյունքում 02.05.2018թ. կնքված պայմանագրով վերը նշված գույքն օտարվել է 2.003.418 ՀՀ դրամով:
Մինչդեռ ՀՀ Կադաստրի կոմիտեի «e-cadastre.am» կայքում առկա տվյալների համաձայն՝ «Անշարժ գույքի հարկով հարկման նպատակով անշարժ գույքի շուկայական արժեքին մոտարկված կադաստրային գնահատման կարգը սահմանելու մասին» ՀՀ օրենքի հիման վրա նշված անշարժ գույքի շուկայական արժեքին մոտարկված կադաստրային արժեքը կազմել է 78.074.138 ՀՀ դրամ:
Այսինքն, ուսումնասիրությունից հետևում է, որ ՀՀ պետական գույքի կառավարման վարչության պատասխանատու պաշտոնատար անձանց կողմից ծառայության նկատմամբ անբարեխիղճ կամ անփույթ վերաբերմունքի հետևանքով, խախտելով «Անշարժ գույքի գնահատման գործունեության մասին» ՀՀ օրենքի պահանջները, գույքի գնահատումն իրականացվել է առանց իրավական հիմքի՝ պայմանագիր կնքելու: Ընկերության մասնագետի կողմից 01.12.2016թ. կազմած եզրակացությամբ ավելի քան 78մլն դրամ արժեքով վերոնշյալ անշարժ գույքը գնահատվել է մոտ 8մլն դրամ, այսինքն՝ շուրջ 10 անգամ պակաս, որն էլ մրցութային հանձնաժողովի կողմից հիմք է ընդունվել նշված անշարժ գույքի օտարման մրցույթի համար: Արդյունքում, նշված գույքն օտարվել է շուկայական արժեքին մոտարկված կադաստրային արժեքից շուրջ 39 անգամ պակաս՝ ընդամենը 2մլն դրամով՝ պետությանը պատճառելով շուրջ 76մլն ՀՀ դրամի առանձնապես խոշոր չափերի գույքային վնաս:
Նկատի ունենալով, որ ուսումնասիրությամբ ի հայտ են բերվել արարքի կատարման պահին գործող՝ ՀՀ քրեական նախկին օրենսգրքով նախատեսված 315-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (գործող ՀՀ քրեական օրենսգրքի 446-րդ հոդվածի 2-րդ մաս) նախատեսված արարքի հատկանիշների մասին վկայող տվյալներ՝ ուսումնասիրության արդյունքները՝ կից փաստաթղթերով, ուղարկվել է ՀՀ քննչական կոմիտե՝ քրեական վարույթ նախաձեռնելու հարցը լուծելու նպատակով:

Государственное имущество было отчуждено по цене в 39 раз ниже кадастровой стоимости, приближенной к рыночной
В Управлении по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры РА продолжаются исследования состояния соблюдения требований законодательства процесса приватизации государственного имущества.
В результате очередного исследования, проведенного на основании документов, полученных от Комитета по управлению государственным имуществом РА и Счетной палаты РА, установлено, что в 2016г. оценочная компания провела оценку государственного здания площадью 708,28 квадратных метров и земельного участка площадью 1064,4 квадратных метра, расположенного по адресу: город Абовян квартал Студенческий район № 4/5. В результате этого согласно заключению, выданному компанией 01.12.2016г., общая стоимость указанного имущества составила всего 8.151.920 драм РА. Кроме того, заключение не было предоставлено Генеральной прокуратуре РА на том основании, что оно отсутствует в деле об отчуждении имущества. А процесс оказания услуг между компанией и Управлением государственного имущества РА осуществлялся без договора об оказании услуг.
В результате конкурса, проведенного в порядке, установленном решением Правительства РА номер 882-Н от 13.06.2003г, согласно подписанному договору от 02.05.2018г., вышеуказанное имущество было отчуждено за 2.003.418 драм РА.
Между тем, согласно данным, размещенным на сайте "e-cadastre.am" Комитета кадастра РА, кадастровая стоимость, приближенная к рыночной стоимости указанного недвижимого имущества на основании Закона РА "Об установлении порядка проведения кадастровой оценки" недвижимого имущества, составила 78.074.138 драм РА.
Принимая во внимание, что в ходе исследования были выявлены данные, указывающие на признаки деяния, предусмотренного частью 2 статьи 315 действующего на момент его совершения бывшего Уголовного кодекса Республики Армения (часть 2 статьи 446 действующего Уголовного кодекса РА), результаты исследования с приложенными документами, направлены в Следственный комитет РА для решения вопроса о возбуждении уголовного дела.