Կրկնահանցագործը նոր հանցագործություներ է կատարել՝ դատարանների անհիմն որոշումների արդյունքում պատժի կրումից վաղաժամկետ ազատ արձակվելու արդյունքում
Դատարանների կողմից կայացված՝ կրկնահանցագործին պատժից պայմանական վաղաժամկետ ազատ արձակելու չհիմնավորված որոշման, դրա դեմ դատախազության առարկությունների, վերադաս դատարաններ ներկայացրած բողոքների մերժման արդյունքում ազատ արձակվելուց հետո անձը կատարել է նոր, այդ թվում նաև` առանձնապես ծանր հանցագործություններ:
Մասնավորապես, 2017թ. հունիսի 28-ին ՌԴ քրեական օրենսգրքի 161-րդ հոդվածի 2-րդ մասի «գ» կետով դատապարտված Է. Եդիգարյանը Արարատի և Վայոց ձորի մարզերի ընդհանուր իրավասության դատարանի 2019թ. հոկտեմբերի 4-ի դատավճռով Հայաստանում կատարված այլ հանցագործության համար դատապարտվել էր ՀՀ քրեական նախկին օրենսգրքի 34-177-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1.1 կետով նախատեսված հանցագործություն կատարելու համար: Նրա նկատմամբ պատիժ էր նշանակվել ազատազրկում 4 տարի ժամկետով:
ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական և պրոբացիայի ծառայությունների բացասական զեկույցների հիման վրա, ՀՀ ԱՆ «Արմավիր» ՔԿՀ պետը 2021թ. ապրիլի 16-ին որոշում է կայացրել դատապարտյալ Է. Եդիգարյանին պատիժը կրելուց պայմանական վաղաժամկետ ազատելու կամ պատժի չկրած մասն ավելի մեղմ պատժատեսակով փոխարինելու հարցը դատարան չներկայացնել։ Այս որոշումը դատապարտյալը բողոքարկել է դատարան, բողոքի դատաքննության ժամանակ դատախազն առարկել է դատապարտյալին պատժից պայմանական վաղաժամկետ ազատման դեմ:
Չնայած վերոնշյալ հանգամանքներին՝ Արմավիրի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի` 2021թ. դեկտեմբերի 7-ի որոշմամբ Է. Եդիգարյանի բողոքը բավարարվել է, և նա պայմանական վաղաժամկետ ազատվել է պատժի մնացած մասը՝ 1 տարի 3 ամիս 9 օրը, կրելուց:
Առաջին ատյանի դատարանն արձանագրել է, որ «հաշվի առնելով Է. Եդիգարյանի կողմից պատիժը կրելու ընթացքում դրսևորած վարքագիծը և դրա վերաբերյալ կազմված զեկույցները՝ կրած պատիժը բավարար է դատապարտյալի ուղղվելու համար և նա ազատազրկման ձևով նշանակված  պատժի մնացած մասը կրելու կարիք չունի»:
Դատարանի այս որոշման դեմ դատախազությունը ներկայացրել է վերաքննիչ, ապա նաև վճռաբեկ բողոքներ, որոնք, սակայն ՀՀ վերաքննիչ և Վճռաբեկ դատարանների կողմից մերժվել են: Արդյունքում,  Է. Եդիգարյանն ազատ է արձակվել:
Դրանից հետո վերջինս, գտնվելով վերահսկողության ներքո, Արարատի մարզային վարչության Արտաշատի բաժնում հարուցված քրեական գործով 2022թ. ապրիլի 15-ին ՀՀ քրեական նախկին օրենսգրքի 138-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 139-րդ հոդվածի 1-ին մասով ներգրավվել է որպես մեղադրյալ:
Ավելի ուշ՝ պարզվել է նաև, որ նա, կրկին վերահսկողության ընթացքում՝ կատարել է նաև այլ, առանձնապես ծանր հանցագործություն: Մասնավորապես, 2022թ. ապրիլի 15-ին ժամը 19-ի սահմաններում, Արցախի Հանրապետության Ասկերանի շրջանի Նախիջևանիկ գյուղում կենցաղային հարցի շուրջ առաջացած վիճաբանության ժամանակ, ապօրինաբար երկու կամ ավելի անձանց կյանքից զրկելու ուղղակի դիտավորությամբ, ձեռքերով և փայտերով հարվածներ է հասցրել երկու անձի, ինչի արդյունքում վերջիններս տեղում մահացել են:
Եդիգարյանը ձերբակալվել է և ԱՀ քննչական կոմիտեում դեպքի առթիվ քննվող քրեական գործի շրջանակում նրան մեղադրանք է առաջադրվել ԼՂՀ քրեական օրենսգրքի 103-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով:

Рецидивист совершил новые преступления в результате досрочного освобождения от наказания при необоснованных решений судов
В результате необоснованного решения судов об условно-досрочном освобождении рецидивиста, возражений прокуратуры против этого, отклонения жалоб, поданных в вышестоящие суды, после освобождения лицо совершило новые, в том числе особо тяжкие, преступления.
В частности, 28 июня 2017г. Э. Едигарян был осужден по пункту «в» части 2 статьи 161 УК РФ и приговором Суда общей юрисдикции марзов Арарат и Вайоц Дзор от 4-го октября 2019г. был осужден за другое преступление, совершенное в Армении, предусмотренное пунктом 1.1 части 3 статьи 34-177 бывшего Уголовного кодекса Республики Армения. Он был приговорен к 4 годам лишения свободы.
На основании отрицательных докладов служб уголовно-исполнительного учреждения и пробации МЮ РА начальник УИУ "Армавир" МЮ РА 16 апреля 2021г. принял решение не представлять на рассмотрение суда вопрос об условно-досрочном освобождении Э. Едигаряна от отбывания наказания или замене неотбытой части наказания более мягким наказанием. Осужденный обжаловал данное решение в суд, в ходе рассмотрения апелляционной жалобы прокурор возражал против условно-досрочного освобождения осужденного от отбывания наказания.
Несмотря на вышеуказанные обстоятельства, постановлением Суда общей юрисдикции первой инстанции марза Армавир от 7 декабря 2021г. жалоба Э. Едигаряна была удовлетворена, и он был освобожден условно-досрочно от отбывания оставшейся части наказания - 1 год 3 месяца 9 дней.
На указанное постановление суда прокуратура подала апелляционную, а затем и кассационную жалобы, которые, однако, были отклонены апелляционным и кассационным судами РА. В результате Э. Едигарян был освобожден.
После этого последний, находясь под надзором, в 2022 году был арестован по уголовному делу, возбужденному в Арташатском отделе Араратского областного управления, 15-го апреля 2022г. он был привлечен в качестве обвиняемого по части 1 статьи 138 и по части 1 статьи 139 бывшего Уголовного кодекса РА.
Позже также выяснилось, что он, опять же в ходе нахождения под надзором совершил еще одно особо тяжкое преступление. В частности, 15 апреля 2022г., около 19:00 часов в селе Нахиджеваник Аскеранского района Республики Арцах во время ссоры по бытовому вопросу с прямым умыслом на незаконное убийство двух или более человек ударил двух человек руками и палками, в результате чего они умерли на месте.
Едигарян был арестован и в рамках уголовного дела, расследуемого Следственным комитетом РА, ему было предъявлено обвинение по пункту 1 части 2 статьи 103 Уголовного кодекса НКР.