Մասիս քաղաքի «Փորձագիտական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ին պատկանող 281մլն դրամ շուկայական արժեքով շինություններն օտարվել են շուրջ 20 անգամ պակաս գնով
ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ՀՀ պետական գույքի կառավարման կոմիտեից և ՀՀ հաշվեքննիչ պալատից ստացված փաստաթղթերի հիման վրա ուսւմնասիրել է ՀՀ պետական գույքի կառավարման վարչության ենթակայության՝ Մասիս քաղաքում գտնվող «Փորձագիտական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ին պատկանող 2,993.7 քմ մակերեսով շինությունների օտարման գործըթնացի համապատասխանությունը օրենսդրությամբ սահմանված պահանջներին:
Ուսումնասիրության արդյունքում հայտնի է դարձել, որ գնահատող ընկերությունը 2017թ. իրականացրել է նշված շինությունների գնահատում, որի արդյունքում տրված եզրակացությամբ նշված գույքի արժեքը 20.05.2017թ. դրությամբ կազմել է 12.997.600 ՀՀ դրամ: Եզրակացությունը ՀՀ գլխավոր դատախազությանը չի տրամադրել այն հիմնավորմամբ, որ այն գույքի օտարման գործից բացակայում է:
Պարզվել է, որ ընկերության և ՀՀ պետական գույքի կառավարման վարչության միջև գնահատման ծառայությունների մատուցման գործընթացն իրականացվել է առանց  ծառայությունների մատուցման պայմանագրի:
Անցկացված մրցույթի արդյունքում 11.04.2018թ. կնքված պայմանագրով Մասիս քաղաքում գտնվող «Փորձագիտական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ին պատկանող 2,993.7 քմ մակերեսով շինություններն օտարվել են ընդամենը 12.997.600 ՀՀ դրամով: Գնորդը նշված գույքը շուրջ մեկ տարի անց վերավաճառել է 37.000.000 ՀՀ դրամով կամ սկզբնական գնահատման և վաճառքի արժեքից շուրջ 3 անգամ ավելի գնով:
ՀՀ Կադաստրի կոմիտե «e-cadastre.am» կայքում առկա տվյալների համաձայն՝ 11.07.2022թ. դրությամբ նշված անշարժ գույքի շուկայական արժեքին մոտարկված կադաստրային արժեքը կազմում է 281.126.656 ՀՀ դրամ:
Այսպիսով, ուսումնասիրության արդյունքներով պարզվել է, որ ՀՀ պետական գույքի կառավարման վարչության պատասխանատու պաշտոնատար անձանց կողմից ծառայության նկատմամբ անբարեխիղճ կամ անփույթ վերաբերմունքի հետևանքով, խախտելով «Անշարժ գույքի գնահատման գործունեության մասին» ՀՀ օրենքի պահանջները, վարչության և վերոնշյալ ընկերության միջև ծառայությունների մատուցման գործընթացն իրականացվել է առանց իրավական հիմքի՝ պայմանագիր կնքելու: Ընկերության կողմից կազմված եզրակացությամբ 281.126.656 ՀՀ դրամ արժեքով շինությունները գնահատվել են ընդամենը 12.997.600 ՀՀ դրամ, որն էլ մրցութային հանձնաժողովի կողմից հիմք է ընդունվել նշված անշարժ գույքի օտարման մրցույթի համար: Արդյունքում, նշված գույքը 11.04.2018թ. օտարվել է 12.997.600 ՀՀ դրամով կամ կամ շուրջ 20 անգամ պակաս շուկայական արժեքին մոտարկված կադաստրային արժեքից՝ պետությանը պատճառելով շուրջ 268.000.000 ՀՀ դրամի խոշոր չափերի գույքային վնաս:
Նկատի ունենալով, որ ուսումնասիրությամբ ի հայտ են բերվել արարքի կատարման պահին գործող՝ ՀՀ քրեական նախկին օրենսգրքով նախատեսված 315-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (գործող ՀՀ քրեական օրենսգրքի 446-րդ հոդվածի 2-րդ մաս) նախատեսված արարքի հատկանիշների մասին վկայող տվյալներ՝ ուսումնասիրության արդյունքներն ուղարկվել են ՀՀ քննչական կոմիտե՝ քրեական վարույթ նախաձեռնելու հարցը լուծելու հանձնարարությամբ:

Здания рыночной стоимостью 281 млн драмов, принадлежащие ГНКО "Экспертный центр" города Масис, были отчуждены по цене в 20 раз меньшей
На основании документов, полученных от Комитета по управлению государственным имуществом РА и Счетной палаты РА, Управление защиты государственных интересов Генеральной прокуратуры РА проверило соответствие отчуждения зданий площадью 2993,7 квадратных метров, принадлежащих в расположенную в городе Масис ГНКО "Экспертный центр", требованиям, установленных законодательством.
В результате исследования стало известно, что оценочная компания в 2017 г. провела оценку указанных зданий, по результатам которой стоимость указанного имущества выданного на момент 20.05.2017 г. составляет 12.997.600 драмов РА. В Генеральную прокуратуру РА заключения представлено не было на том основании, что оно отсутствует в деле об отчуждении имущества.
Выяснилось, что процесс оказания оценочных услуг между компанией и Управлением государственного имущества РА осуществлялся без договора об оказании услуг.
По результатам конкурса, проведенного 11.04.2018 г., согласно подписанному договору, всего за 12.997.600 драмов были отчуждены принадлежащие ГНКО «Экспертный центр» в городе Масис здания общей площадью 2 993,7 квадратных метра. Покупатель примерно через год перепродал указанное имущество за 37.000.000 драмов РА, что примерно в 3 раза превышает первоначальную цену оценки и продажи.
Согласно данным, доступным на сайте Комитета Кадастра РА "e-cadastre.am", на момент 11.07.2022г. кадастровая стоимость, приближенная к рыночной стоимости указанной недвижимости, составляет 281.126.656 драмов РА.
Таким образом, по результатам исследования было установлено, что в результате недобросовестного или небрежного отношения к услуге со стороны ответственных должностных лиц управления государственным имуществом РА, в нарушение требований Закона РА "О деятельности по оценке недвижимого имущества», процесс оказания услуг между ведомством и вышеуказанной компанией осуществлялся без законного основания для заключения договора. По заключению компании, здания стоимостью 281.126.656 драмов были оценены всего в 12.997.600 драмов, что и было принято тендерной комиссией в качестве основы для проведения торгов по продаже указанной недвижимости. В результате указанное имущество 11.04.2018 г. было отчуждено за 12.997.600 драмов РА или примерно в 20 раз меньше кадастровой стоимости, приближенной к рыночной стоимости, причинив государству крупный материальный ущерб в размере около 268.000.000 драмов РА.
Принимая во внимание, что в ходе исследования были выявлены данные, свидетельствующие о признаках деяния, предусмотренного статьей 315, частью 2 бывшего Уголовного кодекса Республики Армения (часть 2 статьи 446 действующего Уголовного кодекса Республики Армения) на момент совершения деяния, результаты исследования были направлены в Следственный комитет РА с поручением решить вопрос о возбуждении уголовного дела.