Գույքի և եկամուտների հայտարարագիր չներկայացնելու կամ հայտարարագրերում կեղծ տվյալներ ներկայացնելու վերաբերյալ դատարան ուղարկված քրեական գործերը քառապատկվել են
2022թ. 1-ին կիսամյակում ՀՀ քրեական նախկին օրենսգրքի 314.2-րդ հոդվածի (հայտարարագրերը Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողով դիտավորությամբ չներկայացնելը) հատկանիշներով հարուցվել է 3 քրեական գործ, իսկ 314.3-րդ հոդվածի (հայտարարագրերում կեղծ տվյալ ներկայացնելը կամ հայտարարագրման ենթակա տվյալը թաքցնելը) հատկանիշներով՝ 4 քրեական գործ:
4 քրեական գործի հարուցման առիթ է հանդիսացել ՀՀ կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի կողմից ՀՀ դատախազությանը տրամադրված տեղեկատվությունը, 1-ով՝ քննիչի՝ իր լիազորություններն իրականացնելիս հանցագործության մասին ձեռք բերած տվյալները, 1-ով՝ հետաքննության մարմնի զեկուցագիրը, 1-ով՝ հանցագործության մասին լրատվության միջոցների հաղորդումը:
Հայտարարագրերի ներկայացման վերոնշյալ երկու հանցակազմերով 2021թ. ողջ տարվա ընթացքում հարուցվել էր 14 քրեական գործ, որոնցից 9-ով նախաքննությունը շարունակվել է նաև 2022թ. ընթացքում:
Ներկայումս ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաքննություն է իրականացվում հայտարարագրերը Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողով դիտավորությամբ չներկայացնելու հատկանիշներով հարուցված 1 և հայտարարագրերում կեղծ տվյալ ներկայացնելու կամ հայտարարագրման ենթակա տվյալը թաքցնելու հատկանիշներով՝ 11  քրեական գործով:
2022թ. առաջին կիսամյակի ընթացքում 7 քրեական գործով քրեական հետապնդում է հարուցվել 7 անձի նկատմամբ: Ընդ որում, եթե 2021թ. ընթացքում մեղադրական եզրակացությամբ դատարան էր ուղարկել նշված հանցակազմերով ընդամենը մեկ քրեական գործ, ապա միայն 2022թ. առաջին կիսամյակում՝ 4 քրեական գործ 6 անձի վերաբերյալ: Մասնավորապես՝
• 2022թ. մարտի 24-ին դատարան ուղարկված մի քրեական գործով հայտարարագրերը Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողով դիտավորությամբ չներկայացնելու համար մեղարդանք է առաջադրվել Արարատի մարզի Մրգավան համայնքի ղեկավարի նախկին տեղակալ Ա. Մաթևոսյանին: Այս գործով դատարանի՝ 2022թ. հունիսի 21-ի դատավճռով համաձայնեցման վարույթի կիրառմամբ վերջինս մեղավոր է ճանաչվել և դատապարվել մեկ տարի ժամկետով ազատազրկման՝ պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմիններում ղեկավար պաշտոններ զբաղեցնելու իրավունքից զրկվելով`  մեկ տարի ժամկետով: ՀՀ քրեա­կան օ­րենսգր­քի 70-րդ ­հոդ­վա­ծի կիրառմամբ նրա նկատմամբ նշանակված ազատազրկման ձևով պատիժը չի կիրառվել՝ սահ­մա­նվե­լ է փոր­ձաշր­ջան՝ 2 տա­րի ժամ­կե­տով:
• 2022թ. ապրիլի 15-ին դատարան ուղարկված մեկ այլ քրեական գործով Լոռու մարզի Գյուլագարակ համայնքի ղեկավար Մ. Գևորգյանին և վերջինիս կնոջը, ինչպես նաև համայնքի ղեկավարի տեղակալ Ռ. Վարդանյանին մեղադրանքներ են առաջադրվել հայտարարագրերում կեղծ տվյալ ներկայացնելու կամ հայտարարագրման ենթակա տվյալը թաքցնելու համար:
• 2022թ. հունիսի 22-ին դատարան ուղարկված այլ քրեական գործով Լոռու մարզի Գյուլագարակ համայնքի ղեկավարի տեղակալ Ռ. Վարդանյանին մեղադրանք է առաջադրվել հայտարարագրերը դիտավորությամբ չներկայացնելու համար:
• 2022թ. հունիսի 2-ին դատարան ուղարկված այլ քրեական գործով ՀՀ Սյունիքի մարզպետի տեղակալ Կ. Ավանեսյանին մեղադրանք է առաջադրվել հայտարարագրերում կեղծ տվյալ ներկայացնելու կամ հայտարարագրման ենթակա տվյալը թաքցնելու համար:
Բացի վերոնշյալը, դեռևս 2021թ. ապրիլի 28-ին մեղադրական եզրակացությամբ Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարան էր ուղարկվել ՀՀ վեցերորդ գումարման ԱԺ պատգամավոր Հրանտ Դավթյանի և վերջինիս որդու վերաբերյալ քրեական գործը, որով նրանք մեղադրվում են հայտարարագրերը դիտավորությամբ ՀՀ ԿԿՀ չներկայացնելու համար:
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանը 10.11.2021թ. որոշում էր կայացրել նրանց նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու և քրեական գործով վարույթը կարճելու մասին՝ իրադրության փոփոխման  հիմքով:
Դատախազի կողմից վերոհիշյալ դատական ակտի դեմ բերված վերաքննիչ բողոքի քննության արդյունքում 03.03.2022թ. ՀՀ վերքննիչ դատարանը որոշմամբ բողոքը բավարարել է՝ գործն ուղարկելով Առաջին ատյանի դատարան՝ նոր քննության:
Բոլոր այն քրեական գործերով, որոնցով մեղադրյալների գույքի ծագման օրինականության հետ կապված կասկածներ են առաջացել, համապատասխան զեկուցագրեր են ուղարկվել ՀՀ գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վարչություն՝ ուսումնասիրության վարույթ սկսելու հիմքերը պարզելու նպատակով:
Հավելենք, նաև, որ ՀՀ քրեակաքն նոր օրենսգրքով այս երկու արարքները միացվել են մեկ հանցակազմում, որը սահմանվել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 444-րդ հոդվածով:

There has been a fourfold increase in the number of criminal cases sent to court for failure to submit declarations of property and income or for the presentation of deliberately false information in declarations
In the first half of 2022 3 criminal cases were initiated under Article 314.2 of the former Criminal Code of the Republic of Armenia (deliberate failure to submit applications to the Commission for the Prevention of Corruption) and 4 criminal cases under Article 314.3 (submission of knowingly false information in the declaration or concealment of information subject to declaration).
The basis for initiating 4 criminal cases was the information provided by the RA Commission for the Prevention of Corruption to the RA Prosecutor's Office, one of them was based on the data obtained by the investigator in the exercise of his powers, one was the report of the investigative body, and another case was the media report on crime.
For the whole of 2021, 14 criminal cases were initiated for the above two crimes on the submission of declarations, the investigation of 9 of which continued during 2022.
Currently, the Anti-Corruption Committee of the Republic of Armenia is conducting a preliminary investigation on 1 criminal case on deliberate failure to submit a declaration to the Commission for the Prevention of Corruption and on 11 criminal cases on the provision of false information in declarations or concealment of information subject to declaration.
For the first half of 2022 7 criminal cases were initiated against 7 persons. At the same time, if in 2021 during this period only one criminal case on these crimes was sent to court with an indictment, then only in the first half of 2022 4 criminal cases against 6 persons were sent to court. In particular:
• In one criminal case sent to court on March 24, 2021, A. Matevosyan, the former deputy head of the Mrgavan community of the Ararat region, was charged with deliberately not submitting declarations to the Commission for the Prevention of Corruption. At the same time, by a court verdict of June 21, 2022, with the use of conciliation procedures, the latter was found guilty and sentenced to one year in prison with deprivation of the right to hold leadership positions in state bodies and local governments for a period of one year. According to Article 70 of the Criminal Code of the Republic of Armenia, no punishment in the form of imprisonment was applied to him, a probationary period of 2 years was set.
• In another criminal case sent to court on April 15, 2022, the head of the Gyulagarak community of Lori region M. Gevorgyan and his wife, as well as the deputy head of the community R. Vardanyan, were charged with providing false information in declarations or concealing information subject to declaration.
• In another criminal case sent to court on June 22, 2022, R. Vardanyan, deputy head of the Gyulagarak community of Lori region, was charged with deliberate failure to submit declarations.
• In another criminal case sent to the court on June 2, 2022, the Governor of the Syunik Marz of the Republic of Armenia, K. Avanesyan, was charged with providing false information in declarations or concealing information subject to declaration.
In addition to the above, on April 28, 2021, the criminal case with an indictment against the deputy of the RA National Assembly of the sixth convocation Hrant Davtyan and his son was sent to the court of general jurisdiction of the first instance of the city of Yerevan on charges of deliberately not submitting an application to the RA CPC.
On November 10, 2021, the Court of General Jurisdiction of First Instance of the city of Yerevan decided to terminate the criminal prosecution against them and terminate the criminal proceedings due to a change in the situation.
Based on the results of consideration of the prosecutor’s complaint against the above judicial act, by the decision of the Court of Appeal of the Republic of Armenia dated 03.03.2022 the complaint was upheld and the case was sent to the court of first instance for a new trial.
In all criminal cases, in which there were doubts about the legality of the origin of the property of the accused, relevant acts were sent to the Department for Confiscation of Illegally Obtained Property of the RA Prosecutor General's Office to clarify the grounds for starting proceedings.
We also add that according to the new Criminal Code of the Republic of Armenia, these two acts were combined into one criminal offense, provided for by Article 444 of the Criminal Code of the Republic of Armenia.