Գույքի և եկամուտների հայտարարագիր չներկայացնելու կամ հայտարարագրերում կեղծ տվյալներ ներկայացնելու վերաբերյալ դատարան ուղարկված քրեական գործերը քառապատկվել են
2022թ. 1-ին կիսամյակում ՀՀ քրեական նախկին օրենսգրքի 314.2-րդ հոդվածի (հայտարարագրերը Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողով դիտավորությամբ չներկայացնելը) հատկանիշներով հարուցվել է 3 քրեական գործ, իսկ 314.3-րդ հոդվածի (հայտարարագրերում կեղծ տվյալ ներկայացնելը կամ հայտարարագրման ենթակա տվյալը թաքցնելը) հատկանիշներով՝ 4 քրեական գործ:
4 քրեական գործի հարուցման առիթ է հանդիսացել ՀՀ կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի կողմից ՀՀ դատախազությանը տրամադրված տեղեկատվությունը, 1-ով՝ քննիչի՝ իր լիազորություններն իրականացնելիս հանցագործության մասին ձեռք բերած տվյալները, 1-ով՝ հետաքննության մարմնի զեկուցագիրը, 1-ով՝ հանցագործության մասին լրատվության միջոցների հաղորդումը:
Հայտարարագրերի ներկայացման վերոնշյալ երկու հանցակազմերով 2021թ. ողջ տարվա ընթացքում հարուցվել էր 14 քրեական գործ, որոնցից 9-ով նախաքննությունը շարունակվել է նաև 2022թ. ընթացքում:
Ներկայումս ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաքննություն է իրականացվում հայտարարագրերը Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողով դիտավորությամբ չներկայացնելու հատկանիշներով հարուցված 1 և հայտարարագրերում կեղծ տվյալ ներկայացնելու կամ հայտարարագրման ենթակա տվյալը թաքցնելու հատկանիշներով՝ 11  քրեական գործով:
2022թ. առաջին կիսամյակի ընթացքում 7 քրեական գործով քրեական հետապնդում է հարուցվել 7 անձի նկատմամբ: Ընդ որում, եթե 2021թ. ընթացքում մեղադրական եզրակացությամբ դատարան էր ուղարկել նշված հանցակազմերով ընդամենը մեկ քրեական գործ, ապա միայն 2022թ. առաջին կիսամյակում՝ 4 քրեական գործ 6 անձի վերաբերյալ: Մասնավորապես՝
• 2022թ. մարտի 24-ին դատարան ուղարկված մի քրեական գործով հայտարարագրերը Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողով դիտավորությամբ չներկայացնելու համար մեղարդանք է առաջադրվել Արարատի մարզի Մրգավան համայնքի ղեկավարի նախկին տեղակալ Ա. Մաթևոսյանին: Այս գործով դատարանի՝ 2022թ. հունիսի 21-ի դատավճռով համաձայնեցման վարույթի կիրառմամբ վերջինս մեղավոր է ճանաչվել և դատապարվել մեկ տարի ժամկետով ազատազրկման՝ պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմիններում ղեկավար պաշտոններ զբաղեցնելու իրավունքից զրկվելով`  մեկ տարի ժամկետով: ՀՀ քրեա­կան օ­րենսգր­քի 70-րդ ­հոդ­վա­ծի կիրառմամբ նրա նկատմամբ նշանակված ազատազրկման ձևով պատիժը չի կիրառվել՝ սահ­մա­նվե­լ է փոր­ձաշր­ջան՝ 2 տա­րի ժամ­կե­տով:
• 2022թ. ապրիլի 15-ին դատարան ուղարկված մեկ այլ քրեական գործով Լոռու մարզի Գյուլագարակ համայնքի ղեկավար Մ. Գևորգյանին և վերջինիս կնոջը, ինչպես նաև համայնքի ղեկավարի տեղակալ Ռ. Վարդանյանին մեղադրանքներ են առաջադրվել հայտարարագրերում կեղծ տվյալ ներկայացնելու կամ հայտարարագրման ենթակա տվյալը թաքցնելու համար:
• 2022թ. հունիսի 22-ին դատարան ուղարկված այլ քրեական գործով Լոռու մարզի Գյուլագարակ համայնքի ղեկավարի տեղակալ Ռ. Վարդանյանին մեղադրանք է առաջադրվել հայտարարագրերը դիտավորությամբ չներկայացնելու համար:
• 2022թ. հունիսի 2-ին դատարան ուղարկված այլ քրեական գործով ՀՀ Սյունիքի մարզպետի տեղակալ Կ. Ավանեսյանին մեղադրանք է առաջադրվել հայտարարագրերում կեղծ տվյալ ներկայացնելու կամ հայտարարագրման ենթակա տվյալը թաքցնելու համար:
Բացի վերոնշյալը, դեռևս 2021թ. ապրիլի 28-ին մեղադրական եզրակացությամբ Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարան էր ուղարկվել ՀՀ վեցերորդ գումարման ԱԺ պատգամավոր Հրանտ Դավթյանի և վերջինիս որդու վերաբերյալ քրեական գործը, որով նրանք մեղադրվում են հայտարարագրերը դիտավորությամբ ՀՀ ԿԿՀ չներկայացնելու համար:
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանը 10.11.2021թ. որոշում էր կայացրել նրանց նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու և քրեական գործով վարույթը կարճելու մասին՝ իրադրության փոփոխման  հիմքով:
Դատախազի կողմից վերոհիշյալ դատական ակտի դեմ բերված վերաքննիչ բողոքի քննության արդյունքում 03.03.2022թ. ՀՀ վերքննիչ դատարանը որոշմամբ բողոքը բավարարել է՝ գործն ուղարկելով Առաջին ատյանի դատարան՝ նոր քննության:
Բոլոր այն քրեական գործերով, որոնցով մեղադրյալների գույքի ծագման օրինականության հետ կապված կասկածներ են առաջացել, համապատասխան զեկուցագրեր են ուղարկվել ՀՀ գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վարչություն՝ ուսումնասիրության վարույթ սկսելու հիմքերը պարզելու նպատակով:
Հավելենք, նաև, որ ՀՀ քրեակաքն նոր օրենսգրքով այս երկու արարքները միացվել են մեկ հանցակազմում, որը սահմանվել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 444-րդ հոդվածով:

В четыре раза увеличилось число уголовных дел, направленных в суд за непредставление деклараций об имуществе и доходах или представление в декларациях заведомо ложных сведений
В первом полугодии 2022г. было возбуждено 3 уголовных дела по статье 314.2 бывшего Уголовного кодекса РА (умышленное непредставление заявлений в Комиссию по предупреждению коррупции) и 4 уголовных дела по статье 314.3 (представление заведомо ложных сведений в декларации или сокрытие сведений, подлежащих декларированию).
Основанием для возбуждения 4 уголовных дел послужила информация, предоставленная Комиссией по предупреждению коррупции РА в прокуратуру РА, из них по одному основанием послужили данные, полученные следователем при осуществлении им своих полномочий, по одному - отчет следственного органа, еще по одному делу - сообщение СМИ о преступлении.
За весь 2021 год по вышеуказанным двум преступлениям по представлению деклараций было возбуждено 14 уголовных дел, расследование 9 из которых продолжалось в течение 2022г.
В настоящее время Антикоррупционный комитет РА проводит предварительное следствие по 1 уголовному делу об умышленном непредставлении декларации в Комиссию по предотвращению коррупции и по 11 уголовным делам о представлении ложных сведений в декларациях или сокрытии сведений, подлежащих декларированию.
За первое полугодие 2022г. возбуждено 7 уголовных дел в отношении 7 лиц. При этом, если в 2021 г. за этот период только одно уголовное дело по указанным преступлениям было направлено в суд с обвинительным заключением, то только в первом полугодии 2022г. 4 уголовных дела в отношении 6 лиц было направлно в суд. В частности:
• По одному уголовному делу, направленному в суд 24 марта 2021г., обвинение было предъявлено бывшему заместителю главы общины Мргаван Араратской области А. Матевосяну за умышленное непредставление деклараций в Комиссию по предотвращению коррупции. При этом приговором суда от 21 июня 2022 г. С применением примирительных процедур последний признан виновным и приговорен к одному году лишения свободы с лишением права занимать руководящие должности в государственных органах и органах местного самоуправления сроком на один год. Согласно статье 70 УК РА наказание в виде лишения свободы к нему не применялось, установлен испытательный срок на 2 года.
• По другому уголовному делу, направленному в суд 15 апреля 2022г., глава Гюлагаракской общины Лорийской области М. Геворгян и его супруга, а также заместитель главы общины Р. Варданяну было предъявлено обвинение в представлении ложных сведений в декларациях или сокрытии подлежащих декларированию сведений.
• В другом уголовном деле, направленном в суд 22 июня 2022г., заместителю главы Гюлагаракской общины Лорийской области Р. Варданяну было предъявлено обвинение в умышленном непредставлении деклараций.
• В другом уголовном деле, направленном в суд 2 июня 2022г., губернатору Сюникского марза РА К. Аванесяну было предъявлено обвинение в представлении ложных сведений в декларациях или сокрытии подлежащих декларированию сведений.
Помимо вышеперечисленного, еще 28 апреля 2021г. с обвинительным заключением уголовное дело в отношении депутата Национального Собрания РА шестого созыва Гранта Давтяна и его сына было направлено в суд общей юрисдикции первой инстанции города Еревана по обвинению их в умышленном непредставлении заявления в КПК РА.
Суд общей юрисдикции первой инстанции города Еревана 10.11.2021 принял решение о прекращении уголовного преследования в отношении них и прекращении производства по уголовному делу в связи с изменением обстановки.
По результатам рассмотрения жалобы прокурора на вышеуказанный судебный акт решением Апелляционного суда Республики Армения от 03.03.2022. жалоба была удовлетворена, и дело было направлено в суд первой инстанции на новое рассмотрение.
По всем уголовным делам, по которым возникли сомнения в законности происхождения имущества обвиняемого, в Управление по конфискации незаконно полученного имущества Генеральной прокуратуры РА были направлены соответствующие акты для выяснения оснований для начала производства.
Добавим также, что по новому Уголовному кодексу РА эти два деяния были объединены в одно уголовное преступление, предусмотренное статьей 444 УК РА.