Հյուսիսային պողոտայի և Կասկադի կառուցապատման ծրագրերի իրականացման գոտում առերևույթ ոչնչացվել է 19 պատմամշակութային հուշարձան
ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ուսումնասիրվել է Երևան քաղաքի Հյուսիսային պողոտայի և կասկադի կառուցապատման ծրագրերի իրականացման գոտում հուշարձանների պահպանության՝ օրենսդրության պահանջներին համապատասխանության վիճակը: Հիմք են հանդիսացել «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոն» ՀԿ-ից, ՀՀ դատախազության ստորաբաժանումներից, ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունից, Երևանի քաղաքապետարանից, ՀՀ ԱՆ «Հայաստանի ազգային արխիվ» ՊՈԱԿ-ից ստացված փաստաթղթերը:
Իրականացված ծավալուն ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ ՀՀ կառավարության 25.10.2000թ. թիվ 774 և 16.07.2001թ. թիվ 645 որոշումներով հաստատված Երևան քաղաքի Հյուսիսային պողոտայի և Կասկադի կառուցապատման ծրագրերի իրականացման գոտում առկա է եղել պետական հաշվառման վերցված ԽՍՀՄ, հանրապետական կամ տեղական նշանակության պատմության և մշակույթի թվով 19 անշարժ հուշարձան՝ Պուշկին, Արամի, Աբովյան, Թումանյան, Տերյան, Հին Երևանցու փողոցների տարբեր հասցեներում: Դրանք  ընդգրկված են եղել Երևան քաղաքի պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների ցուցակներում, որոնցից մասնակիորեն պահպանվել է միայն Պուշկին փ. 25 հասցեում գտնվող հուշարձանը, իսկ մնացածը քանդվել են:
«Երևանի կառուցապատման ներդրումային ծրագրերի իրականացման գրասենյակ» ՀՈԱԿ-ից ստացված տեղեկության համաձայն՝ նշված հուշարձանների մի մասի վերաբերյալ տեղեկություն առկա չէ, իսկ որոշ հուշարձանների վերաբերյալ առկա տեղեկությունը թերի են:
Երևանի քաղաքապետարանից ստացված տեղեկության համաձայն՝ քաղաքապետարանի արխիվային նյութերում առկա են միայն 4 հուշարձանների քանդման թույլտվություններ, իսկ ՀՀ ԱՆ «Հայաստանի ազգային արխիվ» ՊՈԱԿ-ից ստացված տեղեկության համաձայն՝ հուշարձանների քանդման վերաբերյալ փաստաթղթեր Հայաստանի ազգային արխիվ չեն հանձնվել:
Այսինքն, 2000-2010թթ. ընթացքում Երևանի քաղաքապետարանի, ինչպես նաև մշակույթի նախարարության համապատասխան պաշտոնատար անձանց կողմից դրսևորվել է ծառայության նկատմամբ անբարեխիղճ կամ անփույթ վերաբերմունք, ինչի արդյունքում չեն կատարվել կամ ոչ պատշաճ են կատարվել հուշարձանների պահպանման և հսկողության իրականացման գործառույթները: Արդյունքում, Երևան քաղաքի Հյուսիսային պողոտայի և կասկադի կառուցապատման ծրագրերի իրականացման գոտում ամբողջությամբ քանդվել է 18 մշակութային հուշարձան, իսկ 1-ը պահպանվել է մասնակի: Ընդ որում՝ նշված հուշարձանների քանդման, վնասման վերաբերյալ նախապատրաստված նյութեր, հարուցված քրեական գործեր ևս չկան:
Նկատի ունենալով, որ ուսումնասիրությամբ ի հայտ են բերվել այնպիսի փաստական հանգամանքներ, որոնք պարունակում են արարքի կատարման պահին գործող՝ ՀՀ քրեական նախկին օրենսգրքով նախատեսված 315-րդ հոդվածով (գործող ՀՀ քրեական օրենսգրքի 446-րդ հոդվածի 1-ին մաս),  ինչպես նաև նույն նախկին օրենսգրքի 264-րդ հոդվածի 1-ին մասով (գործող ՀՀ քրեական օրենսգրքի 301-րդ հոդվածի 1-ին մաս) նախատեսված առերևույթ հանցավոր արարքների հատկանիշների մասին տվյալներ՝ ուսումնասիրության արդյունքները հանցագործության կատարման մասին հաղորդմամբ ուղարկվել են ՀՀ քննչական կոմիտե՝ քրեական վարույթ նախաձեռնելու հարցը լուծելու հանձնարարությամբ:

В зоне реализации проектов застройки Северного проспекта и Каскада уничтожено 19 памятников истории и культуры
Управление защиты государственных интересов Генеральной прокуратуры РА изучило состояние соблюдения требований законодательства об охране памятников в зоне реализации проектов развития Северного проспекта и Каскада в Ереване. Основанием послужили документы, полученные от ОО «Антикоррупционный центр Трансперенси Интернэшнл», подразделений Прокуратуры РА, мэрии Еревана и ГНКО “Национальный архив Армении” министерства юстиции Республики Армения.
В результате масштабных исследований было установлено, что постановление правительства РА от 25.10.2000г. № 774 и от 16.07.2001 г. в зоне реализации проектов застройки Северного проспекта и Каскада города Еревана, утвержденных решениями № 645, находилось 19 недвижимых памятников истории и культуры СССР, республиканского или местного значения, изъятых из государственного реестра по разным адресам Улицы Пушкина, Арама, Абовяна, Туманяна, Теряна, Старого Ереванца. Они были включены в списки недвижимых памятников истории и культуры Еревана, из которых частично сохранился только памятник на ул. Пушкина 25, а остальные были снесены.
По информации, полученной от "Офиса по реализации инвестиционных программ застройки Еревана", о некоторых из упомянутых памятников нет информации, а о некоторых памятниках информация неполная.
По информации, полученной от мэрии Еревана, в архивных материалах мэрии имеется только 4 разрешения на снос памятников, а по информации, полученной из ГНКО “Национальный архив Армении” МЮ Армении, документы о сносе памятников не переданы Национальному архиву Армении.
Другими словами, в этот период с 2000 по 2010 гг. соответствующие должностные лица мэрии Еревана, а также Министерства культуры проявили недобросовестное или небрежное отношение к службе, в результате чего функции охраны и контроля памятников не выполнялись или выполнялись ненадлежащим образом. В результате в зоне реализации проектов застройки Северного проспекта и Каскада города Еревана полностью разрушено 18 памятников культуры и частично сохранен 1. Кроме того, отсутствуют подготовленные материалы и возбужденные уголовные дела по фактам сноса и повреждения указанных памятников.
Имея в виду, что в ходе исследования были выявлены такие фактические обстоятельства, которые содержат статью 315 бывшего Уголовного кодекса Республики Армения, действовавшую на момент совершения деяния (часть 1 статьи 446 действующего Уголовного кодекса Республики Армения), а также согласно статье 264 части 1 того же бывшего кодекса (часть 1 статьи 301 действующего Уголовного кодекса РА), данные о характеристиках явных преступных деяний, результаты исследования направлены в Следственный комитет РА с поручением разрешить вопроса о возбуждении уголовного дела.