Առքուվաճառքի առցանց հարթակների օգտագործմամբ ապրանքներ վաճառողներից խարդախությամբ հափշտակություն կատարելու դեպքերն ավելացել են. Դատախազությունն զգուշացնում է
ՀՀ գլխավոր դատախազությունում իրականացված՝ 2022թ. ընթացքում սեփականության դեմ ուղղված հանցագործությունների դեպքերի վերաբերյալ ստացված հաղորդագրությունների, քրեական վարույթների ուսումնասիրությունը վկայում է, որ կտրուկ աճել են համացանցային առքուվաճառքի հարթակներում (օրինակ` «List.am») ապրանքների վաճառքի հայտարարություններն օգտագործելով խարդախությամբ կատարված հափշտակության դեպքերը:
Այս բնույթի հանցագործությունները կատարվում են հիմնականում երկու սցենարով:
Մի դեպքում ապրանքների վաճառքի վերաբերյալ հայտարարությունը առուվաճառքի նման հարթակներում տեղադրվելուց հետո արտերկրյա կամ տեղական հեռախոսահամարների տակ գրանցված «WhatsApp» հավելվածի միջոցով անհայտ անձինք կապ են հաստատում հայտարարություն տվողի հետ և խնդրում տրամադրել նրանց բանկային քարտի տվյալները` ապրանքը գնելու և գումարը բանկային քարտին փոխանցելու համար: Վերջիններս «գնորդին» տրամադրում են իրենց բանկային քարտի տվյալները, այդ թվում՝ կոդերը, որից հետո հանցագործների կողմից խաբեությամբ նրանց բանկային քարտից կանխիկացնում են եղած գումարները:
Մյուս դեպքում հանցագործները առցանց վաճառքի հանված ապրանքը գնելու պատրվակով նույն միջոցներով կապ են հաստատում հայտարարություն տվողների հետ, ցանկություն հայտնում գնել ապրանքը: Սակայն, պատճառաբանելով, թե իբր այլ բնակավայրում են բնակվում, նրանք առաջարկում են «Հայ Փոստի» միջոցով կնքել էլեկտրոնային պայամանագիր, ըստ որի՝ վերջինս կատարում է որոշակի գումարի վճարում, իսկ դրա դիմաց առաքիչն ապրանքը տեղափոխում է տվյալ բնակավայր: Ապա հանցավորներն ուղարկում են այսպես կոչված «Հայ Փոստի» ծուղակային հղում, որտեղ անձինք գրանցվում են՝ գրանցելով նաև բանկային տվյալները և կոդերը, ինչից անմիջապես հետո պարզում են, որ հղումը կեղծ է և իրենց վստահությունը չարաշահել են: Իսկ հանցավորը համակարգչային տեխնիկայի օգտագործմամբ, կեղծ հղումով ստացված բանկային տվյալները ներբեռնելով, կարողանում են բանկոմատային քարտում եղած գումարը այլ խաղային կամ անձնական հաշիվների փոխանցելով հափշտակում են դրանք:
Ուսումնասիրությունը փաստում է, որ հանցավորները գործում են նախօրոք մտածված սցենարով ու սխեմայով՝ շատ դեպքերում գործի դնելով «հոգեբանական թակարդներ» և առաջացնելով շահագրգռվածություն, որ «զոհը» րոպե շուտ նրանց տրամադրի բանկոմատային քարտի պահպանվող տվյալները: Ադ նպատակով, օրինակ, «գնորդն» առաջարկում է արագ վճարել ապրանքի դիմաց՝ չսակարկելով գինը, ինչը գայթակղում է վաճառողին՝ չմերժելու առաջարկը և տրամադրելու բանկային քարտի տվյալները:
Ընդ որում, հանցավորներն օգտագործում են բազմաթիվ անձանց տվյալներ, այսինքն՝ հանցավոր արարքն ընդգրկում է մեկից ավելի դրվագներ:
2022թ. 1-ին կիսամյակի ընթացքում գրանցվել են նշված եղանակով կատարված հանցագործության 145 դեպք, որոնցից միայն 11 դեպքով հանցավոր արարքներն ավարտին չեն հասցվել՝ տրամադրված բանկային քարտի հաշվին գումար չլինելու պատճառով:
Հարուցվել է 82 քրեական գործ, որոնցից բացահայտվել է ընդամնեը 2-ը:
Նշված հանցագործության դեպքերով պատճառված ընդհանուր վնասը կազվել է 18.147.818 ՀՀ դրամ:
Ուսումնասիրությունները ցույց են տալիս, որ նշված եղանակով հափշտակությունների աճը պայմանավորված է հիմնականում տուժողների իրազեկված չլինելու, բանկոմատային դրամաշրջանառության համակարգերին, քարտերի կիրառման կանոներին բավարար չափով չտիրապետելու հանգամանքներով: Նպաստող գործոն է նաև հանցավորների վստահությունն առ այն, որ չվերահսկվող հաղորդակցման կապի միջոցներից օգտվելով, հափշտակված գումարները մի քանի հաշիվներ փոխանցելով, իրենց կատարած հափշտակությունները չեն բացահայտվի:
Ելնելով վերոգրյալից և հանցագործության այս սխեմայի կիրառման տարածվածությունից՝ ՀՀ դատախազությունը քաղաքացիներին հորդորում է.
Ոչ մի դեպքում այլ անձանց չտրամադրել իրենց բանկոմատային քարտերի պահպանվող վավերապայմանները՝ դրանց վրա առկա թվերը, հատկապես PIN կոդը, նման դեպքում էլեկտրոնային վճարահաշվարկային համակարգերի պաշտպանվածությունն օբյեկտիվորեն կարող է անզոր լինել արգելելու հանցավորների հասանելիությունը քարտային դրամական միջոցներին:
Վստահություն ներշնչող կապի ոլորտի կամ որևէ այլ կազմակերպության անվան ներքո առուվաճառքի էլեկտրոնային պայմանագրեր առաջարկվելու դեպքում տվյալ կազմակերպություններից նախապես հավաստիանալ նման էլեկտրոնային պայմանագրեր կնքելու ծառայության հնարավորություն ստեղծված լինելու առկայության մասին, այսինքն լրացուցիչ ճշգրող միջոցներ ձեռնարկել առաջարկվող համացանցային հղումների իսկությունը և վստահելիությունը պարզելու ուղղությամբ:
Քայլեր ձեռնարկել ապրանքի գնման առաջարկ անողների հետ հաղորդակցությունը շարունակելու վերահսկվող, անձի նույնականացման հնարավորություն տվող կապի միջոցներով և զգուշանալ դրանից խուսափողների հետ առցանց գործարքներ իրականացնելուց:

Участились случаи мошеннических хищений у продавцов товаров с использованием торговых онлайн-площадок. Прокуратура предупреждает
В Генеральной прокуратуре РА произведено изучение сообщений и уголовных производств, поступивших по делам о преступлениях против собственности в течение 2022 г., которое показывает, что резко возросли случаи мошеннического хищения с использованием объявлений о продаже товаров на платформах интернет-магазинов (например, «List.am»).
Преступления такого характера совершаются в основном по двум сценариям.
В одном случае, после размещения объявления о продаже товара на таких торговых площадках, неизвестные лица связываются с рекламодателем через приложение «WhatsApp», зарегистрированное под иностранными или местными телефонными номерами, и просят предоставить данные своей банковской карты для покупки товара и перевода денег на банковскую карту. Последние сообщают «покупателю» данные своей банковской карты, включая коды, после чего преступники мошенническим путем снимают деньги с их банковской карты.
В других случаях, под предлогом покупки товара для продажи в сети, преступники тем же способом связываются с рекламодателями и выражают желание купить товар. Однако под предлогом того, что они проживают в другом населенном пункте, предлагают заключить электронный договор через «Айпост», по которому последний производит оплату определенной суммы, а взамен курьер доставляет товар в данный населенный пункт. Затем преступники рассылают так называемую ссылку-ловушку «Айпост», по которой люди регистрируются, также регистрируют банковские реквизиты и коды, после чего узнают, что ссылка фальшивая и что злоупотребили их доверием. А с помощью компьютерной техники, загрузив банковские данные, полученные по поддельной ссылке, преступник имеет возможность перевести деньги с карты банкомата на другие игровые или личные счета и ограбить их.
Исследование подтверждает, что преступники действуют по заранее спланированному сценарию и схеме, во многих случаях используя «психологические ловушки» и вызывая у «жертвы» заинтересованность в том, чтобы за считанные минуты выдать им данные защищенной карты банкомата. Для этого, например, «покупатель» предлагает оплатить товар быстро, без согласования цены, что соблазняет продавца не отклонять предложение и предоставить данные банковской карты.
При этом преступники используют данные многих лиц, то есть преступное деяние охватывает не один эпизод.
За первое полугодие 2022г. зарегистрировано 145 дел о преступлениях, совершенных в указанном порядке, из них только 11 дел о преступных деяниях не завершены по причине отсутствия денежных средств на предоставленном карточном счете.
Возбуждено 82 уголовных дела, из которых раскрыто только 2.
Общий ущерб, причиненный по делам об указанном преступлении, составил 18.147.818 драмов РА.
Исследования показывают, что рост грабежей таким способом в основном связан с тем, что потерпевшие не осведомлены, не имеют достаточных знаний о системах наличного денежного обращения в банкоматах, правилах пользования картами. Способствующим фактором также является уверенность преступников в том, что их хищения не будут обнаружены путем бесконтрольного использования средств связи и перевода украденных денег на несколько счетов.
Исходя из вышеизложенного и распространенности данной преступной схемы, Прокуратура РА призывает граждан:
Ни в коем случае не сообщайте другим лицам защищенные условия действия своих банкоматных карт, номера на них, особенно ПИН-код, в таком случае защита электронных платежных систем может быть объективно бессильна предотвратить доступ преступников к средствам карты.
В случае предложения электронных договоров купли-продажи от имени внушающей доверие организации связи или какой-либо иной организации заранее удостовериться у этих организаций в наличии услуги по заключению таких электронных договоров, то есть принять дополнительные корректирующие меры по определению подлинности и надежности предлагаемых интернет-ссылок.
Примите меры, чтобы продолжить общение с теми, кто предлагает приобрести продукт, с помощью контролируемых средств связи, позволяющих установить личность, и остерегайтесь проведения онлайн-транзакций с теми, кто этого не делает.