Բացահայտվել է 1 մլրդ դրամը գերազանցող դրամաշրջանառությամբ թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառությամբ և փողերի լվացմամբ զբաղվող հանցավոր խումբ
ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ  քննության գլխավոր վարչությունում քննվող քրեական գործի շրջանակներում, դատախազության հետևողական համակարգման ներքո ձեռնարկված լայնածավալ դատավարական գործողությունների և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում ձեռք բերված մեծ ծավալի ապացույցների և ստացված տեղեկատվության վերլուծության արդյունքում հնարավոր է եղել բացահայտել համացանցային հաղորդակցման հավելվածների, առավելապես՝ «Տելեգրամ» ալիքների միջոցով թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառությամբ և առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացմամբ զբաղվող հանցավոր խումբ:
Կատարված նախաքննությամբ պարզվել է, որ  մեկ այլ հանցանքի կատարման համար հետախուզվող և արտերկրում մշտական բնակություն հաստատած ՀՀ քաղաքացի Դ. Ք.-ն թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառությամբ զբաղվելու նպատակով «Տելեգրամ» սոցիալական ցանցում ստեղծել և 2019-2022թթ. ընթաքցքում կառավարել է ավելի քան 20.000 հետևորդ ունեցող և թմրամիջոցների վաճառքով զբաղվող 50-ից ավել խանութներից բաղկացած «Կանաչու շուկա» և  «Դավիթ Վան Հոկտեմբերյան» ալիքները: Վերջինս վերը նշված նպատակով ստեղծել է կայուն հանցավոր խումբ՝ դրանում ներգրավվելով ավելի քան 10 անձանց, ում միջև կատարել է հստակ դերաբաշխում: Մասնավորապես. թմրամիջոցի ապօրինի աճեցման, պատրաստ­ման, պահելու և փոխադրելու համար խմբի կազմում ընդգրկել է Հ. Լ.-ին, Ա. Մ.-ին, Ա. Օ.-ին և գործով չպարզված այլ անձանց: «Տելեգրամյան» նշված  ալիքներում իր հետ համատեղ և իր թույլտվությամբ, ինչպես սեփական թմրամիջոցը, այնպես էլ այլ անձնացից ձեռք բերված թմրւամիջոցներն ապօրինի իրացնելու նպատակով հանցավոր խմբում նա ընդգրկել է Դ. Մ.-ին: Վերջինս նույն ալիքում, թմրամիջոց վաճառելու նպատակով, օգագործել է իր՝ «BOB Marley» անվամբ էջը, իսկ թմրամիջոցների վաճառքի արդյունքում ստացված գումարները էլեկտրոնային գումարների վերածելու և դրանք կանխիկ գումարներով վերջնարդյունքում տնօրինելու, փողերի լվացման և այդ կերպ համացանցով թմրամիջոցների վաճառքի արդյուքնում ստացված դրամական միջոցներն օրինական շրջանառության դաշտ բերելու նպատակով խմբի կազմում ընդգրկել է կրիպտոարժույնթերի փոխանակմամբ զբաղվող Գ.Գ.-ին: Վերջինս իր հերթին ապահովել է կազմակերպված խմբի հանցավոր եկամուտների դրամային շրջանա­ռու­թյան օրինականացումը, որի ընթացքում նրան պատկանող էլեկտրոնային դրամապանակների շրջանառու­թյունը գերազանցել է 1 միլիարդ ՀՀ դրամը:
Առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության և հանցավոր ճանապարհով ստացված առանձնապես խոշոր չափերով գույքն օրինականացնելու համար 6 անձանց մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 266-րդ հոդվածի և 190-րդ հոդվածի  տարբեր մասերով, որոնցից 5-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանավորումը:
Քրեական գործի նախաքննությունը շարունակվում է: Դատախազության համակարգմամբ ՀՀ քննչական կոմիտեի և ՀՀ ոստիկանության արդյունավետ համագործակցությամբ ձեռնարկվում են քրեադատավարական և օպերատիվ-հետախուզական անհրաժեշտ միջոցառումներ, այդ թվում նաև ՀՀ դատախազության կողմից համագործակցության վարույթի հնարավորությունների օգտագործմամբ, հանցավոր սխեմաներում ներգրավված բոլոր անձանց, օգտագործված վճարային գործիքները, հանցավոր գործունեությունից ստացված և օրինականացված գույքի ամբողջական չափերը պարզելու նպատակով։

Выявлена преступная группа, занимающаяся незаконным оборотом наркотиков и отмыванием денег с оборотом более 1 млрд драм
В результате анализа большого объема доказательств и сведений, полученных в результате широкомасштабных процессуальных действий и оперативно-розыскных мероприятий, предпринятых в рамках уголовного дела, расследуемого в Управлении по расследованию ОВД Следственного комитета РА, и при последовательной координации органов прокуратуры, удалось выявить преступную группу, занимающуюся незаконным оборотом наркотиков и отмыванием денег в особо крупных размерах посредством приложений интернет-коммуникаций, в особенности «Телеграм»- канала.
Предварительным следствием установлено, что гражданин РА Д. К., разыскиваемый за совершение другого преступления и имеющий постоянное место жительства за границей, в социальной сети «Телеграм» с целью заниматься незаконным оборотом наркотиков создал и в 2019-2022гг. тайно управлял каналами «Зеленый рынок» и «Давид Ван Октемберян» с более чем 20 000 подписчиками. Последний для вышеуказанной цели создал устойчивую преступную группу, в которую вошли более 10 человек, среди которых он произвел четкое распределение ролей. В частности, для незаконного выращивания, изготовления, хранения и перевозки наркотиков он включил туда А. Л., А. М., А. О. и других неустановленных следствием лиц. Вместе с ним и с его разрешения он включил в группу также Д. М., последний использовал свою страницу под именем «BOB Marley» в том же канале для продажи наркотиков, а также для конвертации денег, полученных в результате продажи наркотиков, и для того, чтобы перевести деньги, полученные в результате продажи наркотиков, в электронные деньги и в конечном итоге распоряжаться ими в наличной форме, перевести их в сферу законного оборота, в состав группы включил Г. Г., занимающегося обменом криптовалют. Последнее, в свою очередь, обеспечил легализацию драмового оборота преступных доходов организованной группы, в ходе которой оборот принадлежащих ему электронных кошельков превысил 1 млрд драм.
За незаконный оборот наркотиков в особо крупных размерах и легализацию имущества, полученного преступным путем, по различным частям ст. 266 и ст. 190 УК РА было предъявлено обвинение 6 лицам, к 5 из них применено заключение под стражу в виде меры пресечения.
Расследование уголовного дела продолжается. По согласованию с прокуратурой, при эффективном сотрудничестве Следственного комитета РА и Полиции РА проводятся необходимые уголовно-процессуальные и оперативно-розыскные мероприятия.