Դատարանը վարույթ է ընդունել Վաչագան Ղազարյանից և նրան փոխկապակցված անձանցից ընդհանուր շուրջ 8.2 մլրդ դրամ արժեքով ապօրինի ծագման գույքն ու ակտիվները բռնագանձելու դատախազության հայցադիմումը
Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան 2022թ. մայիսի 31-ին ներկայացվել է ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վերաբերյալ 11-րդ հայցադիմումը, որն ընդունվել է վարույթ:
Համաձայն հայցադիմումի՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը պահանջ է ներկայացրել դատարանին ՀՀ ԱԱԾ ՊՊԾ պետի նախկին տեղակալ Վաչագան Ղազարյանից, նրա հետ փոխկապակցված 4 անձանցից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել մասնավորապես՝
- Երևան քաղաքում գտնվող 17 բնակարանները, տարածքները, շինությունները, ավտոհանգրվանները, որոնցից 4–ը գտնվում են Ավան վարչական շրջանում, 5–ը Ծովակալ Իսակով պողոտայում, 5–ը Տերյան փողոցում, ինչպես նաև Այգեստան թաղամասում, Ամիրյան, Խորենացի փողոցներում, Կոտայքի մարզում (համայնք Ծաղկաձոր) գտնվող հանգստյան գոտին, Արմավիրի (համայնք Արտամետ) մարզում գտնվող 1 հողամասը, 6 տրանսպորտային միջոց, իսկ անհնարինության դեպքում՝ նշված անշարժ և շարժական գույքերի միջին շուկայական արժեքը, որն ընդհանուր կազմում է 6.007.193.880 ՀՀ դրամ,
- 8 իրավաբանական անձանցում մասնակցության իրավունք,
- Ստեփանակերտ քաղաքում գտնվող 6 անշարժ գույքի և 4 տրանսպորտային միջոցների միջին շուկայական արժեքները՝ 337.780.000 ՀՀ դրամ,
- 137.216.729 ՀՀ դրամ՝ որպես բանկային հաշիվներին առկա դրամական միջոցներ և ավանդներ,
- 1.743.409.007 ՀՀ դրամ, որը չի հիմնավորվում անձի օրինական եկամուտներով, ունի ապօրինի ծագում և հնարավոր չէ բռնագանձել՝ հիմք ընդունելով ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին օրենքի 20-րդ հոդվածի 4-րդ մասը: Ընդհանուր՝ 8.225.599.616 ՀՀ դրամ։
Առաջիկայում վարչության կողմից այլ գործերով, որոնցով արդեն իսկ կիրառվել են հայցի նախնական ապահովման միջոցներ, կշարունակվեն ներկայացվել ապօրինի գույքի բռնագանձման հայցադիմումներ։

Суд принял к производству исковое заявление прокуратуры о конфискации имущества и активов незаконного происхождения общей стоимостью 8,2 млрд драм у Вачагана Казаряна и связанных с ним лиц
В Суд общей юрисдикции первой инстанции города Еревана 31 мая 2022г. было подано 11 исковых заявлений о конфискации имущества незаконного происхождения, которые приняты к производству.
Согласно иску, Управление по взысканию имущества незаконного происхождения Генеральной прокуратуры РА направило в суд ходатайство о конфискации с бывшего заместителя начальника ППС СНБ РА Вачагана Казаряна и связанных с ним 4 лиц в пользу Республики Армения, в частности:
17 квартир, площадей, зданий, автостанций в городе Ереване, 4 из которых расположены в административном районе Аван, 5- на проспекте Адмирала Исакова, 5- на улице Теряна, а также в квартале Айгестан, улицах Амирян, Хоренаци, в Котайкской области (община Цахкадзор), 1 земельный участок в Армавирской области (община Артамет), 6 транспортных средств, а в случае невозможности - среднюю рыночную стоимость указанного недвижимого и движимого имущества, которая в сумме составляет 6.007.193.880 драм РА;
Право на участие в 8 юридических лицах;
Среднюю рыночную стоимость 6 объектов недвижимости и 4 автомобилей, находящихся в городе Степанакерт,- 337.780.000 драм РА;
137.216.729 драм РА в виде денежных средств и депозитов на банковских счетах;
1.743.409.007 драм РА, не подтвержденная законным доходом лица, имеет незаконное происхождение и не может быть конфисковано на основании части 4 статьи 20 Закона о конфискации имущества незаконного происхождения. Всего 8.225.599.616 драм РА.
В ближайшее время управление продолжит подавать иски о конфискации незаконного имущества по иным делам, по которым уже применены меры по предварительному обеспечению иска.