Դատարանը վարույթ է ընդունել Վաչագան Ղազարյանից և նրան փոխկապակցված անձանցից ընդհանուր շուրջ 8.2 մլրդ դրամ արժեքով ապօրինի ծագման գույքն ու ակտիվները բռնագանձելու դատախազության հայցադիմումը
Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան 2022թ. մայիսի 31-ին ներկայացվել է ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վերաբերյալ 11-րդ հայցադիմումը, որն ընդունվել է վարույթ:
Համաձայն հայցադիմումի՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը պահանջ է ներկայացրել դատարանին ՀՀ ԱԱԾ ՊՊԾ պետի նախկին տեղակալ Վաչագան Ղազարյանից, նրա հետ փոխկապակցված 4 անձանցից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել մասնավորապես՝
- Երևան քաղաքում գտնվող 17 բնակարանները, տարածքները, շինությունները, ավտոհանգրվանները, որոնցից 4–ը գտնվում են Ավան վարչական շրջանում, 5–ը Ծովակալ Իսակով պողոտայում, 5–ը Տերյան փողոցում, ինչպես նաև Այգեստան թաղամասում, Ամիրյան, Խորենացի փողոցներում, Կոտայքի մարզում (համայնք Ծաղկաձոր) գտնվող հանգստյան գոտին, Արմավիրի (համայնք Արտամետ) մարզում գտնվող 1 հողամասը, 6 տրանսպորտային միջոց, իսկ անհնարինության դեպքում՝ նշված անշարժ և շարժական գույքերի միջին շուկայական արժեքը, որն ընդհանուր կազմում է 6.007.193.880 ՀՀ դրամ,
- 8 իրավաբանական անձանցում մասնակցության իրավունք,
- Ստեփանակերտ քաղաքում գտնվող 6 անշարժ գույքի և 4 տրանսպորտային միջոցների միջին շուկայական արժեքները՝ 337.780.000 ՀՀ դրամ,
- 137.216.729 ՀՀ դրամ՝ որպես բանկային հաշիվներին առկա դրամական միջոցներ և ավանդներ,
- 1.743.409.007 ՀՀ դրամ, որը չի հիմնավորվում անձի օրինական եկամուտներով, ունի ապօրինի ծագում և հնարավոր չէ բռնագանձել՝ հիմք ընդունելով ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին օրենքի 20-րդ հոդվածի 4-րդ մասը: Ընդհանուր՝ 8.225.599.616 ՀՀ դրամ։
Առաջիկայում վարչության կողմից այլ գործերով, որոնցով արդեն իսկ կիրառվել են հայցի նախնական ապահովման միջոցներ, կշարունակվեն ներկայացվել ապօրինի գույքի բռնագանձման հայցադիմումներ։

The court accepted the application on confiscation of property and assets of illegal origin with a total value of 8.2 billion AMD from Vachagan Ghazaryan and affiliates for review
The 11th application regarding the confiscation of property of illegal origin was submitted to the Court of General Jurisdiction of Yerevan City on May 31, 2022 for review.
According to the lawsuit, the Department for Confiscation of Property of Illicit Origin of the RA General Prosecutor's Office submitted a request to the court to confiscate from Vachagan Ghazaryan, the former Deputy Head of State Protection Service of the National Security Service of the RA, and 4 affiliates in favor of the Republic of Armenia, in particular:
- 17 apartments, areas, buildings, vehicle stattions in Yerevan city, 4 of which are situated in Avan administrative district, 5 in Tsovakal Isakov avenue, 5 in Teryan street, as well as in Aygestan, Amiryan, Khorenatsi streets, a rest complex in Kotayk Region (Tsaghkadzor community) ), 1 plot of land in Armavir region (Community Artamet), 6 means of transport, and in case of impossibility, the average market value of the mentioned immovable and movable properties, which is 6.007.193.880 AMD in total,
- Right to participate in 8 legal entities,
- The average market values of 6 real estates and 4 transport means located in Stepanakert are 337.780.000 AMD.
- AMD 137.216.729 as funds and deposits in bank accounts,
- AMD 1.743.409.007, which is not substantiated by the legal income of a person, has an illegal origin and cannot be confiscated based on Article 20, Part 4 of the Law on Confiscation of Illegal Property. In total 8.225.599.616 AMD.
In the near future, the department will continue to file applications for the confiscation of illegal property in other cases.