Արցախի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Գուրգեն Ներսիսյանի շնորհավորական ուղերձը ՀՀ դատախազության աշխատողի օրվա կապակցությամբ
Հարգելի՛ Արթուր Սարգսի՛
Արցախի Հանրապետության դատախազության և անձամբ իմ անունից շնորհավորում եմ Հայաստանի Հանրապետության դատախազության աշխատողի օրվա առթիվ:
Ունենալով հարուստ և երկարամյա պատմություն, համակարգի նախկին և ներկա բազմաթիվ պատվախնդիր դատախազների անձնուրաց և նվիրյալ աշխատանքի շնորհիվ Հայաստանի Հանրապետության մերօրյա դատախազությունն իր ուրույն տեղն ու նշանակությունն ունի որպես պետական մարմին և որպես իրավապահ համակարգն առաջնորդող դերակատար: Տարիների ընթացքում կուտակված իմաստնության և համակարգի ղեկավար կազմի՝ բացառապես պետության և իրավունքի շահով առաջնորդվելու անվրեպ ունակության շնորհիվ դատախազությունը ոչ միայն պատվով հաղթահարեց վերջին տարիների բազմաթիվ մարտահրավերներն ու խնդիրները, այլև այդ ընթացքում մնաց անսասան, անցնցում, իսկ երկրում իրավակարգի ամրապնդման ընտրված ուղին՝ անվրեպ և անշեղ:
Չեմ կարող չանդրադառնալ Հայաստանի ու Արցախի Հանրապետությունների դատախազությունների կապին ու փոխգործակցությանը, դրանում Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի անուրանալի ներդրմանը և անձնական ջանքերին: Այդ կամքի հաշվին փոխգործակցության բավականին արդյունավետ հարթակներ են ձևավորվել արդեն դատախազությունների ստորաբաժանումների միջև, որոնք հաջողությամբ ծառայեցվում են որպես գործնական հարցերի ու խնդիրների քննարկման արդյունավետ օղակներ և ունեն զարգացման ու կատարելագործման դեռևս չիրացված մեծ պոտենցիալ: ՀՀ դատախազությունը Արցախի գործընկերներին ներգրավել ու շարունակաբար ներգրավում է վերապատրաստման, մասնագիտական գիտելիքների կատարելագործման տարբեր ծրագրերի, որոնցից հերթականը կկազմակերպվի Արցախում՝ առաջիկա օրերին: Անգնահատելի է դատախազության կոլեգիայի համատեղ նիստերի կազմակերպման գործելաոճը, որոնց ընթացքում Արցախի դատախազները հնարավորություն են ունենում բարձրաձայնելու իրենց մտահոգող գործնական և տեսական հարցերը, խնդիրները, ունկնդրելու պրակտիկ ավելի մեծ ու ավելի հարուստ փորձ ունեցող հայաստանյան գործընկերների տեսակետները: Առավել պատկերավոր ու համոզիչ լինելու համար ընդամենը կասեմ հետևյալը. եթե պետական բոլոր մարմինները ունենային համագործակցության և միասնականության զգացումի նույն մակարդակը, որպիսին գոյություն ունի մեր համակարգերի միջև, ապա միասնական հայրենիք ունենալու մեր երազանքն անբեկանելի և գործնական տեսք ունեցող իրողություն կլիներ:
Արցախի դատախազության հանդեպ ցուցաբերվող վերաբերմունքն ըստ արժանվույնս գնահատված լինելու մասին է վկայում այն, որ պաշտոնական այցով Հայաստանի Հանրապետություն մեկնելիս Արցախի Հանրապետության դատախազները, առանց բացառության, խնդրել են, հարգելի պարոն Դավթյան, անհատապես Ձեզ և ՀՀ դատախազության դատախազներին փոխանցել իրենց ջերմ շնորհավորանքներն ու բարեմաղթանքները:
Օգտվելով առիթից՝ ուզում եմ իմ անձնական երախտիքը հայտնել Հայաստանի Հանրապետության զինվորական դատախազության դատախազներին և զինվորական դատախազ պարոն Հարությունյանին: Նվիրական աշխատանքով ու անմիջական ներկայությամբ տարիներ շարունակ ՀՀ զինվորական դատախազությունն իր ծառայությունն է մատուցել և հիմա էլ շարունակաբար ծառայում է Արցախին՝ այդ կերպ իր ուղղակի մասնակցությունն ունենալով Արցախում օրինականության և իրավակարգի ամրապնդման գործում: Այդ աշխատանքը թեև արվում է լուռ և համեստորեն, առանց ավելորդ հրապարակայնության, բայց հավաստիացնում եմ, որ մենք լավ գիտենք, թե այդ համեստության շղարշի ներքո որքան առողջություն, կյանք ու ժամանակ է մաշվել, գիշեր ու զօր որքան անդադար ու անսպառ աշխատանք է կատարվել: Ընդունեք մեր անկեղծ շնորհավորանքն ու երախտիքի խոսքը, հարգելի գործընկերներ:
Հարգելի Արթուր Սարգսի, կրկին անգամ շնորհավորելով տոն օրվա առթիվ, Ձեզ և Հայաստանի Հանրապետության բոլոր դատախազներին անհատապես մաղթում եմ առողջություն, խաղաղ ու անփորձանք կյանք, իրավակարգի ամրապնդման և օրինականության ապահովման գործում հաջողություն և անսպառ եռանդ: Աստված բոլորիդ պահապան:

Поздравительное послание генерального прокурора Республики Арцах Гургена Нерсисяна по случаю Дня прокуратуры Республики Армения
Уважаемый Артур Саркисович!
От имени Прокуратуры Республики Арцах и от себя лично поздравляю с Днем работника прокуратуры Республики Армения.
Имея богатую и многолетнюю историю, благодаря самоотверженному труду многих бывших и нынешних заслуженных прокуроров системы, сегодняшняя Прокуратура Республики Армения имеет свое место и значение как государственный орган и как структура, ведущая правоохранительную систему. Благодаря накопленной годами мудрости и безошибочной способности руководства системы двигаться исключительно интересами государства и закона, прокуратура не только с честью преодолела многочисленные вызовы и проблемы последних лет, но и также осталась непоколебимой, устойчивой, а избранный путь укрепления правовой системы в стране- безошибочным и неуклонным.
Не могу не коснуться связи и взаимодействия прокуратур Республики Армения и Арцаха, неоспоримого вклада и личных усилий генерального прокурора РА Артура Давтяна. За счет этой воли уже сформированы достаточно эффективные площадки взаимодействия между подразделениями прокуратуры, которые успешно служат действенными звеньями для обсуждения практических вопросов и проблем и имеют большой пока не реализованный потенциал развития и совершенствования. Прокуратура РА привлекала и продолжает привлекать коллег из Арцаха к различным программам обучения и повышения квалификации, следующая из которых будет организована в Арцахе в ближайшие дни. Бесценен способ организации совместных заседаний коллегии прокуратуры, в ходе которых прокуроры Арцаха имеют возможность поднимать практические и теоретические вопросы и проблемы, которые их волнуют, выслушивать мнения армянских коллег с большим и богатым практическим опытом. Для большей наглядности и убедительности скажу следующее: если бы все правительственные учреждения имели такой же уровень сотрудничества и чувство единства, которое существует между нашими системами, то наша мечта о единой родине была бы нерушимой и практичной реальностью.
О том, что отношение, проявленное к Прокуратуре Арцаха, ценится по достоинству, свидетельствует тот факт, что, отправляясь с официальным визитом в Республику Армения, все без исключения прокуроры Республики Арцах попросили, уважаемый господин Давтян, передать теплые поздравления и наилучшие пожелания Вам и прокурорам Прокуратуры РА в отдельности.
Пользуясь случаем, хочу выразить личную благодарность прокурорам Военной прокуратуры Республики Армения и военному прокурору господину Арутюняну. Самоотверженной работой и непосредственным присутствием Военная прокуратура РА долгие годы служила и продолжает служить Арцаху, тем самым принимая непосредственное участие в укреплении законности и правопорядка в Арцахе. Хотя эта работа делается тихо и скромно, без излишней огласки, уверяю Вас, что мы прекрасно знаем, сколько здоровья, жизни и времени было потрачено под покровом скромности, сколько непрерывного и неисчерпаемого труда было проделано днем и ночью. Примите наши искренние поздравления и слова благодарности, уважаемые коллеги.
Уважаемый Артур Саркисович, еще раз поздравляя с праздничным днем, желаю Вам и всем прокурорам Республики Армения в отдельности крепкого здоровья, мирной и безопасной жизни, успехов и неиссякаемой энергии в укреплении правовой системы и обеспечении законности. Да благословит вас всех Бог!