Ճոպանուղիների, ջրային ատրակցիոնների և կարուսելների շահագործման տեխնիկական անվտանգության վերահսկողությունն ուժեղացնելու անհրաժեշտություն կա
Վերջին տարիներին հաճախ են արձանագրվում արտադրական վտանգավոր օբյեկտները տեխնիկական անվտանգության պահանջների խախտումներով շահագործելու հետ կապված քաղաքացիների կյանքին ու առողջությանը վնաս պատճառելու դեպքեր: Օրինակ Երևան քաղաքի Դավթաշեն կամրջի հարևանությամբ 2019թ. սեպտեմբերին և «Երազ» այգում 2022թ. ապրիլին արձանագրվել են տեխնիկական անվտանգության պահանջների խախտումներով միաճոպան կախովի մարդատար ճոպանուղիների շահագործման դեպքեր, որոնց հետևանքով 2 քաղաքացի ստացել է առողջության ծանր վնասված, իսկ մեկ քաղաքացի մահացել է: Նշված դեպքերի առթիվ հարուցվել են քրեական գործեր: Նման դեպքեր արձանագրվել են նաև դրանից առաջ:
Պայմանավորված վերոնշյալով՝ պետության ոչ գույքային շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակներում ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ուսումնասիրվել է ՀՀ տարածքում միաճոպան կախովի մարդատար ճոպանուղիների, ջրային ատրակցիոնների և կարուսելների (զվարճահարմարանքներ) շահագործման գործընթացում տեխնիկական անվտանգության պահանջների պահպանության վիճակը:
ՈՒսումնասիրության ընթացքում ՀՀ քաղաքաշինության, տեխնիկական և հրդեհային անվտանգության տեսչական մարմնից ստացված տվյալների համաձայն՝ 2019-2021թթ. ընթացքում տեսչական մարմնի կողմից ուսումնասիրություններ իրականացվել են միայն 2019թ.՝ ՀՀ տարածքում առկա արտադրական վտանգավոր օբյեկտներ հանդիսացող զվարճահարմարանքների՝ տեխնիկական անվտանգության պահանջներին համապատասխանելիության վերաբերյալ: Արդյունքում թերություններ չեն հայտնաբերվել, իսկ որոշ տնտեսավարող սուբյեկտների մոտ հայտնաբերվել են հրդեհային անվտանգության նորմերի խախտումներ, որոնց վերացման վերաբերյալ տրվել են համապատասխան ցուցումներ։
Ընդ որում, վերը նշված ուսումնասիրությունները վերաբերել են միայն Երևան քաղաքում և 6 մարզերում (Սյունիք, Կոտայք, Լոռի, Արմավիր, Շիրակ և Արարատ) գործող 14 տնտեսվարող սուբյեկտների կողմից շահագործվող 135 զվարճահարմարանքի: Իսկ ՀՀ մյուս մարզերում (Գեղարքունիք, Վայոց Ձոր, Տավուշ և Արագածոտն) շահագործվող զվարճահարմարանքների վերաբերյալ ուսումնասիրություններ չեն իրականացվել:
Հաշվի առնելով հարցի կարևորությունը, ինչպես նաև այն, որ հատկապես ամռան ամիսներին քաղաքացիների ժամանցի հիմնական վայրերն են դառնում զբոսայգիները, ջրավազաններն ու լողավազանները, որտեղ գործում են միաճոպան կախովի մարդատար ճոպանուղիներ, ջրային ատրակցիոններ և կարուսելներ (զվարճահարմարանքներ) և դրանք անմիջական կապ ունեն մարդկանց, հատկապես՝ երեխաների կյանքի և առողջության հետ, խնդրի առնչությամբ ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունից գրություն է հասցեագրվել ՀՀ քաղաքաշինության, տեխնիկական և հրդեհային անվտանգության տեսչական մարմնի ղեկավարին:
Առաջարկվել է, որպեսզի Տեսչական մարմինը հնարավոր սեղմ ժամկետում գործուն միջոցներ ձեռնարկի նշված ոլորտում վերահսկողական, օրենքով սահմանված այլ գործառույթներն ավելի հաճախակի իրականացնելու ուղղությամբ: Օրենսդրությամբ նախատեսված տեխնիկական անվտանգության պահանջներին համապատասխանելիության վիճակի նկատմամբ վերահսկողությունը, մասնավորապես, պետք է ներառի զվարճահարմարանքների և դրանց սարքավորումների շահագործման կենսական ցիկլերի բոլոր փուլերը՝ ներառյալ նախագծումը, արտադրումն ու շահագործումը, պահպանումը, փոխադրումը, հավաքակցումը, կարգաբերումը, արդիականացումը, նորոգումը, սպասարկումը, օգտահանումը:

Необходимо усилить контроль технический безопасности эксплуатации канатных дорог, водных аттракционов и каруселей
В последние годы зафиксированы случаи причинения вреда жизни и здоровью граждан, связанные с эксплуатацией опасных производственных объектов с нарушением требований технической безопасности. Например, возле Давташенского моста в Ереване в сентябре 2019г. и в парке "Ераз" в апреле в 2022г. были зафиксированы случаи эксплуатации одноцепных подвесных пассажирских канатных дорог с нарушениями требований технической безопасности, в результате чего 2 гражданина получили тяжелые повреждения и 1 гражданин погиб. По указанным делам возбуждены уголовные дела. Подобные случаи были зарегистрированы и раньше.
В соответствии с вышеизложенным, в рамках полномочий по защите неимущественных интересов государства Управлением по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры РА было изучено состояние соблюдения требований технической безопасности в процессе эксплуатации одноцепных подвесных пассажирских канатных дорог, водных аттракционов и каруселей на территории РА.
В ходе исследования по данным, полученным от Инспекции градостроительства, технической и пожарной безопасности РА, за период 2019-2020гг. инспекционный орган только в 2019 году провел исследования на предмет соблюдения требований технической безопасности объектов развлечений, являющихся опасными производственными объектами на территории Республики Армения. В результате недостатков не было выявлено, а у отдельных хозяйствующих субъектов были выявлены нарушения норм пожарной безопасности, и даны соответствующие поручения по их устранению.
Кроме того, вышеупомянутые исследования касались только 135 развлекательных заведений, эксплуатируемых 14 хозяйствующими субъектами, действующими в городе Ереване и 6 областях (Сюник, Котайк, Лори, Армавир, Ширак и Арарат). А в других регионах РА (Гегаркуник, Вайоц Дзор, Тавуш и Арагацотн) исследования развлекательных заведений не проводились.
Принимая во внимание важность вопроса, а также то, что особенно в летние месяцы основными местами становятся парки, бассейны и плавательные бассейны, где имеются одноцепные подвесные пассажирские канатные дороги, водные аттракционы и карусели и они имеют непосредственное отношение к жизни и здоровью людей, особенно детей, из Управления по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры РА на имя начальника инспекции по градостроительству, технической и пожарной безопасности РА было направлено письмо.
Инспекционному органу предложено в кратчайшие сроки принять действенные меры для более частого выполнения предусмотренных законом контрольных функций в указанной сфере. В частности, контроль за состоянием соблюдения требований технической безопасности, предусмотренных законодательством, должен охватывать все стадии жизненных циклов эксплуатации развлекательных устройств и их оборудования, включая проектирование, производство и эксплуатацию, хранение, транспортировку, монтаж, наладку, модернизация, ремонт, обслуживание использование.