Ճոպանուղիների, ջրային ատրակցիոնների և կարուսելների շահագործման տեխնիկական անվտանգության վերահսկողությունն ուժեղացնելու անհրաժեշտություն կա
Վերջին տարիներին հաճախ են արձանագրվում արտադրական վտանգավոր օբյեկտները տեխնիկական անվտանգության պահանջների խախտումներով շահագործելու հետ կապված քաղաքացիների կյանքին ու առողջությանը վնաս պատճառելու դեպքեր: Օրինակ Երևան քաղաքի Դավթաշեն կամրջի հարևանությամբ 2019թ. սեպտեմբերին և «Երազ» այգում 2022թ. ապրիլին արձանագրվել են տեխնիկական անվտանգության պահանջների խախտումներով միաճոպան կախովի մարդատար ճոպանուղիների շահագործման դեպքեր, որոնց հետևանքով 2 քաղաքացի ստացել է առողջության ծանր վնասված, իսկ մեկ քաղաքացի մահացել է: Նշված դեպքերի առթիվ հարուցվել են քրեական գործեր: Նման դեպքեր արձանագրվել են նաև դրանից առաջ:
Պայմանավորված վերոնշյալով՝ պետության ոչ գույքային շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակներում ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ուսումնասիրվել է ՀՀ տարածքում միաճոպան կախովի մարդատար ճոպանուղիների, ջրային ատրակցիոնների և կարուսելների (զվարճահարմարանքներ) շահագործման գործընթացում տեխնիկական անվտանգության պահանջների պահպանության վիճակը:
ՈՒսումնասիրության ընթացքում ՀՀ քաղաքաշինության, տեխնիկական և հրդեհային անվտանգության տեսչական մարմնից ստացված տվյալների համաձայն՝ 2019-2021թթ. ընթացքում տեսչական մարմնի կողմից ուսումնասիրություններ իրականացվել են միայն 2019թ.՝ ՀՀ տարածքում առկա արտադրական վտանգավոր օբյեկտներ հանդիսացող զվարճահարմարանքների՝ տեխնիկական անվտանգության պահանջներին համապատասխանելիության վերաբերյալ: Արդյունքում թերություններ չեն հայտնաբերվել, իսկ որոշ տնտեսավարող սուբյեկտների մոտ հայտնաբերվել են հրդեհային անվտանգության նորմերի խախտումներ, որոնց վերացման վերաբերյալ տրվել են համապատասխան ցուցումներ։
Ընդ որում, վերը նշված ուսումնասիրությունները վերաբերել են միայն Երևան քաղաքում և 6 մարզերում (Սյունիք, Կոտայք, Լոռի, Արմավիր, Շիրակ և Արարատ) գործող 14 տնտեսվարող սուբյեկտների կողմից շահագործվող 135 զվարճահարմարանքի: Իսկ ՀՀ մյուս մարզերում (Գեղարքունիք, Վայոց Ձոր, Տավուշ և Արագածոտն) շահագործվող զվարճահարմարանքների վերաբերյալ ուսումնասիրություններ չեն իրականացվել:
Հաշվի առնելով հարցի կարևորությունը, ինչպես նաև այն, որ հատկապես ամռան ամիսներին քաղաքացիների ժամանցի հիմնական վայրերն են դառնում զբոսայգիները, ջրավազաններն ու լողավազանները, որտեղ գործում են միաճոպան կախովի մարդատար ճոպանուղիներ, ջրային ատրակցիոններ և կարուսելներ (զվարճահարմարանքներ) և դրանք անմիջական կապ ունեն մարդկանց, հատկապես՝ երեխաների կյանքի և առողջության հետ, խնդրի առնչությամբ ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունից գրություն է հասցեագրվել ՀՀ քաղաքաշինության, տեխնիկական և հրդեհային անվտանգության տեսչական մարմնի ղեկավարին:
Առաջարկվել է, որպեսզի Տեսչական մարմինը հնարավոր սեղմ ժամկետում գործուն միջոցներ ձեռնարկի նշված ոլորտում վերահսկողական, օրենքով սահմանված այլ գործառույթներն ավելի հաճախակի իրականացնելու ուղղությամբ: Օրենսդրությամբ նախատեսված տեխնիկական անվտանգության պահանջներին համապատասխանելիության վիճակի նկատմամբ վերահսկողությունը, մասնավորապես, պետք է ներառի զվարճահարմարանքների և դրանց սարքավորումների շահագործման կենսական ցիկլերի բոլոր փուլերը՝ ներառյալ նախագծումը, արտադրումն ու շահագործումը, պահպանումը, փոխադրումը, հավաքակցումը, կարգաբերումը, արդիականացումը, նորոգումը, սպասարկումը, օգտահանումը:

It is needed to strengthen the technical safety control over the operation of ropeways, water attractions and merry-go-rounds
During recent years, cases of causing damages to the life and health of citizens in the result of operation of objects in violation of technical safety requirements have been recorded. For example, in September, 2019 two citizens suffered severely and a person died in the result of operation of single-chain ropeways with violations of technical safety requirements near Davtashen Bridge in Yerevan and in "Yeraz" park in April, 2022. In the result 2 citizens suffered severely and a citizen died. Criminal cases were initiated in connection with the mentioned cases. Similar cases have been reported before that case as well.
The State Interests Protection Department of the RA Prosecutor General's Office has studied the state of compliance with technical safety requirements in the process of operation of single-chain ropeways, water attractions and merry-go-rounds in the territory of the Republic of Armenia.
According to the data received from the RA Urban Development, Technical and Fire Safety Inspection Body, during 2019-2021 the inspection body carried out studies only in 2019. In the result, defects were not found, and violations of fire safety norms were found at some economic agents, and appropriate instructions were given to eliminate them.
Moreover, the above-mentioned studies were connected only with 135 entertainment facilities operated by 14 business entities operating in Yerevan city and 6 regions (Syunik, Kotayk, Lori, Armavir, Shirak and Ararat). And studies were not carried out regarding the entertainment facilities operated in other regions of the RA (Gegharkunik, Vayots Dzor, Tavush and Aragatsotn).
Taking into account the importance of the issue, as well as the fact that parks, pools and swimming pools are crowded especially during summer where single-chain ropeways, water attractions and merry-go-rounds (entertainment facilities) are also included, become the main places for citizens' entertainment, and are very dangerous especially for children’s life and health, the State Interests Protection Department of the RA General Prosecutor's Office addressed a letter to the head of the RA Urban Development, Technical and Fire Safety Inspection Body.
The Inspection Body was suggested to take effective measures for the shortest possible time. The supervision should include all stages of operation of the entertainment facilities and their equipment, including their design, production and operation, storage, transportation, assembly, modernization, repair, maintenance and use.