Քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն՝ «օրենքով գողի» կարգավիճակը պահպանելու դեպքի առթիվ քրեական գործ է հարուցվել
ՀՀ Լոռու մարզի դատախազությունում մեղադրական եզրակացությամբ ստացվել է Օձուն գյուղում 2021թ. փետրվարի 20-ին կատարված Աշ. Ջանինյանի սպանության դեպքի առթիվ ՀՀ ՔԿ Թումանյանի քննչական բաժնում ՀՀ քրեական օրենս­գրքի 104-րդ հոդվածի 1-ին մասով հարուցված քրեական գործը: Նախաքննության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազի կողմից գործի նյութերի ստուգմամբ պարզվել է, որ առկա են քրեական ենթամշակույթին բնորոշ հանցավոր արարքների հատկանիշներ պարունակող փաստական տվյալներ:
Մասնավորապես, սպանության վերաբերյալ գործով նախաքննության ըթնացքում կատարված քննչական, օպետաիվ-հետախուզական միջոցառումներով պարզվել է, որ քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող անձ հանդիսացող, ներկայում արտերկրում գտնվող «օրենքով գող» Ա. Ջ.-ն, որպես քրեական հեղինակություն, ստանձնելով նախկինում Վ. Բ.-ի և Ա. Մ.-ի միջև տեղի ունեցած վեճի լուծումը, 2021թ. փետրվարի 20-ին հեռախոսային խոսակցություն է ունեցել Ա. Մ.-ի հետ: Դրա ընթացքում իր կարգավիճակից բխող պահանջներ է ներկայացրել վերջինիս, սակայն խոսակցության ընթացքում Ա.Մ.-ն ընդհատել է խոսակցությունը: Ա. Ջ.-ն այդ արարքը համարելով որպես «օրենքով գողին» հասցված վիրավորանք՝ իր այդ կարգավիճակը ու հեղինակությունը պահպանելու համար հանձնարարություն և ցուցում է տվել Աշ. Ջանինյանին պատժել՝ «սատկացնել» իրեն չենթարկվող Ա. Մ.-ին: Արդյունքում Աշ. Ջանինյանը նույն օրը հանդիպել է Ա. Մ.-ին, սակայն վերջինս նախապես իր մոտ գտնվող որսորդական հրացանից կրակոցներ է արձակել Աշ. Ջանինյանի վրա և սպանել նրան:
Նկատի ունենալով, որ քրեական գործի նյութերում առկա են փաստական տվյալներ անձի կողմից քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակը պահպանելու վերաբերյալ՝ 2022թ. հունիսի 30-ին մարզի դատախազությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 223.1-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ, որը նախաքննություն կատարելու հանձնարարությամբ ուղարկվել է ՀՀ ՔԿ Լոռու մարզային քննչական վարչություն:
Իսկ դատախազությունում ստացված Աշ. Ջանինյանի սպանության վերաբերյալ քրեական գործով դատախազը հաստատել է մեկ անձի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությունը և գործն ուղարկել ՀՀ Լոռու մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան՝ ըստ էության քննելու համար:

A criminal case was initiated regarding the case of using the status of "thief in law", the highest level of criminal hierarchy
The criminal case with the indictment on the murder of Ash. Janinyan initiated under Article 104, Part 1 of the RA Criminal Code on 20 of February 2021 at the Investigation Department of Tumanyan of the RA Investigative Committee was received at the Prosecutor's Office of Lori Region in February 20, 2021. The prosecutor supervising the preliminary investigation revealed that there are factual data containing features of criminal acts characteristic of the criminal subculture.
In particular, it was found out during the preliminary investigation of the case, that "thief in law" A. J., tried to solve the dispute between V. B. and A. M. and had a telephone conversation with A. M. in February 20, 2021. In that period they presented demands arising from his status to the latter, but A. M. interrupted the conversation. Considering that act as an insult to the "thief in law", A. J. gave an assignment and instruction to Ash. Janinyan, to "end" with the disobedient A. M. In the result Ash. Janinyan met A. M. the same day, but the latter fired from his hunting rifle on Ash. Janinyan and killed him.
Having in mind that the criminal case files contain factual data regarding the person's status in the criminal hierarchy, a criminal case was initiated under Article 223.1, Part 1 of the RA Criminal Code at the Prosecutor's Office of the prosecutor’s office of the region which was sent to the Lori Regional Investigative Department of the RA Investigative Committee in June 30, 2022.
The prosecutor supervising the criminal case of Ash. Janinyan’s murder, confirmed the indictment against a person and sent the case to the Court of First Instance of General Instance of Lori Region of the RA to examine on the merits of the case.