Քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն՝ «օրենքով գողի» կարգավիճակը պահպանելու դեպքի առթիվ քրեական գործ է հարուցվել
ՀՀ Լոռու մարզի դատախազությունում մեղադրական եզրակացությամբ ստացվել է Օձուն գյուղում 2021թ. փետրվարի 20-ին կատարված Աշ. Ջանինյանի սպանության դեպքի առթիվ ՀՀ ՔԿ Թումանյանի քննչական բաժնում ՀՀ քրեական օրենս­գրքի 104-րդ հոդվածի 1-ին մասով հարուցված քրեական գործը: Նախաքննության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազի կողմից գործի նյութերի ստուգմամբ պարզվել է, որ առկա են քրեական ենթամշակույթին բնորոշ հանցավոր արարքների հատկանիշներ պարունակող փաստական տվյալներ:
Մասնավորապես, սպանության վերաբերյալ գործով նախաքննության ըթնացքում կատարված քննչական, օպետաիվ-հետախուզական միջոցառումներով պարզվել է, որ քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող անձ հանդիսացող, ներկայում արտերկրում գտնվող «օրենքով գող» Ա. Ջ.-ն, որպես քրեական հեղինակություն, ստանձնելով նախկինում Վ. Բ.-ի և Ա. Մ.-ի միջև տեղի ունեցած վեճի լուծումը, 2021թ. փետրվարի 20-ին հեռախոսային խոսակցություն է ունեցել Ա. Մ.-ի հետ: Դրա ընթացքում իր կարգավիճակից բխող պահանջներ է ներկայացրել վերջինիս, սակայն խոսակցության ընթացքում Ա.Մ.-ն ընդհատել է խոսակցությունը: Ա. Ջ.-ն այդ արարքը համարելով որպես «օրենքով գողին» հասցված վիրավորանք՝ իր այդ կարգավիճակը ու հեղինակությունը պահպանելու համար հանձնարարություն և ցուցում է տվել Աշ. Ջանինյանին պատժել՝ «սատկացնել» իրեն չենթարկվող Ա. Մ.-ին: Արդյունքում Աշ. Ջանինյանը նույն օրը հանդիպել է Ա. Մ.-ին, սակայն վերջինս նախապես իր մոտ գտնվող որսորդական հրացանից կրակոցներ է արձակել Աշ. Ջանինյանի վրա և սպանել նրան:
Նկատի ունենալով, որ քրեական գործի նյութերում առկա են փաստական տվյալներ անձի կողմից քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակը պահպանելու վերաբերյալ՝ 2022թ. հունիսի 30-ին մարզի դատախազությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 223.1-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ, որը նախաքննություն կատարելու հանձնարարությամբ ուղարկվել է ՀՀ ՔԿ Լոռու մարզային քննչական վարչություն:
Իսկ դատախազությունում ստացված Աշ. Ջանինյանի սպանության վերաբերյալ քրեական գործով դատախազը հաստատել է մեկ անձի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությունը և գործն ուղարկել ՀՀ Լոռու մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան՝ ըստ էության քննելու համար:

Возбуждено уголовное дело по делу о сохранении статуса высшей ступени криминальной иерархии, «вора в законе»
В прокуратуру Лорийской области РА вместе с обвинительным заключением поступило уголовное дело, возбужденное в Следственном отделе Туманян СК РА по части 1 статьи 104 Уголовного кодекса РА по факту убийства 20-го февраля 2021г. в селе Одзун Аш. Джаниняна. Осмотр материалов дела прокурором, осуществляющим надзор за производством предварительного следствия, показал, что имеются фактические данные, содержащие признаки преступных деяний, характерные для криминальной субкультуры.
В частности, в ходе предварительного следствия по делу об убийстве было установлено, что А. Дж., являющийся лицом с самым высоким статусом в криминальной иерархии, «вором в законе», в настоящее время находящийся за границей, как криминальный авторитет, взяв на себя урегулирование спора между В. Б. и А. М., 20 февраля 2021г. имел телефонный разговор с А. М. В ходе этого он предъявлял последнему требования, вытекающие из его статуса, но А. М. прервал разговор. Расценив этот поступок как оскорбление «вора в законе», А. Дж. дал задание и указание Аш. Джаниняну наказать «прикончить» непослушного А. М. В результате в тот же день Аш. Джанинян встретился с А. М., но последний выстрелил из своего охотничьего ружья в Аш. Джаниняна и убил его.
Учитывая наличие в материалах уголовного дела фактических данных о сохранении лицом высшего положения в криминальной иерархии, 30 июня 2022г. в областной прокуратуре было возбуждено уголовное дело по признакам части 1 статьи 223.1 УК РА, которое было направлено в Лорийское областное следственное управление СК РА.
По уголовному делу об убийстве Аш. Джаниняна прокурор утвердил обвинительное заключение в отношении одного лица и направил дело в Суд общей юрисдикции первой инстанции Лорийской области РА для рассмотрения по существу.