Առցանց հարթակներում տեղեկատվության անվտանգության իրավական կարգավորման և վերահսկողության հարցով գլխավոր դատախազը դիմել է Կառավարությանը
ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը պետության ոչ գույքային շահերի պաշտպանության ոլորտում կատարած ուսումնասիրությամբ պարզել է, որ վերջին տարիներին համացանցի լայն տարածման պայմաններում ահագնացել է ինտերնետային կայքէջերով, սոցիալական ցանցերով ազգային, կրոնական, սեռական կամ այլ խտրականություն, ՀՀ-ում շրջանառությունն արգելված նյութերի, այդ թվում թմրամիջոցների գովազդ, կամ վաճառքի բացահայտ հրավեր պարունակող կամ հանցավոր այլ դրսևորում ունեցող տեղեկատվության տարածումը:
Ներպետական օրենսդրության ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ լայն դիտելիություն ունեցող ինտերնետ ռեսուրսներով տարածվող տեղեկատվության անվտանգությունը ՀՀ-ում իրավական տեսանկյունից ապահոված չէ, օրենսդրական կարգավորումները բացակայում են և որևէ մարմնի վրա տեղեկատվության անվտանգության նկատմամբ վերահսկողություն իրականացնելու, դրանից բխող միջոցներ ձեռնարկելու իրավասություն դրված չէ:
Նման վերահսկողության բացակայության պայմաններում տեղեկատվական ռեւսուրսները շարունակում են նման բովանդակության անարգել տարածումը՝ խեղաթյուրելով և չարաշահելով խոսքի ազատության ժողովրդավարական սկզբունքը:
Մինչդեռ, մի շարք երկրներում, օրինակ՝ Գերմանիայում, Ռուսաստանում, Վրաստանում, առցանց ռեսուրսներով տարածվող տեղեկատվության անվտանգությունը կարգավորված է իրավական ակտերով:
Մասնավորապես, «Տեղեկատվության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և տեղեկատվության պաշտպանության մասին» ՌԴ օրենքով սահմանվել է ՌԴ ողջ տարածքում համացանցով արգելված տեղեկատվության ցանկ, որոնցից են ինքնասպանություն գործելու եղանակների և ինքնասպանության դրդելու մասին տեղեկատվությունը, թմրամիջոցների, հոգեներգործուն նյութերի պատրաստման և օգտագործման, անչափահասներին ոչ իրավաչափ վարքագծի ներգրավելու, վաճառքը սահմանափակված կամ արգելված դեղամիջոցների, ալկոհալային արտադրանքի մանրածախ վաճառքի առաջարկ պարունակող տեղեկատվությունը և այլն:
Նման տեղեկատվության հայտնաբերման դեպքում, ՌԴ գլխավոր դատախազի կամ նրա տեղակալների կողմից գործադիր իշխանության դաշնային մարմնին /Роскомнадзор/ ներկայացվում է տվյալ տեղեկատվության անհապաղ հեռացման և ինտերնետ ռեսուրսների հասանելիության սահմանափակման պահանջ: Իրավասու մարմնի կողմից տեղեկատվությունը ստանալու պահից 1-օրյա ժամկետում ինտերնետ ռեսուրսի տիրոջ կողմից տեղեկատվությունը չհեռացվելու դեպքում տվյալ ինտերնետ ռեսուրսի հասանելիությունը սահմանափակվում է:
Իսկ Գերմանիայի Դաշնությունում գործում է սոցիալական ցանցերի անվտանգությունն ապահովող «Սոցիալական ցանցերում իրավակիրառման վիճակը բարելավելու մասին» օրենք: Դրանով արգելվում է հակասահմանադրական ճանաչված կազմակերպության քարոզչություն, պետությանը սպառնացող ծանր արարքի նախապատրաստման, նման արարքի կատարումը մոտիվացնող գրականության տարածման, հանցավոր վարքագծի խրախուսման, ազգային, կրոնական, սեռական կամ այլ թշնամաք սերմանող և այլ տեղեկատվությունը: Նշված օրենքով տեղեկատվության սպառողներին վերապահվել է արգելված տեղեկատվությունը սոցիալական ցանցին բողոքարկելու իրավունք: Իսկ սոցիալական ցանցերի վրա դրվել է օրենքին հակասող տեղեկատվությունը վերացնելու կամ էլ արգելափակելու պարտականություն: Վերջինս չկատարելու դեպքում սոցիալական ցանցի վարքագիծը ենթակա է վերանայման հսկողական կարգով՝ Արդարադատության գործերով դաշնային մարմնի կողմից: Վերջինս իրավասու է ոչ իրավաչափ վարքագիծ թույլ տված ռեսուրսը ենթարկել վարչական պատասխանատվության՝ տուգանքի, որի չափը տատանվում է 5-50 մլն. եվրոյի սահմաններում: Նման մեծ չափի տուգանք սահմանելու նպատակը օրենքը խախտելու գիտակցված վարքագիծը կանխելն է:
Ելնելով վերոգրյալից՝ ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը գրություն է հասցեագրել ՀՀ Կառավարությանը՝ առաջարկելով կարծիքն ազատ արտահայտելու սահմանադրական իրավունքի երաշխավորմամբ քննարկել ինտերնետ ռեսուրսներով տարածվող տեղեկատվության անվտանգությունը իրավական կարգավորման ենթարկելու, դրա հիման վրա ոլորտում պետական վերահսկողություն իրականացնելու հարցը:

Генеральный прокурор обратился к Правительству по поводу правового регулирования и контроля за обеспечением информационной безопасности на онлайн-площадках
Управление защиты государственных интересов Генеральной прокуратуры РА установило, что в последние годы в условиях широкого распространения Интернета на интернет-сайтах, в социальных сетях широкое распространение получила дискриминация по национальному, религиозному, половому и иному признаку, материалы, запрещенные к обороту в РА, в том числе реклама наркотиков, или распространение информации, содержащей явное приглашение к сбыту или иное преступное проявление.
Изучение отечественного законодательства выявило, что безопасность информации, распространяемой интернет-ресурсами с широкой оглаской, не обеспечена с правовой точки зрения в РА, отсутствуют правовые нормы и нет органа, уполномоченного контролировать безопасность информации и принимать вытекающие из него меры.
При отсутствии такого контроля информационные ресурсы продолжают беспрепятственно распространять такой контент, искажая и нарушая демократический принцип свободы слова.
Между тем в ряде стран, например, в Германии, России, Грузии, безопасность информации, распространяемой через интернет-ресурсы, регулируется законодательными актами.
В частности, законом Российской Федерации «Об информации, информационных технологиях и о защите информации» установлен перечень информации, запрещенной к размещению в сети Интернет на всей территории Российской Федерации, в том числе информация о способах совершения самоубийства и доведении до самоубийства, приготовлении и употреблении наркотических средств, психотропных веществ, вовлечение несовершеннолетних в противоправное поведение, сбыт информации, содержащей предложение о розничной реализации ограниченных или запрещенных наркотических средств, алкогольной продукции и т.п.
В случае обнаружения такой информации вносится запрос Генерального прокурора Российской Федерации или его заместителей в федеральный орган исполнительной власти /Роскомнадзор/ о немедленном удалении данной информации и ограничении доступа к интернет-ресурсам. Если владелец интернет-ресурса не удалит информацию в течение 1 дня с момента получения информации компетентным органом, доступ к данному интернет-ресурсу ограничивается.
А в Германии есть закон «Об улучшении состояния правоохранительной деятельности в социальных сетях», обеспечивающий безопасность социальных сетей. Запрещается пропаганда организации, признанной неконституционной, подготовка серьезного деяния, угрожающего государству, распространение литературы, мотивирующей совершение такого деяния, поощрение преступного поведения, возбуждение национальной, религиозной, половой или иной вражды и иная информация. Согласно упомянутому закону, потребители информации имеют право обжаловать запрещенную информацию в социальной сети. А на социальные сети возложена обязанность удалять или даже блокировать информацию, противоречащую закону. В противном случае поведение социальной сети будет подвергнуто надзору со стороны Федерального департамента юстиции. Последний вправе привлечь ресурс, совершивший противоправное поведение, к административной ответственности, штрафу, размер которого варьируется от 5 до 50 миллионов. в пределах евро. Целью наложения столь крупного штрафа является сдерживание умышленного поведения, нарушающего закон.
На основании вышеизложенного Генеральный прокурор РА Артур Давтян обратился с письмом в Правительство РА, предложив с гарантией конституционного права на свободное выражение мнения обсудить вопрос о подчинении правовому регулированию безопасности информации, распространяемой через Интернет-ресурсы, на основании этого осуществить государственный контроль в сфере.